Čo vidieť a zažiť na Ibize? Dovolenka na Ibize

Ibiza

Čo vidieť a zažiť na Ibize? Dovolenka na Ibize

Ostrov Ibiza je známy svojím bláznivým nočným životom. Oplatí sa však tento Baleársky ostrov navštíviť aj z iného dôvodu? Čo Ibiza ponúka svojim návštevníkom a ktoré miesta na ostrove nevynechať? Objavte 5 dôvodov prečo navštíviť ostrov Ibiza!

Sledujte profil aj na instagrame : @zuzi_ontheroad !

Cestujete na Ibizu? Mám pre vás pár odporúčaní :

💬 Ibiza nie je lacnou destináciou. V podstate platí, že čo je lacné, to je podozrivé. Dávajte si preto pozor hlavne na ubytovanie. Aj to najjednoduchšie a najskromnejšie ubytovanie vás pravdepodobne bude stáť viac ako dobrý hotel v inej destinácii.

💬 Ak chcete byť v tom najväčšom centre diania a zábavy, vyberajte ubytovanie v hlavnom meste Ibiza – Eivissa, alebo v meste San Antonio.

💬 Chcete si požičať auto? Porozmýšľajte aj nad motorkou alebo skútrom, ktoré sú nielen lacnejšou alternatívou, ale počas hlavnej letnej sezóny vám uľahčia aj parkovanie na preplnených plážach (my sme mali často problém nájsť voľné miesto pre auto).

1) Party, kluby a neviazaná zábava

To, že je Ibiza party ostrovom vieme asi všetci. Položili ste si však niekedy otázku, prečo je to tak a ako sa z tohto ostrova stalo jedno z najznámejších party miest na svete?

Ibiza a Hippie generácia

Aby sme našli odpoveď na túto otázku, musíme sa presunúť do 60.rokov minulého storočia. Práve v tomto období sa totiž Ibiza stala obľúbeným miestom hnutia Hippies. Prilákali ich tu hlavne krásne scenérie a uvoľnený spôsob života. Svoju prítomnosť na ostrove si užívali plnými dúškami, vďaka čomu začali miestne bary a podniky nemálo prosperovať. Popularita ostrova začala rásť, čo sa podpísalo na prívale turistov. Z Ibizy sa tak rýchlo stalo “the place to be” a svetovo známe hlavné mesto nočného života.

Vplyv Hippies hnutia je na ostrove badateľný dodnes. Počuli ste už o slávnych Hippy trhoch na Ibize? Patria medzi tie najznámejšie atrakcie ostrova. Nájdete na nich výrobky (odevy, šperky, doplnky..) od rôznych remeselníkov, maliarov, či dizajnérov a ich atmosféru dopĺňajú podujatia, koncerty a dobré jedlo. Tými najznámejšími trhmi sú Hippy Market Punta Arabí (otvorený každú stredu) a Las Dalias (aktuálne otvorený každú sobotu a nedeľu).

Hippy Market Ibiza
Hippy Market, Ibiza
Las Dalias Ibiza
Las Dalias, Ibiza
Las Dalias Ibiza
Hippy trhy Las Dalias na Ibize

Ibiza : jej kluby a diskotéky

Prvými veľkými klubmi, ktoré sa na začiatku 70.rokov na Ibize otvorili boli kluby Pacha a Amnesia. O niečo neskôr sa k nim pridal klub The Ku Club, známy dnes ako Privilege. Ďalšími populárnymi klubmi sú napríklad Ushuaïa, Hï Ibiza, Eden, Bora Bora Ibiza, Space club, DC10, El Divino, či Sankeys, ktoré každoročne lákajú tisíce návštevníkov nielen vďaka ich atmosfére, ale aj vďaka DJ-om zvučných mien z celého sveta. Pripravte sa však na to, že návšteva klubu, alebo diskotéky na Ibize nie je lacnou záležitosťou. Cena lístka sa môžete pohybovať od 30€ do 70€ (či viac). Rovnako musíte počítať s tým, že konzumácia na mieste je dosť predražená – malá fľaša vody za 10€ nie je na Ibize ničím výnimočným.

