Vitajte v Krakove! V druhom najväčšom meste Poľska a jeho kultúrnom centre. Ten, kto tvrdí, že Krakov dokážete spoznať za jeden deň, ešte nevidel jeho skryté poklady. Krakov je plný histórie a krásnych zákutí. Čo všetko sa dá v Krakove vidieť a zažiť? Čo v Krakove ochutnať a kam sa v jeho okolí vybrať na výlet?
Sledujte profil aj na instagrame : @zuzi_ontheroad !
Návšteva Krakova : prečo navštíviť Krakov?
Poľsko – z môjho pohľadu jedna z turisticky najpodceňovanejších krajín Európy, avšak úplne neoprávnene. Dôkazom toho je aj samotný Krakov. Krásne historické mesto, ležiace na rieke Visla, už navždy späté s 2.svetovou vojnou. Krakov je však zároveň moderné vibrujúce mesto, kde nie je problém nájsť príjemnú kaviareň, terasu na drink, alebo reštauráciu s dobrým jedlom.
Krakov je skvelou voľbou počas celého roka. Neoľutujete, či už sa do Krakova vyberiete počas letného, alebo zimného obdobia, kedy mesto láka návštevníkov hlavne na svoje vianočné trhy. Výhodou Krakova je aj jeho poloha. Nachádza sa v blízkosti slovenských hraníc. Zo Žiliny, Popradu, alebo Prešova sa do Krakova dostane za približne 3 hodiny autom. Dostať sa do Krakova môžete samozrejme aj autobusovými, alebo vlakovými spojeniami.
Múzeum Krakova : všetky vstupenky na jednom mieste
Jedno malé praktické odporúčanie pre návštevníkov Krakova. Väčšina pamiatok, ktoré sa možno počas pobytu v Krakove rozhodnete navštíviť, funguje pod záštitou Historického múzea mesta Krakov. Výhodou pre návštevníkov teda je, že na jednej stránke nájdete pohromade všetky potrebné informácie k návšteve väčšiny monumentov. To znamená zoznam pamiatok, ktoré pod múzeum Krakova patria, detaily o ich histórii, aktualizované otváracie hodiny a dokonca aj možnosť zakúpiť si lístky vopred online. Múzeum Krakova spravuje napríklad múzeum Rynek Podziemny, Lekáreň pod Orlom, Továreň Oskara Schindlera, múzeum Nowa Huta, Stará synagóga, Radničná veža, Barbakán a ďalšie.
1) Rynek Główny : hlavné námestie Krakova
Prvé kroky v Krakove vás pravdepodobne zavedú do srdca historického centra, na hlavné námestie Rynek Główny. Práve tu sa koncentruje najviac turistov. Nie je sa čomu diviť – námestie totiž patrí k tým najväčším a najkrajším v Európe.
História námestia siaha až do 13.storočia, kedy Krakov zničil tatársky nájazd. Cieľom vtedajšieho kniežaťa Boleslava bolo postaviť nové, omnoho odolnejšie mesto s hlavným námestím, ktoré bude mať trh, radnicu a kostol a ktoré sa tak stane centrom verejného života a diania. Podarilo sa a je tomu tak dodnes!
Počas nacistickej okupácie bolo námestie Rynek Główny premenované na námestie Adolfa Hitlera. Pôvodný názov, Rynek Główny, bol námestiu vrátený po oslobodení mesta v roku 1945.
Na námestí Rynek Główny v Krakove nájdete niekoľko monumentov, ktoré stoja za zmienku. Jedným z nich je 70 metrov vysoká gotická radničná veža – Wieża ratuszowa. Ide o jedinú zachovalú časť pôvodnej mestskej radnice, ktorá bola zbúraná v roku 1820. V minulosti bola jej súčasťou aj mestská sýpka. Radničná veža je dnes otvorená pre návštevníkov, ktorým ponúka nádherný výhľad na hlavné námestie. Zaujímavosťou je, že veža je vyklonená zo svojej osi až o 55 centimetrov.
Hneď vedľa radničnej veže určite neprehliadnete obrovskú bronzovú sochu hlavy z dielne poľského sochára Igora Mitoraja. Socha nesie názov Eros Bendato a predstavuje Erosa, boha lásky, so zaviazanými očami. Toto vyobrazenie je alegóriou k tomu, že láska býva slepá a svoje “obete” si vyberá náhodne. Do tretice pridávam ešte pomník významného poľského spisovateľa Adama Mickiewicza, ktorý sa nachádza na východnej strane hlavného námestia a je dnes najvýznamnejším pomníkom v Krakove.
