Objavte rozprávkové Salento, kávové plantáže a najvyššie palmy na svete!

Valle de Cocora

Objavte rozprávkové Salento, kávové plantáže a najvyššie palmy na svete!

Dnes spolu navštívime Salento! Reč však nie je o slnkom zaliatom regióne v Taliansku, ale o kolumbijskom meste v regióne Quindío, ktoré sa stalo obľúbenou zastávkou backpackerov na cestách po Kolumbii. Oprávnene! Salento si vás získa svojimi farbami, koloniálnou architektúrou, zeleňou všade naokolo a svetovou kávou. Čo všetko Salento a jeho okolie ukrýva?

Sledujte profil aj na instagrame : @zuzi_ontheroad !

Ako sa dostať do Salenta?

Vybrať si môžete autobusovú, alebo leteckú dopravu, nejde však o priame spojenia. Najbližšie letiská k Salentu sú v meste Armenia a Pereira. Ani autobusové spoje nie sú väčšinou priame a treba prestúpiť v jednom zo spomínaných miest. My sme sa napríklad presúvali do Salenta nočným autobusom z Bogoty (s prestupom v meste Armenia) a odlietali sme z letiska v Pereire na sever do Santa Marty.

1. Rozprávkové Salento

Vitajte v Salente! V meste, v ktorom sa budete cítiť ako v rozprávke. Práve Salento bolo totiž predlohou a inšpiráciou pre čarovné prostredia animovanej rozprávky Encanto z dielne Disney.

Objavovanie Salenta začnite na hlavnej a najfarebnejšej ulici Calle Real, ktorá vás očarí svojím koloniálnym šarmom a farbami. Na jej konci čaká viac ako 200 schodov, ktoré vedú na jedno z najznámejších miest Salenta – vyhliadku Mirador Alto de la Cruz. Zatiaľ čo vyhliadka Mirador Alto de la Cruz ponúka svojim návštevníkom výhľad na mesto, Mirador de Salento vzdialený iba pár metrov, vás očarí výhľadom na nekončiacu zelenú dolinu.

Salento
Mirador de Salento

Kým počas pracovného týždňa je Salento pomerne pokojným mestečko, cez víkend praská vo švíkoch. Do mesta sa totiž schádzajú nielen zahraniční, ale aj miestni turisti. Miesto, kde to v Salente najviac žije je bezpochyby námestie Plaza de Bolívar s kostolom Nuestra Señora del Carmen. Nájdete tu množstvo príjemných barov a kaviarní.

Salento
Ulice Salenta
Salento
Calle Real, Salento
Salento
Casita, ako vystrihnutá z rozprávky Encanto

Tí, ktorí by chceli vyskúšať niečo z lokálnej kuchyne, určite ochutnajte pre Salento tradičný pokrm trucha con patacón – pstruh s praženými plátkami plantainu (zeleného banána).

Trucha con patacón

Salento je pomerne malé mestečko a bez problémov ho prejdete za 1 deň. Je však výborným východiskovým bodom na ďalšie spoznávanie tejto oblasti (aj preto je také populárne), takže si na jeho návštevu vymedzte určite viac dní.

Námestie Plaza de Bolívar – štartovacie miesto každého výletu v okolí Salenta. Džípy Willys tu nás vás budú čakať od skorého rána.

2. Palmové údolie Valle de Cocora

Najvyššie palmy na svete

Pokiaľ vás vaše cestovateľské topánky priviedli až do Salenta, jedným z dôvodov bude určite aj údolie Cocora, ktoré je súčasťou národného parku Los Nevados. Valle de Cocora je jedným z najnavštevovanejších miest celej Kolumbie. Dôvod je jednoduchý. Práve tu, v krásnom rajskom prostredí môžete vidieť najvyššie palmy na svete, dosahujúce výšku až 60 metrov. Táto scenéria je naozaj dychberúca a aby ste si ju užili čo najviac, vyrazte na výlet v skorých ranných hodinách. Nielen preto, aby ste sa vyhli turistickému pretlaku, ale aj kvôli oblačnosti, ktorá sa zvykne vyskytovať okolo obeda.

