Zima, sychravé počasie a melancholická nálada. To všetko sa väčšinou spája s oslavou Sviatku všetkých svätých a Dušičiek na Slovensku. Avšak, nie je tomu tak všade. Vedeli by ste si predstaviť, že by bolo všetko farebné, ľudia by sa na tento sviatok tešili, tancovali by a spievali? Presne takto totiž prebieha oslava Dušičiek v Mexiku.
Sledujte profil aj na instagrame : @zuzi_ontheroad !
Mexický Día de los Muertos, alebo Deň mŕtvych, ako ho miestni nazývajú, patrí v Mexiku medzi najväčšie sviatky roka a my sme mali to šťastie zažiť ho na vlastnej koži. Čo to vlastne Día de los Muertos je, akú sú jeho symboly a kedy a kde v Mexiku môžete slávenie tohto sviatku zažiť?
Čo je Día de los Muertos?
Oslava mŕtvych a zároveň oslava života. To všetko v sebe spája mexický sviatok Día de los Muertos. Toto výnimočné obdobie, ktoré vzniklo spojením predkolumbovských a európskych zvykov a tradícií je dnes súčasťou nehmotného dedičstva UNESCO.
Ako Día de los Muertos prebieha?
Zatiaľ čo my na Slovensku si uctievame pamiatku na svojich blízkych tichou spomienkou na cintoríne, v Mexiku majú tieto sviatky úplne iný priebeh. Dôkladne sa na ne pripravujú niekoľko dní vopred. V mestách sa usporadúvajú sprievody, obyvatelia sa prezliekajú za smrť, aby sa jej vysmiali a ukázali jej, že sa jej neboja, zdobia sa ulice, obchody a reštaurácie. V súkromí svojich domovov zasa domáci stavajú pamätné oltáre, pripravujú pre svojich zosnulých veľké pohostenie, jedlá, nápoje a veci, ktoré mali radi. Rodiny sa stretávajú, večerajú spolu a následne spoločne navštevujú cintoríny.
Tak ako my, aj Mexičania zdobia hroby kvetmi. Často pri hroboch môžete počuť hudbu, spievajúcich ľudí, niektorých dokonca uvidíte aj tancovať. To sa napríklad podarilo nám, keď sme sa v noci prechádzali po cintoríne. Zazreli sme skupinku asi 8 ľudí stojacich nad jedným z hrobov. Dospelí mali na rukách deti a s nimi sa vlnili do rytmu hudby. O to väčšie bolo naše prekvapenie, keď sme prechádzajúc okolo hrobu zistili, že je v ňom pochované malé, asi 8-9 ročné dievčatko. Dokázali by ste si vy sami predstaviť niečo také? Ako je možné, že v Mexičanoch takýto moment nevyvoláva smútok?
Día de los Muertos : pocta mŕtvym a oslava života
Na základe môjho popisu ste si už asi stihli všimnúť, že pre Mexičanov nie je Día de los Muertos ani zďaleka smutným sviatkom. Práve naopak. Je to sviatok radosti a nádeje. Mexičania totiž veria, že smrťou sa nič nekončí a že práve počas Día de los Muertos sa ich milovaní vracajú domov, do sveta živých. Je to pre nich šanca, aby sa s nimi znova stretli a privítali ich so všetkým, čo k tomu patrí. Práve preto pre nich chystajú už spomínané oltáre a pohostenie.
Veľa domov zostáva počas Día de los Muertos otvorených. Okoloidúci tak môžu obdivovať starostlivo pripravené pamätné oltáre. Nás počas večerných potuliek v mexickom meste Oaxaca s úsmevom vítali celé rodiny, dokonca s horúcou čokoládou. Atmosféra je naozaj magická a napriek tomu, že ste tých ľudí nikdy predtým nevideli, aj veľmi srdečná. Nedivím sa, že naozaj veria, že zosnulí sa vracajú domov. Keď to všetko vidíte a zažijete na vlastnej koži, jednoducho začnete veriť aj vy.
Aké sú hlavné symboly Día de los Muertos?
K sviatku Día de los Muertos neodmysliteľne patria viaceré symboly. Ich využitie sa môže líšiť v závislosti od regiónu, alebo domácnosti. Tými najtypickejšími sú : ofrenda, cempasúchiles, calaveras de azúcar, pan de muerto, papel picado a Catrina.
