More, slnko a pláže, ale takisto i hory, sopka a nádherné výhľady. To všetko ponúka španielsky ostrov Tenerife. Jeho najväčší poklad? Spiaci vulkán Teide, ktorý je zároveň najvyššou horou Španielska a Atlantického oceánu. Ako sa dostať na jej vrchol – Pico del Teide?
Sledujte profil aj na instagrame : @zuzi_ontheroad !
Vulkán Teide sa nachádza na Kanárskych ostrovoch, konkrétne na ostrove Tenerife. Jeho masív je tvorený dvoma vulkánmi, Pico del Teide a Pico Viejo, ktoré sú súčasťou národného parku Parque Nacional del Teide s rozlohou skoro 200 km2. Vulkán Teide je stále aktívny. Posledná zaznamená erupcia pochádza z roku 1909. V poslednom desaťročí bolo však v okolí vulkánu zaznamenaných niekoľko menších seizmických aktivít. So svoju výškou 3718 metrov sa Teide radí medzi najvyššie sopky sveta.
Pico del Teide s lanovkou Teleférico Teide
Na vrchol Teide sa dá dostať viacerými spôsobmi. Pokiaľ chcete zvoliť pohodlnejšiu verziu, môžete využiť služby lanovky Teleférico Teide, ktorá vás privezie priamo pod vrchol vulkánu. Lanovka má takisto reštauračné služby, obchod so suvenírmi, toalety a bezplatné parkovisko.
Lístky na Teleférico Teide
Pri kúpe lístkov môžete zvoliť viacero variantov. Lanovka Teleférico Teide ponúka samostatné lístky, ale napríklad aj výstupy so sprievodcom, ktorý vás prevedie turistickými chodníkmi, alebo môžete využiť audio sprievodcu. Výber záleží iba od vašich očakávaní a rozpočtu.
Lístky je možné zakúpiť priamo na mieste, alebo online. Kúpou lístka online sa však vyhnete dlhým radom a hlavne si môžete byť istý svojím miestom (pokiaľ teda nezasiahne vyššia sila v podobe zlého počasia). Lístky sú častokrát vypredané niekoľko dní dopredu, obzvlášť počas hlavnej letnej sezóny.
Lanovka Teleférico Teide je otvorená každý deň, otváracie hodiny sa však líšia v závislosti od ročného obdobia. Za 8 minút vás vyvezie z nadmorskej výšky 2356 metrov (kde sa nachádza parkovisko) do výšky 3555 mnm. Prekonáte teda bezmála 1200 výškových metrov za menej ako 10 minút. Lanovka vás pohodlne vyvezie do hornej stanice s názvom La Rambleta (3555 mnm).
Z dôvodu veľkého a rýchleho prevýšenia sa výlet lanovkou neodporúča tehotným ženám, deťom mladším ako 3 roky a osobám so srdcovými ťažkosťami. Niektorí ľudia môžu takisto trpieť výškovou chorobou.
Čo je výšková choroba?
Výšková choroba môže vzniknúť, ak sa človek presunie do vysokej nadmorskej výšky, v krátkom časom úseku. Vo vysokohorskom prostredí sa totiž znižuje atmosférický tlak, čo má za následok zhoršenie dodávky kyslíka do organizmu. Schopnosť krvi prenášať kyslík sa znižuje, čo sa následne môže prejaviť pocitom, že sa nám ťažšie dýcha, bolesťami hlavy, únavou, alebo nechutenstvom. Pohlavie, vek, ani fyzická kondícia nemajú na pravdepodobnosť vzniku výškovej choroby žiaden vplyv.
Pico del Teide : povolenie na výstup
Zvyšných 163 výškových metrov z la Rambletta na Pico del Teide už musíte prejsť pešo. Čaká na vás 0,7 km. Výstup je však strmý, zaberie vám približne 40 minút.