2) Rynek Podziemny : Krakov pod zemou
Rynek Glowny nie je iba obyčajným námestím. Pod jeho povrchom sa nachádza jedno z najnavštevovanejších múzeí v Poľsku – Rynek Podziemny. Toto múzeum zastrešuje bohaté archeologické nálezy, objavené pod povrchom hlavného námestia medzi rokmi 2005 a 2010. Vďaka zachovaným chodbám, nástrojom, keramickým nádobám, minciam, či šperkom sa prenesiete do stredovekého Krakova a uvedomíte si tak obrovský význam tohto – kedysi hlavného mesta Poľska.
3) Sukiennice : historická tržnica Krakova
Vchodom do podzemného múzea Rynek Podziemny je historická tržnica Sukiennice, s typickými novogotickými arkádami. Kedysi bola táto tržnica centrom medzinárodného obchodu s rôznym, častokrát exotickým, tovarom. Dnes si tu turisti nakupujú suveníry a tradičné remeselné výrobky. Interiér bývalej tržnice zdobia erby poľských miest.
Horné poschodie tržnice je zasvätené výtvarnému umeniu. Budova je súčasťou Národného múzea v Krakove a hostí zbierku poľských maliarov 19.storočia. Takisto ponúka pekný výhľad na Rynek Główny.
4) Bazylika Mariacka : Kostol Nanebovzatia Panny Márie
Legenda o dvoch bratoch
Ďalšou neprehliadnuteľnou stavbou a dominantou hlavného námestia v Krakove je Kostol Nanebovzatia Panny Márie. Okoloidúcich zaujme hneď na prvý pohľad, nakoľko jeho dve veže nemajú rovnakú výšku. Vysvetlenie prečo je tomu tak, je spojené s nešťastnou legendou o dvoch bratoch, ktorí na vežiach pracovali. Každý z bratov pracoval na jednej z veží. Keď sa mladší z bratov dozvedel, že veža jeho brata je oveľa vyššia, zo závisti brata zavraždil. Výčitky svedomia ho však dohnali k ďalšej tragédii. Prebodol si srdce rovnakým nožom, akým zavraždil svojho brata, a mŕtvy spadol z veže na zem.
Hovorí sa, že nôž, ktorý bol súčasťou celej tejto tragédie dodnes visí na jednej zo stien tržnice Sukiennica. Nôž, visiaci na retiazke nad jednou z klenieb, tam naozaj nájdete. Pravdou však je, že je len pripomienkou na časy minulé, kedy boli nože vystavené v blízkosti tržníc ako výstraha pre zlodejov, ktorým za krádež, alebo podvod odrezali ucho.
Krakovský trubač a nedokončená melódia
K veži kostola sa viaže ešte jedna legenda. A to konkrétne k tej vyššej z nich, ktorá sa nazýva hejnalicą. Práve odtiaľto sa pravidelne v každú celú hodinu ozýva melódia, ktorú však trubač, tzv. hejnał, nikdy nedohrá dokonca. Prečo? Podľa legendy bolo trubačovou úlohou byť na stráži, pozorovať okolie a varovať mesto v prípade blížiaceho sa nebezpečenstva. Nebolo tomu inak ani počas nájazdov tatárov, ktoré sa stalo trubačovi osudným. Melódiu na poplach nestihol dohrať, pretože bol zasiahnutý šípom do krku. Preto aj dnes, na pamiatku a počesť tohto trubača, je melódia nedokončená. Úryvok melódie si však môžete vypočuť až štyrikrát za sebou. Trubač otvorí a vystrčí sa zo štyroch rôznych okien, aby melódiu postupne zahral na každú svetovú stranu.
Gotický oltár Veita Stossa, rezbársky skvost v srdci Krakova
Kostol Nanebovzatia Panny Márie v Krakove nepriťahuje pozornosť len zvonka, ale aj zvnútra. Interiér je ohromujúci a na nás mal nefalšovaný wow efekt. Vďačí za to nepochybne aj rezbárskemu skvostu – neprehliadnuteľnému gotickému oltáru z dielne Veita Stossa. Umelec na ňom pracoval viac ako 10 rokov a dnes je tento 13 metrov vysoký a 11 metrov široký oltár jedným z najslávnejších rezbárskych diel neskorej gotiky. Oltár, ako aj celý kostol je zasvätený Panne Márii.