Ofrenda, pamätný oltár na počesť zosnulého
K vrcholu osláv Día de los Muertos patrí príprava špeciálneho oltára pre zosnulého, ktorý sa nazýva ofrenda. Tú môžu pre svojich zosnulých pripravovať rodinní príslušníci v súkromí domova, existujú však aj „verejné“ ofrendy, ktoré sa stavajú pre rôzne významné historické osobnosti, politikov, spisovateľov, umelcov, či hudobníkov. Nájdete ich na rôznych verejných miestach, námestiach, v múzeách alebo v kostoloch. Niektoré mestá dokonca usporadúvajú súťaže o najkrajšiu ofrendu.
Ofrenda môže mať viacero foriem, väčšinou sa však stavia do výšky. Môže tak mať až niekoľko poschodí. Najdôležitejším elementom ofrendy je fotografia zosnulého, ktorá býva obvykle na jeho počesť umiestnená v najvyššej časti ofrendy. Hovorí sa, že i vďaka nej sa dokáže dostať naspäť do pozemského sveta. K ofrende samozrejme patrí aj kríž, ktorý ma nielen kresťanský význam, ale je to aj ukazovateľ 4 svetových strán.
Ako už bolo spomínané, hlavným zámerom ofrendy je zosnulého privítať naspäť vo svete živých a poskytnúť mu všetko, čo na svojej ceste bude potrebovať. Práve preto sú súčasťou každej ofrendy rôzne jedlá, ovocie, sladkosti a samozrejme voda, alebo iné tekutiny, alkohol nevynímajúc. Ofrenda môže taktiež obsahovať aj rôzne predmety úzko späté so životom už zosnulej osoby, alebo jej osobné predmety.
Každá správna ofrenda by takisto mala obsahovať štyri základné živly : vodu, oheň, zem a vzduch. Prečo voda? Aby dokázala uhasiť zosnulého smäd a pomohla očistiť jeho dušu. Oheň v podobe horiacich sviečok má zasa zosnulému posvietiť na cestu a priviesť ho domov. Jedlo a obzvlášť chlieb, predstavujú tretí živel – zem, z ktorej vzišli a ktorá má zosnulého nasýtiť. A nakoniec vzduch, symbol krehkosti života. Ten je prítomný vďaka papierovým dekoráciám, ktoré sú zavesené ako girlandy a poletujú vo vzduchu.
Cempasúchil, kvet mŕtvych
Dôležitou súčasťou Día de los Muertos sú takisto kvety. Tými najznámejšími sú cempasúchiles, na Slovensku známe ako aksamietnice (ľudovo nazývané aj smradošky). Mexičania nimi dekorujú nielen hroby, ofrendy ale aj svoje príbytky. Vďaka svojej žiarivej farbe a intenzívnej vôni sa stali ikonickou ozdobou týchto mexických sviatkov. Cempasúchiles majú však aj dôležitú úlohu. Mexičania rozsýpajú ich okvetné lístky pred dvere svojich príbytkov, aby práve ich špecifická farba a vôňa pomohli priviesť dušu zosnulého z cintorína domov, k pripravenej ofrende.
Cukrové lebky calaveras de azúcar
Ďalším špeciálnym elementom Día de los Muertos sú calaveras de azúcar. Ich názov je možné doslovne preložiť ako lebky z cukru. Vyrábajú sa z trstinového cukru a neskôr sa na ne pridávajú farebné detaily : oči, zuby, ornamenty atď. Calaveras de azúcar nie sú morbídnym symbolom, práve naopak. Vďaka svojej farebnosti pôsobia akoby boli plné života. Calaveras de azúcar by nemali chýbať na žiadnej ofrende. Ako suvenír si môžete z Mexika priviesť aj keramické calaveras, ktoré sa predávajú v rôznych farebných prevedeniach a veľkostiach.