Týchto posledných pár metrov však môžete pokoriť jedine s povolením na výstup. Keďže je vulkán Teide súčasťou národného parku Teide, počet vydaných povolení je limitovaný (200 osôb/deň). Nemusíte sa však báť. O povolenie sa dá jednoducho požiadať na internete, vyplnením žiadosti na oficiálnej stránke Národných parkov Španielska. Po vyplnení osobných údajov, dátumu a času výstupu vám bude obratom zaslaný mail s povolením, ktorým sa preukážete pred výstupom na vrchol. Povolenie na výstup je potrebné v čase od 9:00 do 17:00. O povolenie je potrebné požiadať v dostatočnom časovom predstihu. Môže sa totiž stať, že povolenia budú vybookované niekoľko týždňov dopredu.
Výstup na Teide z Montaña Blanca
Ďalšou alternatívou, pokiaľ chcete Pico del Teide zdolať na vlastnú päsť, je trasa začínajúca pri Montaña Blanca, v preklade Biela hora. Východiskovom bodom je v tomto prípade parkovisko s rovnakým názvom. Parkovisko je zadarmo, počet miest je však limitovaný, parkovisko je totiž veľmi malé (približne 10 miest).
Trasa je pomerne náročná. Čaká na vás viac ako 8 kilometrov a prevýšenie skoro 1200 metrov, čiže približne 5 až 6 hodinová túra. To všetko v prípade, ak sa chcete dostať z Montaña Blanca priamo na Pico del Teide.
Nocľah vo vysokohorskej chate Altavista
Alternatívou ako si výstup uľahčiť, je noc strávená vo vysokohorskej chate Refugio de Altavista, nachádzajúca sa v nadmorskej výške 3260 metrov. Nocľah vo vysokohorskej chate Altavista je nutné rezervovať v dostatočnom časovom predstihu a to online. Cena je 25€/noc. Rezerváciu budete musieť na mieste potvrdiť svojím občianskym preukazom, alebo pasom.
Chata Altavista zostáva od covidovej pandémie stále zatvorená.
Vybavenie chaty Altavista
Kapacita chaty je 54 miest a maximálna dĺžka pobytu je jedna noc. Noc strávite v zdieľaných izbách, ktoré sú vybavené poschodovými posteľami. Spacák, ani žiadnu posteľnú bielizeň nepotrebujete. Každá posteľ má vankúš a paplón. Súčasťou chaty je aj kuchyňa, kde si môžete navariť. Suroviny však musíte mať zbalené so sebou. Chata neponúka stravovacie služby (ani raňajky, ani večere), využiť môžete jedine automaty s drobnými pochutinami a teplými nápojmi. K dispozícii nie je sprcha, ani žiadny zdroj pitnej vody. Nabiť mobil si môžete v jedálni, ktorá je spojená s kuchyňou, kde sa nachádza niekoľko zásuviek. So signálom, ani s internetovou sieťou 4G sme nemali problém (mimo chaty už áno).
Chcete sa dozvedieť viac o jednom z ďalších Kanárskych ostrov? Neváhajte a prečítajte si Lenkin článok o ostrove Gran Canaria!
Otváracie hodiny chaty Altavista
Vstupnú halu otvára útočisko Altavista o 11.hodine. Turisti si tam tak počas dňa môžu oddýchnuť. Izby pre ubytovaných sú k dispozícii až od 19:00. Veľa turistov trávi v chate noc, aby si skoro ráno mohli z Pico del Teide vychutnať východ slnka. V tomto prípade sa odporúča vyraziť z chaty približne 2 hodiny pred východom slnka. Na tento nočný výstup si nezabudnite pribaliť čelovku, prípadne baterku a dostatok teplého oblečenia.
Pobyt v chate Altavista vám automaticky zaručuje výstup na Pico del Teide pred 9.hodinou a po 17.hodine bez povolenia.
Chata Altavista zostáva od covidovej pandémie stále zatvorená.
Východ slnka na Pico del Teide
Ak si chcete vychutnať východ slnka na Teide, ale na náročnú túru sa necítite, môžete kombinovať a zvoliť rovnaký variant ako my.