5) Staré mesto : Floriánska brána, Barbakán a park Planty
V starom meste Krakova ešte chvíľu zostaneme a pristavíme sa pri Floriánskej bráne – Brama Floriańska. Floriánska brána je jedna z mála častí a dokonca jediná z 8 obrán, ktorá sa zachovala zo stredovekého opevnenie Krakova. Práve cez túto bránu viedla v minulosti krakovská kráľovská cesta a dnes tu začína Floriánska ulica, ktorá vás privedie až ku kostolu Nanebovzatia Panny Márie na hlavnom námestí. Hneď vedľa Floriánskej brány sa nachádza brána Barbakán, ktorá bola s Floriánskou bránou v minulosti spojená a slúžila ako “predbránie” a ochranná zóna pre hlavnú, v tomto prípade Floriánsku bránu. Oba susediace monumenty sú súčasťou mestského parku Planty, ktorý je zaujímavý hlavne svojím pôdorysom. V dĺžke 4 kilometre totiž obkolesuje krakovské Staré mesto. Park Planty vznikol v rámci rozvoja mesta na mieste starých hradieb.
6) Wawel : symbol Krakova a celého Poľska
Wawelský hrad a katedrála
Najdôležitejšou pamiatkou starého mesta, kde končila krakovská kráľovská cesta, je hradný komplex Wawel. Práve tu sa nachádza Wawelský hrad a Wawelská katedrála.
Wawelský hrad sa pyšne týči nad riekou Visla. A má na to plné právo, nakoľko je Wawel najnavštevovanejšou pamiatkou celého Poľska a rovnako je aj súčasťou svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. V minulosti bol Wawelský hrad sídlom poľských kráľov, v súčasnosti je to múzeum s niekoľkými expozíciami. Nájdete tu kráľovskú klenotnicu, zbrojnicu, kráľovské komnaty, tapisérie, ale aj sálu, ktorej strop zdobia desiatky vyrezávaných farebných hláv, tzv. Wawelské hlavy.
Wawelský hrad obklopuje krásne nádvorie so záhradami. V jeho areáli sa nachádza aj Wawelská katedrála, celým názvom Katedrálna bazilika svätého Stanislava a svätého Václava, ktorá slúžila ako korunovačný kostol a pohrebisko poľských kráľov.
Pred vchodom do katedrály narazíte na jednu zvláštnosť. Vedľa vstupných dverí visí dlhá kosť, ktoré vraj patrila krakovskému drakovi. Asi vás sklamem, ale ide iba o zavesenú kosť veľryby. Viaže sa však k nej legenda, ktorá hovorí, že ak raz táto kosť spadne, wawelský vrch sa zrúti a nastane koniec sveta!
Legenda o krakovskom drakovi
Ako sami vidíte, k Wawelu sa viaže viacero legiend. Tou najznámejšou je však legenda o drakovi, ktorý sa usídlil v jaskyni Smocza jama pod hradným kopcom. Aby sa obyvatelia vyhli jeho teroru, pravidelne drakovi odovzdávali obete. Keďže na zničenie draka nestačila ani sila, ani zbrane, museli ho jednoducho prekabátiť. Drakovi podstrčili ovce naplnené sírou, po ktorých poriadne vysmädol. Vydal sa teda k rieke Visla, kde pil a pil, až kým mu brucho spálené sírou neprasklo a draka neroztrhalo.
O tom, kto drakovi podstrčil ovce sa traduje viacero verzii. Jedna hovorí o obuvníkovi, ktorý za záchranu mesta dostal pol kráľovstva a princeznú za ženu. Ďalšia verzia zase zmieňuje ako záchrancu kniežacieho syna Kraka, po ktorom bolo následne mesto Krakov pomenované.
Krakovského draka môžete vo Waweli vidieť aj dnes. Na pamiatku tejto legendy bola pod hradom Wawel postavená jeho socha draka, po poľsky Smok Wawelski, ktorá v 5 minútových intervaloch chŕli oheň. Skutočná je aj jaskyňa Smocza jama, ktorá býva v niektorých obdobiach prístupná verejnosti.