Festival Club Ibiza
Ešte predtým ako sa na Ibize objavili prvé kluby Pacha a Amnesia, ostrovu dominoval areál Festival Club Ibiza, nachádzajúci sa v horách, iba 15 minút autom od mesta San Antonio. Areál plnil funkciu viacúčelovej diskotéky. Zahŕňal niekoľko tanečných parketov, reštaurácie, či veľké koncertné pódium s amfiteátrom. Pre veľké dlhy a zlú sezónu bol však otvorený iba dva roky, od roku 1972 do roku 1974. Niekoľkokrát sa plánovalo jeho zrekonštruovanie a znovuotvorenie, no tieto snahy sa nikdy nepodarilo naplniť. Dnes je tento festivalový klub iba opusteným komplexom, v ktorom sa o slovo opäť hlási príroda. Napriek tomu, že areál je v pomerne dezolátnom stave, denne víta desiatky návštevníkov a fanúšikov nástenných malieb a graffitov.

Festival Club Ibiza
Výhľad na hlavné pódium, Festival Club Ibiza
Festival Club Ibiza
Opustený areál Festival Club Ibiza
Festival Club Ibiza
Festival Club Ibiza

2) Magický ostrov Es Vedrà

Jednou z najznámejších zaujímavosti Ibizy je neobývaný vápencový ostrov Es Vedrà. Nachádza sa približne dva kilometre od juhozápadného pobrežia Ibizy a kedysi bol jej súčasťou.

Ostrov Es Vedrà je opradený niekoľkými mýtmi a legendami. Jedna z nich napríklad tvrdí, že Es Vedrà je pozostatkom bájnej Atlantídy. Druhá, že na ostrove sa zrodila bohyňa plodnosti Tanit a ďalšia, že ostrov bol domovom morských panien a nýmf. Takisto sa hovorí, že práve Es Vedrà je tretím najmagnetickejším bodom na zemi (po Severnom póle a Bermudskom trojuholníku) a mnohí tvrdia, že “magická sila” tohto miesta dokáže poblázniť navigačné prístroje. Napriek tomu, že tieto tvrdenie neboli nikdy vedecky dokázané, množstvo ľudí pokladá ostrov Es Vedrà za akýsi nadprirodzený zdroj energie a inšpirácie. Aj preto je vyhľadávanou lokalitou pre meditačné cvičenia, či jógu.

To, že Es Vedrà je čarovným miestom dokazuje každý jeden výhľad naň. Jeden z najznámejších výhľadov ponúka vyhliadka Mirador Es Vedrà. Na jej parkovisko sa dostanete bez problémov podľa navigácie. Keďže však ide o jeden z najpopulárnejších spotov na Ibize, rátajte s tým, že nie vždy bude jednoduché zaparkovať, obzvlášť pred západom slnka. My sme prišli s hodinovým predstihom a už sme mali problém nájsť voľné miesto. Západ slnka na tejto vyhliadke je krásny, no je sprevádzaný veľkým davom ľudí, predajcami mojita a piva priamo na mieste, či hudbou, ktorú so sebou návštevníci prinesú. Naopak v doobedňajších je toto miesto skoro prázdne a atmosféra neporovnateľná.

Es Vedrà Ibiza
Západ slnka z miradoru Es Vedrà

Od parkoviska je vyhliadka vzdialená približne 10-15 minút pešo. Pod miradorom nájdete aj malú jaskyňu, ktorá bola v minulosti obývaná komunitou hippies a dodnes z času na čas privíta nejakého obyvateľa.

Ďalšou možnosťou odkiaľ si vychutnať výhľad na ostrov Es Vedrà je napríklad najzachovalejšia obranná veža Torre des Savinar, mirador na pláži Cala d’Hort, alebo počas výletnej plavby okolo ostrova.

Es Vedrà Ibiza
Es Vedrà
Es Vedrà Ibiza
Magický ostrov Es Vedrà

3) Hlavné mesto Eivissa

O tom, že Ibiza má čo ponúknuť aj z historického hľadiska vás nepochybne presvedčí jej hlavné mesto, ktoré nesie rovnaký názov ako celý ostrov. Mesto Ibiza, v katalánčine Eivissa (katalánčina je spolu so španielčinou úradným jazykom ostrova) patrí medzi najstaršie mestá na svete. Založené bolo Feničanmi, približne v roku 700 pnl.

Hradbami opevnené centrum hlavného mesta vypínajúce sa nad prístavom je známe ako Dalt Vila. Od roku 1999 je súčasťou svetového dedičstva UNESCO. Pre túto mestskú štvrť sú typické úzke, biele, historické uličky ako stvorené na romantické prechádzky. Za zmienku a návštevu určite stojí mestská katedrála Santa María de les Neus a výhľady na mesto a prístav, ktoré štvrť Dalt Vila ponúka.