Sladká pochúťka pan de muerto
Día de los Muertos má aj vlastnú pochúťku. Je ňou chlieb mŕtvych – pan de muerto. Spodná forma tohto sladkého chlebíka má väčšinou tvar kruhu, ktorý symbolizuje cyklus života. Na vrchole tohto malého bochníka sa zasa nachádzajú menšie časti, ktoré predstavujú lebku a kosti. Pan de muerto môže byť ochutený pomarančovou kôrou, anízom, alebo rôznymi plnkami. Navrchu býva posypaný cukrom a najlepšie chutí s horúcou čokoládou!
Farebné girlandy z papel picado
Spomínate si ešte na ozdoby, ktoré reprezentujú vietor, jeden zo základných živlov? Sú to práve veselé, farebné girlandy, ktoré sa vyrábajú z dierkovaného papiera. V Mexiku sa tento papier volá papel picado a vyrába sa ručne, dierkovaním. Farebný papier sa poskladá do niekoľkých vrstiev a potom sa perforuje. Vytvárajú sa tak rôzne obrazce, ornamenty, alebo postavy. Obrazce môžu byť niekedy sprevádzané i krátkym textom, alebo nadpisom. Tieto papierové ozdoby sa používajú pri rôznych oslavách a sviatkoch, vo veľkom sa však používajú práve počas Día de los Muertos.
Catrina : lebka, ktorej sa netreba báť
Čierno-biela tvár, vytvárajúca ilúziu lebky, farebný make-up a kvety vo vlasoch. Aspoň takto v skratke by sa dal opísať jeden z neodmysliteľných symbolov Día de los Muertos : Catrina. Slovo Catrina je ženským variantom slova catrín, ktoré v mexickej španielčine (častokrát karikatúrne) označuje elegantne oblečenú osobu.
Práve za ňu sa Mexičania počas sprievodov prezliekajú. Inšpirácia na jej vytvorenie pochádza od mexického maliara s menom José Guadalupe Posady, ktorý ako prvý stvárnil túto elegantnú smrtku vo svojom diele La calavera Catrina (Lebka Catrina). Catrinu preslávil aj mexický muralista Diego Rivera a to vďaka dielu Sueño de una tarde dominical en la Alameda Centra (Sen o nedeľnom popoludní v Alameda Central).
Pokiaľ budete v Mexiku, určite si nenechajte ujsť možnosť premeniť sa na jednu z Catrín. Takýto make-up vás bude stáť približne 5€. Finálna cena závisí od toho, čo všetko sa na make-up použije (umelé mihalnice, trblietky, nalepovacie kamienky…).
Kedy a kde sa slávi Día de los Muertos?
Rovnako ako my na Slovensku, aj Mexičania si zosnulých pripomínajú na začiatku novembra. 1. november je zasvätený deťom a nazýva sa aj Día de los Angelitos (Deň malých anjelikov). 2. november zasa patrí pamiatke na dospelých.
Chceli by ste oslavy Día de los Muertos zažiť na vlastnej koži? Kde sú oslavy najkrajšie a najtradičnejšie? Miest je veľa a sú rôznorodé, presne tak ako celé Mexiko. Ako sa hovorí, iný kraj, iný mrav a presne to platí aj o oslavách Día de los Muertos. Pohraničné územia s USA nemajú až tak silné tradície. V týchto oblastiach obyvatelia preberajú skôr zvyky spojené s americkým sviatkom Halloween. Naopak, okolie hlavného mesta, štáty Puebla, Oaxaca, alebo Chiapas si tradície zachovávajú. Vyhľadávanými miestami sú napríklad mesto Oaxaca, Isla de Janitzio, Chiapa de Corzo, San Miguel de Allende alebo San Juan Chamula.
Oslavy Día de los Muertos nabrali za posledné roky na popularite. Prispela k tomu i nádherná rozprávka Coco (2017) z dielne Disney a Pixar (pokiaľ ste ju ešte nevideli, čo najskôr to zmeňte!). To však so sebou prinášať aj rôzne nevýhody, akou je napríklad masa turistov. Musíte s tým teda rátať.
december 2023, Zuzi on the road
Wow. Excelente post. Love it 🙂
Skvele napisany clanok a Coco ❤️ Najlepsia Disney-ovka.
Budem sa tesit na dalsi prispevok!
Super čítanie, Zuzi. Me encanta! Keep posting! ❤️
Zuzka, skvele čítanie.