7) Židovská štvrť Kazimierz
Zo starého mesta sa teraz presunieme do štvrte Kazimierz, ktorá bola pôvodne samostatným mestom. Jej vznik siaha až do 15. storočia, kedy boli Židia vykázaní z Krakova a usadili sa práve v oblasti Kazimierz. Nárast populácia v nasledujúcich storočiach pokračoval, k čomu prispel príchod ďalších prenasledovaných Židov zo všetkých kútov Európy. Z Kazimierz sa postupne stala židovská štvrť, ktorej počet obyvateľov dosahoval pred 2.svetovou vojnou až 70.000 obyvateľov – po vojne bola štvrť takmer celá vysídlená. Treba však zdôrazniť, že štvrť Kazimierz nebola nikdy getom. To bolo založené vo štvrti Podgórze, o ktorej sa dočítate o pár riadkov nižšie.
Dnes je Kazimierz trendovou krakovskou štvrťou s peknými uličkami a terasami, s retro nápismi, vintage obchodíkmi, príjemnou atmosférou a dobrým jedlom. Za zastávku určite stojí námestie s trhmi a rýchlym občerstvením a niektorá zo židovských pamiatok. Medzi tie najznámejšie patrí synagóga Tempel, synagóga Remuh (Nová synagóga), Stará synagóga, v ktorej aktuálne sídli Múzeum židovskej kultúry a histórie, synagóga Izaaka Jakubowicza a v neposlednom rade Židovský cintorín.
Kazimierz je takisto neodmysliteľne spätý s Oscarovým filmom Schindlerov zoznam z roku 1993 z dielne Stevena Spielberga. Najznámejšou z filmových lokalít tohto filmu je nádvorie na ulici Józefa 12. Ikonickým je aj most Marszałka Józefa Piłsudskiego, po ktorom kráčali vyhnaní Židia do nacistami vytvoreného geta.
8) Podgórze : zóna bývalého geta
Krakovské geto
Na južnom brehu Visly sa nachádza ďalšia z krakovských mestských štvrtí – Podgórze. So štvrťou Kazimierz ju spája most Kładka Ojca Bernatka. Jeho súčasťou sú sochy akrobatov, ktoré počas západu slnka vytvárajú krásnu atmosféru. Pokladom Podgórze je aj kostol sv. Jozefa. Zasadený je do malého námestia, ktoré obklopujú príjemné uličky a terasy.
Dnes je len ťažko uveriteľné, že štvrť Podgórze je miesto s pochmúrnou minulosťou, kde sa odohrávali tie najhoršie zverstvá. Počas nemeckej okupácie v roku 1941, tu nacisti vytvorili geto, kde boli sústredení Židia z celého Krakova. Súčasťou geta bolo 15 ulíc a viac ako 300 domov. Zóna geta bola ohraničené vysokým múrom. Opustiť geto bolo možné iba so špeciálnou priepustkou a nedovolené opustenie geta bola potrestané smrťou. Krakovské geto sa stalo epicentrom chorôb a miestom bez základných ľudských práv. V roku 1942 začalo systematické vyvážanie Židov do koncentračných táborov a ich postupná likvidácia. Hrôzy pokračovali až do marca roku 1943, kedy bolo geto zlikvidované.
Mnohí z vás určite poznajú svetoznámeho režiséra poľsko-francúzskeho pôvodu Romana Polańského. Možne už menej z vás vie, že ako dieťa prežil hrôzy krakovského geta na vlastnej koži. Aj to ho priviedlo k realizácii filmu Pianista (2002) z prostredia varšavského geta, ktorý bol ocenený 3 Oscarmi.
Spomienkou a dôkazom na tieto strašné udalosti sú dnes pozostatky geta. Na jeho fragmenty narazíte napríklad na ulici Lwoska.
Koho tematika holokaustu zaujíma, do pozornosti dávam ešte ďalšie dôležité miesta nachádzajúce sa vo štvrti Podgórze : Námestie hrdinov geta, Lekáreň pod Orlom a Továreň Oskara Schindlera.
Námestie hrdinov geta – Plac Bohaterów Getta
Práve na tomto miesto prebiehalo zhromažďovanie a selekcia židovského obyvateľstva pred transportom do koncentračného tábora. Práceneschopné osoby sa do transportu ani nedostali, boli popravené rovno na mieste. Už pri prvej selekcii bolo na námestí zanechaných viac ako 100 obetí. Dnes je námestie domovom pamätníka, ktorí je venovaný všetkým týmto obetiam. Súčasťou pamätníka sú prázdne kovové stoličky, odkazujúce na batožinu a nábytok, ktoré boli obyvatelia nútení zanechať na námestí po odchode z geta.