Dalt Vila Ibiza
Staré mesto Dalt Vila, Ibiza

Počas dňa je mesto viac menej pokojné, posedieť si môžete v príjemných baroch a reštauráciach, ktorých je v meste neúrekom, alebo si môžete vychutnať prechádzku po prístave La Marina. V podvečerných hodinách sa mesto postupne začína plniť turistami a premieňať sa na centrum života a bujarej zábavy.

Eivissa Ibiza
Pohoda na Ibize
Eivissa Ibiza
V uliciach hlavného mesta, Ibiza
Eivissa Ibiza
Typické biele domy v Eivisse, Ibiza

4) Ibiza a jej pláže

Čo by to bol za výlet na Ibizu, ak by ste nenavštívili aspoň jednu z mnohých nádherných pláži a zátok tzv. calas, ktoré tento ostrov ponúka. Nájdete ich tu desiatky! Na svoje si prídu tí, ktorí hľadajú pokojné, nikým nerušené miesto, ale aj tí, ktorí si chcú užiť party pláž s barmi a reštauráciami. Každá pláž je iná a má svoje špecifiká. Jedna môže byť pokrytá jemným pieskom, zatiaľ čo ďalšia bude skalnatá a obklopená útesmi a borovicami.

Väčšina pláží je ľahko dostupná a nachádzajú sa pri nich aj parkoviská. Tie však môžu byť (hlavne počas hlavnej letnej sezóny) spoplatnené, rovnako ako aj vstup na niektoré z pláží. Prístup k zátokám môže byť naopak komplikovanejší. K viacerým z nich sa môžete dostať jedine peši.

Jednou z najobľúbenejších pláží ostrova Ibiza je Playa de Ses Salines. Za svoje meno vďačí prírodnemu parku – Parque Natural de Ses Salinas, ktorého je súčasťou. Práve tu sa nachádzajú farebné soľné polia, ktoré odparovaním morskej vody získavali soľ. My sme počas pobytu na Ibize navštívili hlavne pláže nachádzajúce sa v severnej časti ostrova : Cala Xarraca, Cala Benirrás, Cala Salada a Cala Saladeta, Cala Bassa a Cala Comte.

Cala Xarraca
Cala Xarraca, Ibiza
Cala Benirrás
Cala Benirrás, Ibiza
Cala Salada
Cala Salada, Ibiza
Cala Comte
Cala Comte, Ibiza

5) Výlet na ostrov Formentera

Krásne azúrové pláže a jemný biely piesok – to je Formentera. Najmenší obývaný baleársky ostrov, ktorý býva často označovaný ako stredomorský Karibik. A niet sa čomu diviť. Jeho pláže sa neraz objavili v rebríčku najkrajších pláží sveta.

Formentara
Formentera a jej pláže

Výlet na Formenteru stojí určite za to. Ostrov nemá vlastné letisko, preto sa naň dá dostať iba loďou a to práve z Ibizy, alebo zo západného pobrežia pevninského Španielska (z Barcelony, Valencie, alebo Dénie). Ako sa dostať na Formenteru z Ibizy? Môžete si rezervovať organizovaný výlet (o ponuku nebudete mať núdzu, nájdete ich na každom kroku), alebo si zakúpiť lístok u jednej z prepravných spoločností. My sme zvolili spoločnosť Balearia. Cena lístka závisí od obdobia v roku, v akom časovom predstihu si lístok kúpite a do úvahy sa berie aj to, či prevážate auto. Trajekty premávajú niekoľkokrát za deň a cesta trvá od 30 do 60 minút.

A čo Formentera svojim návštevníkom ponúka? Najväčším lákadlom sú bezpochyby už spomínané pláže. Tie najkrajšie, Platja de Llevant a Platja de Ses Illetes, sa nachádzajú na severe ostrova a sú súčasťou prírodnej rezervácie (vstup je spoplatnený). Práve preto sa v tejto oblasti nenachádzajú žiadne budovy, natrafíte iba na pár reštaurácii. Navštíviť môžete aj hlavné mesto ostrova – Sant Francesc Xavier. Tam na vás čaká miestna kaplnka a kostol, etnografické múzeum o minulosti ostrova, či malé obchodíky so suvenírmi. Najemblematickejšiu a zároveň najvyššiu budovu ostrova Formentera nájdete na jeho východnom cípe. Je ňou maják Faro de la Mola, týčiaci sa na okraji útesu vo výške 120 metrov nad morom.

Faro de la Mola
Faro de la Mola, Formentera

Ostrov Formentera je pomerne malý. Na prepravu po ostrove môžete využiť bicykel, motorku, skúter, alebo auto. Na požičovne narazíte hneď pri vystupovaní z lode v prístave.

december 2023, Zuzi on the road

Back To Top