Väčšinu výstupu sme absolvovali v poobedňajších hodinách lanovkou (1). Do hornej stanice La Rambleta (2) sme tak dorazili o pár minút. Následne sme pomaly začali zostupovať k horskej chate Altavista (4). Chata je od lanovky (cestou dole) vzdialená približne hodinu. Počas cesty sme narazili i na vyhliadku Mirador La Fortaleza (3). Na chate Altavista sme si počas západu slnka užívali výhľady na vulkanickú krajinu a následne sme v útočisku strávili pokojnú noc.
Skorý ranný budíček a odchod o 5:30… hor sa na Pico del Teide! Výstup bol náročný, obzvlásť kým sme sa nedostali späť k Miradoru La Fortaleza. Navyše nás sprevádzal silný vietor a teplota -4°C. Cestu ďalej od Miradoru (3) až po lanovku (2) sme naopak zvládli hladko a rýchlo, nakoľko na tomto úseku nie je skoro žiadne stúpanie. Poslednou etapou je už samotný výstup na Pico del Teide (5), ktorý sme absolvovali s prvými slnečnými lúčmi.
Výstup nám celkovo trval dve hodiny a na vrchol sme dorazili 6 minút pred východom slnka, ideálne načasovanie. Nesnažte sa prísť príliš skoro. Zima a vietor vás môžu donútiť odísť ešte pred východom slnka, čo by bola veľká škoda. Veď posúďte sami!
Fenomén La Sombra del Teide
Na vrchole Pico del Teide, budete cítiť síru a budete sa môcť zahriať pri miestach vyrážajúcich teplú paru. Pri východe (rovnako aj západe) slnka si budete môcť takisto vychutnať fenomén zvaný la Sombra del Teide. Ide o tieň samotného Teide, ktorý je najväčším tieňom na svete odrážajúci sa na morskej hladine.
Kedy sa vybrať na Pico del Teide?
Vulkán Teide je v podstate prístupný celoročne, všetko však závisí od aktuálnych meteorologických podmienok. Plány na výstup lanovkou alebo pešo vám môže zmariť vietor, alebo sneh. Lanovka môže byť z dôvodu silného vetra zatvorená, takisto ako aj turistické chodníky.
Napriek tomu, že ostrov Tenerife ponúka počas celého roka veľmi príjemné teploty, zimné mesiace môžu byť o niečo chladnejšie, obzvlášť vo vysokých nadmorských výškach. Ak sa teda chystáte na Teide, čo i len na poldňový výlet lanovkou, určite si overte aktuálne teploty, aby ste so sebou mali dostatok teplého oblečenia. Rovnako by ste nemali podceniť ani terén. V (nielen) zimných mesiacoch môžu chyť chodníky pokryté snehom, alebo ľadom. Určite tomu prispôsobte obuv a výbavu.
Počas letných mesiacoch si naopak dávajte pozor na horúčavy. Do svojej batožiny si pribaľte šiltovku, alebo inú pokrývku hlavy. Nakoľko sa počas výstupu stretnete s minimom vegetácie, nenájdete žiadne útočisko v podobe tieňa. Nezabudnite si preto ani opaľovací krém a dostatok tekutín.
Aktuálnu situáciu ohľadom počasia, turistických chodníkov a služieb lanovky môžete sledovať online.
My sme na Tenerife leteli na začiatku februára a do poslednej chvíle sme netušili, či sa nám podarí dostať až na vrchol Pico del Teide. Deň pred naším príchodom boli totiž chodníky aj lanovka zatvorené kvôli silnému vetru. V deň výstupu sme však mali šťastie a všetky služby boli k dispozícii. Takisto sme nemali problém ani s terénom. Po snehu nebolo ani stopy, napriek tomu, že vo februári môže byť vulkán pokrytý snehom.
Výstup na Teide : čo si so sebou zbaliť?
Dostatok jedla a tekutín, teplé oblečenie – a to i v letných mesiacoch (čiapka, rukavice), pohodlnú obuv, ktorá bude prispôsobená terénu, čelovku (na nočný výstup), pokrývku hlavy (šiltovka, klobúk), opaľovací krém.
december 2023, Zuzi on the road
Amazing post 😍