Lekáreň pod Orlom – Apteka pod Orłem
S vytvorením geta boli všetci jeho nežidovskí obyvatelia vyhnaní. Všetci, až na jedného. Jediným nežidovským obyvateľom krakovského geta bol Tadeusz Pankiewicz, ktorý dostal povolenie pokračovať v prevádzke svojej lekárne. Lekáreň pod Orlom, ktorá stála zhodou okolností na námestí, kde prebiehala selekcia, zostala jedinou lekárňou v gete. Stala sa miestom stretávania sa intelektuálov a priestorom na tajné stretnutia odboja. Tadeusz dodával do geta lieky a pašoval tam nielen potraviny, ale aj dôležité informácie zvonku. Zákutia lekárne zasa slúžili ako úkryty pred deportáciou. Po vojne získal Tadeusz za svoje zásluhy ocenenie “Spravodlivý medzi národmi”, určené osobám nežidovského pôvodu, ktorí prispeli k záchrane Židov počas holokaustu. Lekáreň už dnes nefunguje. Budova si ale zachovala svoje meno a dnes v ňom sídli múzeum.
Továreň Oskara Schindlera – Fabryka Emalia Oskara Schindler
História tejto slávnej fabriky sa začala písať, keď sa v roku 1939 dostala do rúk Oskara Schindlera. Nemecký obchodník a člen nacistickej strany zamestával vo svojej továrni na smaltované výrobky viac ako 1000 robotníkov. Vďaka Schindlerovi a jeho neustálemu podplácaniu nacistických veliteľov pracovali v továrni hlavne Židia. Bolo to pre nich jedno z mála útočísk po likvidácii krakovského geta, kde sa mohli vyhnúť krutému osudu – transportu do koncentračného tábora. Ku koncu vojny sa továreň musela presťahovať z poľského Krakova do českej obce Brněnec. Do Brněnca sa však nepresťahovala iba výroba, ale aj zamestnanci. Schindler tak zachránil viac ako tisíc životov a za svoje zásluhy po vojne získal ocenenie “Spravodlivý medzi národmi”.
Príbeh továrne Oskara Schindlera bol zvečnený v už spomínanom filme Schindlerov zoznam. Práve uvedenie filmu spôsobilo, že sa továreň stala cieľom tisícok návštevníkov. V súčasnosti sa v priestoroch bývalej fabriky nachádza múzeum, ktoré mapuje situáciu v Krakove počas nacistickej okupácie v rokoch 1939 až 1945. Pokiaľ sa múzeum chystáte navštíviť, lístky si zabezpečte online s dostatočným predstihom. Často totiž bývajú vypredané niekoľko dní vopred.
9) Nowa Huta : Krakov mimo turistické trasy
Nowa Huta : utopické sovietske mesto
Chcete spoznať Krakov mimo turistické trasy? V tom prípade nevynechajte mestskú štvrť Nowa Huta, ktorá bola kedysi samostatným mestom. Ku Krakovu sa ako mestská časť pripojila až neskôr.
Mesto Nowa Huta bolo založené v roku 1949 ako symbol novej, povojnovej éry. Názov mesta by sme mohli preložiť ako “Nové oceliarne”, čo nám jasne napovedá, s čím bolo budovanie mesta spojené. Ambíciou povojnového Poľska bolo vybudovať továreň na oceľ a zbrane. Lokalitou pre toto dokonalé utopické mesto sa stalo okolie Krakova.
Nowa Huta sa mala stať ideálnym mestom pre socialistickú propagandu a obývaná mala byť ľuďmi, ktorí pracovali v továrni. Tí samozrejme museli veriť nastolenej ideologii. Časť zamestnancov tvorili aj deti, ktorým sa kvôli vojne nedostalo vzdelania.
Čím je Nowa Huta typická?