Valle de Cocora
Mapa Valle de Cocora

Návšteva Valle de Cocora

Do palmovej doliny Valle de Cocora sa zo Salenta dostanete džípom Willys. Prvé džípy odchádzajú z hlavného námestia Plaza de Bolívar už o šiestej ráno. Džíp odchádza vtedy, keď sa naplní. Cena za jazdu je symbolická (do 2 eur) a samotná jazda trvá približne 30 minút. Odporúčam vám nasadnúť na Willys s otvorenou strechou, aby ste si počas jazdy vychutnali ten najlepší panoramatický výhľad na okolitú krajinu.

Valle de Cocora je naozaj turisticky veľmi populárnym miestom, z čoho sa miestni snažia vyťažiť maximum. Aj preto na začiatok údolia umiestnili viacero nápisov a dekorácii, pri ktorých sa turisti môžu za poplatok odfotiť. Pri vstupnej bráne do údolia sa takisto môžete rozhodnúť, či chcete po údolí pokračovať pešo, alebo na koni so sprievodcom.

Valle de Cocora
Vitajte vo Valle de Cocora!
Valle de Cocora
Ranný pokoj bez turistov
Valle de Cocora
Tento fešák nás sprevádzal na začiatku našej túry.
Valle de Cocora
Z diaľky palmy nemusia vyzerať až tak monumentálne. V porovnaní s človekom však ľudské oko naberie inú perspektívu.
Valle de Cocora
Valle de Cocora ešte pred návalom turistov.
Valle de Cocora
Jedna z vyhliadok vo Valle de Cocora

Jazda na koni vám ušetrí nohy, no neuvidíte celú trasu, ktorú údolie ponúka. Turistické chodníky sú tu totiž rozdelené na viacero okruhov. Záleží len na vás, či si zvolíte malý, alebo veľký okruh. My sme si vybrali veľký, približne 18 kilometrový okruh, na ktorom nás mimo iného čakali najznámejšie vyhliadky na Valle de Cocora – Mirador I a Mirador II, 7 polorozpadnutých mostov (a teda aj trochu adrenalínu), vodopády a rezervácia Acaime s Casa del colibrí – domom kolibríkov. Kolibríkov, ktoré sú symbolom kolumbijskej fauny, je tu naozaj hojne, lákajú ich tu najmä napájadla. Návšteva domu kolibríkov je spoplatnená symbolickou čiastkou, za ktorú vám však miestni obyvatelia pripravia nápoj, napríklad horúcu čokoládu.

Valle de Cocora
Aj takéto mosty na vás čakajú počas túry vo Valle de Cocora.
Valle de Cocora
Koľko kolibríkov nájdete na fotke? 🙂

Pokiaľ sa rozhodnete absolvovať jeden z okruhov, majte so sebou pevnú, nepremokavú obuv, pršiplášť, dostatok jedla a vody. Pred túrou si preverte počasie a pripravte sa na to, že po daždi môžu byť na trase veľké nánosy blata.

3. Milovníci kávy zbystrite pozornosť – Salento je kávový raj!

Kolumbijsky kávový trojuholník

Všetci tí, ktorí milujú kávu budú pri čítaní nasledujúcej vety asi len krútiť hlavou – za celý svoj život som nevypila ani jednu šálku kávy! Áno, je to naozaj tak! Káve som síce nikdy neprišla na chuť, ale bol by hriech vynechať v Kolumbii niečo tak špecifické, ako je návšteva kávovej plantáže.

V Kolumbii sa totiž nachádza jedna z najznámejších kávových oblastí na svete. Kolumbijská kávová oblasť, teda Zona Cafetera, sa rozprestiera medzi mestami Bogota, Medellín a Cali. No a práve Salento leží priamo v srdci tohto kávového trojuholníka.

Kolumbia je jeden z najväčších producentov kávy na svete. Aktuálne sa nachádza na 3. priečke, predbehli ju iba Vietnam a Brazília. Vďaka ideálnemu terénu a podnebiu je Kolumbia jednou z mála krajín, ktoré produkujú výlučne zrnká Arabica. Paradoxom však je, že miestni obyvatelia nepijú práve najkvalitnejšiu kávu. Tá sa totiž predáva a vyváža do sveta.