Mesto Nowa Huta bolo budované v období Studenej vojny, počas ktorého konštantne pretrvávala hrozba vypuknutia konfliktu a použitia jadrových zbraní. To sa odzrkadlilo aj na výzore a architektúre tejto štvrte. Keď budete prechádzať ulicami Nowej Huty, špeciálne zákutiami jej sídlisk, možno vám ani len nenapadne, že by sa tieto budovy nejako výrazne odlišovali od našich panelákov. Všímajte si však detaily. Napríklad strechy, ktoré boli prispôsobené tomu, ak by ich potrebovali využiť ostreľovači. Alebo to, že do obytných blokov a budov vedie minimum vchodov, aby bolo v prípade konfliktu možné lepšie a efektívnejšie kontrolovať, kto do areálu vchádza. Rovnako má aj väčšina týchto vchodov stĺpy, aby obmedzili vstup tankom.
Najväčšiu ochranu pred nebezpečenstvom však mali poskytnúť protiatómové kryty. Tých je pod ulicami a budovami Nowej Huty ukrytých viac ako 250 a pár z nich môžete dokonca aj navštíviť.
Čo sa týka verejných priestorov Nowej Huty, tým dominujú dlhé a široké bulváre, ktorých veľkosť mala poukázať na moc a veľkoleposť režimu. Nachádza sa tu aj veľké množstvo stromov a zelene, ktoré mali pohlcovať obrovské znečistenie, ktoré oceliareň vyprodukovala.
Nowa Huta dnes
Pôvodný projekt Nowej Huty nebol nikdy dokončený. Po pádu socializmu došlo dokonca k úpadku Nowej Huty a miestni sa tejto mestskej štvrti vyhýbali. Dnes je však Nowa Huta vyhľadávanou lokalitou, o čom svedčí aj veľký nárast cien nájmov. Už tu nenájdete Leninovu ulicu, ani Leninovu sochu, zato tu na vás čakajú dlhé bulváre plné zelene, či novootvorené podniky a reštaurácie.
Múzeum Nowa Huta a návšteva atómového krytu
Pokiaľ sa Nowu Hutu rozhodnete navštíviť, nemali by ste vynechať ani jej hlavné múzeum. V priestoroch bývalého kina na vás čaká permanentná výstava, ktorej súčasťou je prehliadka protiatómového krytu a výstava o jadrovej hrozbe. Súčasťou múzea bývajú aj dočasné výstavy. Jedna taká čakala práve na nás – Hry a hračky v komunistickom Poľsku – a bol naozaj nostalgický návrat do minulosti 🙂!
10) Nábrežie Visly a vyhliadkový balón
Poslednou oblasťou, do ktorej sa spoločne pozrieme bude južný breh rieky Visla. Nielenže ponúka možnosť na príjemnú prechádzku, ale rovnako aj výhľad na krakovskú pýchu, Wawel. Jedná sa o veľmi príjemnú zónu s houseboatmi, reštauráciami a jedným z najpopulárnejších trhov Hala Forum, ktorého súčasťou je niekoľko reštaurácií a barov.
V okolí sa nachádza aj vyhliadkové ruské koleso, kolotoče a rôzne atrakcie. Najväčším lákadlom v okolí je však vyhliadkový balón – Balon Widokowy, s kapacitou až 30 osôb. Balón stúpa do výšky približne 150, až 200 metrov, pričom maximálna výška, ktorú môže balón dosiahnuť je 275 metrov. Cena tohto zážitku je 115 zlotých (približne 27€). Svoje miesto je najlepšie rezervovať vopred. Nezabudnite sa takisto informovať o aktuálnych meteorologických podmienkach, aby mohol balón vzlietnuť.
BONUS : Temný a strašidelný Krakov
Ste fanúšikom strašidelných legiend, tajomna a krimi tak ako ja? V tom prípade by som vám dala rada do pozornosti jednu z Free walking tour, ktorú môžete v Krakove absolvovať. Je ňou strašidelná Macabre Free Walking tour. My sme tú našu absolvovali s freetourakmi z Walkative. Tí vám počas 80 minútovej večernej prehliadky porozprávajú o mestských strašidlách, temných praktikách stredoveku, o krakovskom katovi a upírovi, ale aj o zločinoch z nedávnej minulosti spáchané nikdy neodhaleným masovým vrahom, z ktorých behá mráz po chrbte.
Walkative Free walking tour fungujú na princípe dobrovoľného prepitného. Je iba na vás ako veľmi sa vám prehliadka páčila a teda, koľko ste sprievodcovi za jeho úsilie ochotní zaplatiť. Okrem Macabre tour sú v ponuke aj ďalšie prehliadky. Rozhodne stoja za to, aby ste na ne mrkli očkom. Svoje miesto si môžete rezervovať online.