Finca : miesto, kde vám rozpovedia príbeh kávy

Kávových plantáži je v oblasti Salenta naozaj neúrekom. Nazývajú sa fincas a jednu takúto fincu sme navštívili aj my. Konkrétne Finca El Ocaso. Od Salenta je vzdialená približne 5 km a dostať sa tu môžete pešo (zaberie vám to asi hodinu), alebo džípom Willys z hlavného námestia Plaza de Bolívar v Salente.

El Ocaso kávové plantáže
Finca El Ocaso
El Ocaso kávové plantáže
Nádherné prostredie fincy El Ocaso

Finca El Ocaso je miesto, kde vám rozpovedia príbeh kávy od malého zrnka, až po jej degustáciu. Ide o pomerne dlhý proces. Len od momentu zasadenia, až po zber kávy prejdú približne 3 roky. Zber kávy začína vtedy, keď sú plody kávovníka červené.

Kávové zrno je schované v plode, a na to, aby ste sa k nemu dostali, musíte plod stlačiť a odstrániť z neho jeho šupku. Vo väčšine prípadov nájdete dve zrnká. Zriedkavejšie už jedno zrnko (vtedy ide o najlepšiu kvalitu, pretože zrnko bude mať najintenzívnejšiu chuť), alebo tri zrnká (ide o nie veľmi kvalitné zrnká, pretože ich chuť nie je až taká intenzívna).

El Ocaso kávové plantáže
Počas prehliadky si vyskúšate aj úlohu zberača! Zbierať by sa mali najčervenšie plody.
El Ocaso kávové plantáže
V minulosti sa na odstraňovanie šupky používal tento prístroj, dnes sa už používa prístroj na elektrinu.
El Ocaso kávové plantáže
Zrnká kávy po vybratí z plodu.

Po kontrole kvality a prečistení vodou sa kávové zrná sušia. Na výber sú dva spôsoby. Tým prvým je síce zdĺhavejšie, ale za to lacnejšie sušenie vo veľkých stanoch, ktoré trvá približne dva až tri týždne. Druhým spôsobom je sušenie teplom v peciach, ktoré trvá dva až tri dni. Tento spôsob je však kvôli energiám finančne náročnejší.

Po ďalšej kontrole kvality sa kávové zrná pražia. Na tento proces by mali mať zrná približne rovnakú veľkosť, aby sa pri procese nezničili, alebo nespálili. Praženie prebieha rýchlo. Prístroj na praženie vypraží približne 12 kg kávy za 8 minút.

Finálna degustácia kávy

Po pražení je káva pripravená na mletie a následnú prípravu. Jej chuť okrem intenzity praženia a mletia ovplyvňuje aj metóda prípravy, teplota vody a pomer kávy a vody. Fincu samozrejme nemôžete opustiť bez toho, aby ste neochutnali jej finálny produkt. Ten pripravujú samotní účastníci prehliadky. Počas tej našej sa stal novým baristom Daniel!🙂 Finca El Ocaso je miestom s nádherným okolím, kde sa dozviete o káve úplne všetko. Dokonca tu máte možnosť aj ubytovať sa. Napriek tomu, že nie som konzument kávy, prehliadka fincy je v Kolumbii naozaj must!

El Ocaso kávové plantáže
Príprava na finálnu degustáciu
El Ocaso kávové plantáže
Nazdravie! Nezabudnite si dnes aj vy vychutnať vašu obľúbenú šálku kávy!

4. Filandia – neturistické Salento

Čo vidieť a navštíviť vo Filandii?

Ďalším miestom, ktoré rozhodne stojí za návštevu pokiaľ v Salente pobudnete niekoľko dní je mestečko Filandia. Dostanete sa tu veľmi jednoducho – opäť džípom Willys z hlavného námestia Plaza de Bolívar.

Filandia
Ahoj Filandia!

Dalo by sa povedať, že Filandia má veľmi podobné čaro ako Salento, ale bez davov turistov. Rovnako ako Salento si vás získa svojimi farbami a koloniálnou architektúrou. Jej historické centrum je od roku 2011 súčasťou svetového dedičstva UNESCO. Dominantou a poznávacím znamením Filandie je modrý kostol Iglesia María Inmaculada, teda kostol Nepoškvrnenej panny Márie v parku Bolívar a najkrajšou ulicou v meste s typickou architektúrou, obchodmi so suvenírmi a reštauráciami je Calle del Tiempo Detenido – ulica, kde sa zastavil čas.