Na čom si pochutnať v Krakove?
Ako poslednú vec by som pre vás rada vypichla dobroty, ktoré počas návštevy Krakova môžete ochutnať. Poľská kuchyňa je pomerne blízka tej slovenskej a niektoré z jedál sú si dokonca veľmi podobné. Ideálnym príkladom sú poľské pierogi, teda naše pirohy, ktoré asi nikomu netreba predstavovať. Čo sa týka kulinárskeho symbolu Krakova, je ním praclík zvaný obwarzanek. Najčastejšie ho predávajú pouliční predajcovia na hlavnom námestí. Vybrať si môžete praclík posypaný makom, alebo sezamom. Nakoniec nemôžem nespomenúť známe street food jedlo zapiekanka. Zapiekanka je bageta zapečená s rôznymi ingredienciami a polevami, medzi ktoré patrí napríklad syr, huby, šunka, saláma, slanina, tuniak atď. Najznámejšie miesto v Krakove, kde môžete zapiekanku ochutnať je jednoznačne námestie Plac Nowy vo štvrti Kazimierz.
Metrum Restobistro s výhľadom na Krakov
Skrytý rooftop Metrum Restobistro na streche Hudobnej akadémie bol kedysi podnik výhradne pre študentov tejto inštitúcie. Dnes je vyhľadávaným miestom, kde si môžete dať obed, nejaké občerstvenie, koláč, alebo si len tak posedieť pri káve, alebo limonáde. To, na čo však Metrum láka návštevníkov najviac je výhľad na mesto Krakov. Podnik nájdete na adrese Świętego Tomasza 43 a rozhodne vám doporučujem navštíviť ho!
Čo vidieť a navštíviť v okolí Krakova?
Krakov je nielen mestom s bohatou históriou a množstvom aktivít, ale je aj ideálnym východiskovým miestom na jednodňové výlety v okolí. Kam sa vydať na výlet z Krakova?
1) Koncentračný tábor Auschwitz-Birkenau
Medzi najnavštevovanejšie miesta Poľska patrí areál koncentračného (a vyhladzovacieho) tábora Auschwitz-Birkenau neďaleko mesta Osvienčim, fungujúci v rokoch 1940 až 1945. Vstup do areálu je bezplatný, spoplatnená je iba prehliadka so sprievodcom. Ak sa chcete o návšteve koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau dozvedieť viac, stačí kliknúť na článok na blogu tu!
🚗 Vzdialenosť z Krakova : približne 70 km (1h 15 minút)
2) Soľná baňa Wieliczka
Soľná baňa Wieliczka patrí medzi najstaršie bane na svete a najväčšie lákadlá Poľska. Celá lokalita, všetky priestory, chodby, sály, či kaplnka boli vytvorené výhradne ľudskou činnosťou. Priestory bane Wieliczka ročne navštívi viac ako milión turistov. Návštevníci majú na výber medzi dvoma prehliadkami. Tou prvou je klasická prehliadka areálu, ktorej okruh je 3,5 km dlhý a počas ktorého na vás čaká viac ako 800 schodov. Druhou možnosťou je prehliadka, počas ktorej sa sami vžijete do role baníka. Podrobnosti o prehliadkach a cenách sú upresnené na oficiálnej stránke bane Wieliczka.
Soľná baňa Wieliczka je ozajstným unikátom. Podobnú lokalitu, soľnú katedrálu Zipaquirá, nájdete iba v Kolumbii, neďaleko hlavného mesta Bogota.
🚗 Vzdialenosť z Krakova : približne 15 km (30 minút)
3) Zábavný park Energylandia
Zábava pre celú rodinu! Energylandia je najväčším zábavným parkom v celom Poľsku s viac ako 120 atrakciami. Na svoje si prídu všetci. V parku sa nachádza zóna pre najmenších návštevníkov, rodinná zóna, extrémna zóna, vodné atrakcie, ale aj vodný park. Cena vstupeniek a rovnako aj otváracia doba sa môže meniť v závislosti od sezóny. Cenník, ako aj možnosť zakúpiť lístky online nájdete na oficiálnej stránke Energylandie.
🚗 Vzdialenosť z Krakova : približne 50 km (1h)
apríl 2024, Zuzi on the road