Filandia
Kostol Nepoškvrnenej panny Márie v parku Bolívar, Filandia

Najlepší výhľad na okolitú krajinu, ktorá Filandiu obklopuje budete mať z miradoru Colina Iluminada. Táto 27 metrová veža vám za malý poplatok ponúkne 360° výhľad na okolitú kávovú oblasť. Vyhliadka je síce pár minút chôdze z centra mesta, ale prechádzka k nej vás prevedie uličkami štvrte Barrio San Jose, kde natrafíte na nejedného miestneho remeselníka. Remeslo má vo Filandii dlhú tradíciu. Hlavne tkanie košíkov, ktoré sa tu dedilo a dedí z generácie na generáciu. Jeho pôvod siaha až do dôb prvých pestovateľov kávy, ktorí sa v tomto regióne usadili.

Filandia
Cestou k vyhliadke Colina Iluminada
Filandia
Colina Iluminada, Filandia

Kde sa vo Filandii najesť?

Pri poznávaní mesta vám určite vyhladne, ale nebojte sa! Práve vo Filandii sa nachádza jedna z najlepších reštaurácii v celom regióne Quindio. Návšteva reštaurácie Helena Adentro je naozaj zážitkom a nabažia sa nielen vašu chuťové poháriky, ale aj oči.

Filandia
Reštaurácia Helana Adentra a náš obed v nej : bagetka s baklažánom, karamelizovanou cibuľkou a kozím syrom – domáce zemiaky s čerstvým filandským syrom – krokety z yuky plnené mozzarellou!

Disney fanúšikov zase určite poteší vyhliadka a kaviareň Encanto. Mirador Encanto ponúka nielen možnosť občerstvenia a vyhliadky, ale aj množstvo fotospotov spojené s rozprávkou Encanto, alebo Kolumbiou, práve preto vopred rátajte s malým poplatkom pri vstupe.

Filandia
Kaviareň Encanto, Filandia
Filandia
Výhľad z kaviarne Encanto na kávovú oblasť v okolí Filandie.

5. Zahrajte si tejo – hru, pri ktorej vybuchuje pušný prach!

Čo je to tejo?

Tejo – hra, ktorej história siaha až do predkolumbovského obdobia, sa v Kolumbii teší veľkej obľube dodnes! A to nielen medzi miestnymi, ale aj turistami. Mohlo by sa zdať, že ide iba o jednoduchú barovú zábavu, ale tejo je šport, ktorý funguje pod záštitou vlastnej federácie a v roku 2000 bol vyhlásený za národný šport Kolumbie!

Tejo je neodmysliteľnou súčasťou hlučných barov a herní. Jednu z nich nájdete práve v Salente – Cancha De Tejo Los Amigos. Schádzajú sa tu rodiny a priatelia a pri pohári piva, alebo chiche (alkoholický nápoj, ktorý vzniká fermentovaním kukurice) si v teju merajú svoje sily. Vyskúšajte to aj vy!

Ako sa hrá tejo?

Tejo je hra pre dvoch až šiestich hráčov. Každý hráč má v ruke železný disk, ktorým hádže a snaží sa trafiť terč. Terč je umiestnený v strede bedničky s hlinou a obklopujú ho malé papierové terče naplnené pušným prachom. Cieľom hry je teda zasiahnuť hlavný terč, prípadne jeden z malých papierových terčov, ktorý po zasiahnutí diskom “vybuchne” vďaka pušnému prachu, ktorý sa v ňom nachádza.

Ako sa v teju počítajú body?

3 body pre hráča, ktorý trafí malý papierový terč a ten vybuchne.
6 bodov pre hráča, ktorý trafí hlavný disk v strede hracieho poľa.
9 bodov pre hráča, ktorý trafí malý papierový terč, ten vybuchne a zároveň trafí hlavný disk v strede hracieho poľa.
1 bod pre hráča, ktorý trafil bližšie k centrálnemu terču.
Hrá sa do 21 bodov.

Tejo
Bednička s hlinou a centrálny kovový terč, ktorý musia hráči zasiahnuť.

apríl 2024, Zuzi on the road

4 thoughts on “Objavte rozprávkové Salento, kávové plantáže a najvyššie palmy na svete!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back To Top