Čo robiť v Amsterdame : 15 vecí, ktoré musíte vidieť

Čo robiť v Amsterdame : 15 vecí, ktoré musíte vidieť

Veterné mlyny, voňavé a farebné tulipány, chutné syry, dreváky, kanály, všadeprítomné bicykle, svetové múzeá a rušný nočný život – vitajte v Amsterdame! Čo vidieť v Amsterdame a ktoré miesta navštíviť počas návštevy hlavného a najväčšieho mesta Holandska?

Sledujte profil aj na instagrame : @zuzi_ontheroad !

Ako ušetriť v Amsterdame? Využite I Amsterdam City Card

Amsterdam toho ponúka naozaj veľa. Ak toho chcete stihnúť čo najviac a vidieť napríklad viacero múzeí, ktorých cena je v Amsterdame pomerne vysoká, môžete si zadovážiť turistický pas – I Amsterdam City Card. S touto kartou získate vstup, alebo zľavu k viac ako 70 atrakciám a múzeám, neobmedzený prístup k verejnej doprave, či bezplatnú hodinovú plavbu po amsterdamských kanáloch. Cena závisí od časového rozpätia, počas ktorého chcete pas využívať, alebo od počtu atrakcií, ktoré chcete navštíviť. Pre viac informácií, rovnako aj zoznam atrakcií kliknite na oficiálnu stránku I Amsterdam City Card.

1) Centrum Amsterdamu pešo alebo na bicykli

Srdce Amsterdamu sa rozprestiera najmä v okolí rušného námestia Dam, ktorému dominuje viacero historických budov a pamiatok. Medzi tie hlavné patrí Kráľovský palác Koninklijk Paleis, národný pamätník Nationaal Monument op de Dam postavený na pamiatku obetí 2.svetovej vojny, alebo Múzeum voskových figurín Madame Tussauds. Neďaleko natrafíte aj na kostol De Nieuwe Kerk. Z námestia Dam to máte blízko nielen k populárnym kanálom, ale aj do štvrti Red Light District a k najstaršej budove Amsterdamu – kostolu Oude Kerk.

Toto všetko zvládnete bez problémov pešo, ak sa však chcete vžit do kože ozajstného obyvateľa Amsterdamu, naskočte na bicykel! Tých je v krajine viac ako samotného obyvateľstva. Dávajte si však pozor, bicykle sú v Amsterdame častokrát nebezpečnejšie ako automobily a o zvončekoch sa vám bude aj snívať.

Dam námestie v Amsterdame
Námestie Dam

2) Amsterdamské kanály a plavba po nich

Kto by nepoznal najznámejšiu prezývku Amsterdamu – Benátky severu? Tú si vyslúžil vďaka svojim kanálom, ktorých je v Amsterdame viac ako 160. K tým hlavným patria kanály Herengracht, Prinsengracht, Keizersgracht a Singel.

Amsterdamské kanály v číslach :
✔️
V Amsterdame nájdete viac ako 160 kanálov.
✔️ Tie tvoria viac ako 90 ostrovčekov.
✔️ Sú domovom viac ako 3 000 houseboatov.
✔️ Každý rok z kanálov vytiahnu 12 000 až 15 000 bicyklov.
✔️ Každoročne do kanálov spodne asi 35 áut a 100 ľudí.

Nasadnite na loď a spoznajte aj vy amsterdamské kanály zblízka. Ponúk na výletné lode je veľa, klasická jednohodinová jazda vás bude stáť približne 15 až 20 eur. Drahšie sú plavby spojené s občerstvením, večerou, alebo degustáciou syrov, či vína.

Amsterdamské kanály
Amstedamské kanály
Amsterdam a jeho kanály
Typická holandská architektúra

3) Mestská štvrť Jordaan

Bývalá robotnícka štvrť Jordaan je dnes vyhľadávanou turistickou zónou. Jej ulice plné kvetov vám ponúknu nejednu kaviareň, reštauráciu, galériu, či vintage obchodík. Obľúbenou aktivitou, nielen pre turistov, je návšteva trhu Noordermarkt, kde nájdete všetko od starožitností, cez šperky, až po knihy a textílie. Trh Noordermarkt, ktorého história siaha až do 17.storočia, je dnes otvorený v pondelok a v sobotu. Najväčším lákadlom štvrti Jordaan je však nepochybne Múzeum Anny Frankovej, o ktorom sa dočítate viac v nasledujúcich riadkoch tohto článku.

Jordaan
Mestká štvrť Jordaan
Jordaan Amsterdam
Ráno v mestkej štvrti Jordaan

4) Red Light District

Red Light District, alebo ulica červených svetiel patrí medzi k najstarším a najkrajším štvrtiam v Amsterdame, a to vďaka typickej holandskej architektúre. Počas dňa je štvrť veľmi pokojná. Skutočne ožívať začína až s prichádzajúcim večerom, keď štvrť začnú osvetľovať červené neónové svetlá a za oknami miestnych verejných domov sa odostrú závesy.

Áno, tipujete správne. Prostitúcia je dnes legálnou súčasťou liberálneho Amsterdamu. Nie však na ulici. Všetko sa odohráva za presklenými vitrínami, kde majú slečny vlastnú izbu a čakajú na svojich zákazníkov. Princíp je jednoduchý – odtiahnutý záves znamená, že služby sú k dispozícii, zatiahnutý záves naopak znamená plné pracovné nasadenie. Vidieť niečo podobné nie je práve bežné, mnohých turistov tu privádza práve zvedavosť. Filmovať, či fotografovať ženy za oknami je samozrejme zakázané. Pripomenú vám to všadeprítomné nápisy na oknách.

Red Light District
Red Light District

5) Amsterdam a Coffee Shops

Obrovským magnetom pre turistov je v Amsterdame návšteva coffee shopov. Párkrát som už počula aj názor, že na čo iné ísť do Amsterdamu? Ubezpečujem vás však, že Amsterdam toho ponúka omnoho viac ako len legálnu možnosť zafajčiť si marihuanu, či dať si nejaky “zázračný” koláčik, alebo muffin 😊.

6) Tulip Museum a Tulipánový festival

Dnes by si už asi nikto nevedel predstaviť Holandsko bez jedného z jeho najväčších symbolov – tulipánov. Možno vás to prekvapí, ale tulipány sa do Európy dostali z Turecka, resp. z vtedajšej Osmanskej ríše, v 16.storočí. Aj samotný názov tulipán je odvodený od tureckého slova tülbent, ktoré označuje pokrývku hlavy, známu ako turban. Turban totiž svojím tvarom nápadne pripomína formu tulipánu.

Netrvalo dlho a tulipány sa v Holandsku stali žiadanými a veľmi rýchlo sa stali obchodným artiklom. Situácia vyvrcholila v rokoch 1634 až 1637 tzv. Tulipánovou horúčkou, alebo Tulipomániou, ktorá sa do histórie zapísala ako jedna z prvým ekonomický bublín (fenomén, ktorý nastane vtedy, keď cena nejakého produktu neštandardne stúpne, napriek tomu, že jeho reálna hodnota je podstatne nižšia). Dopyt po tulipánoch bol obrovský, čo viedlo k rastu ich cien až do takej miery, že niektoré druhy stáli v tej dobe viac ako dom v Amsterdame! Každá bublina však raz praskne. To isté platí aj v tomto prípade.

Tulipány sa napriek tomu dodnes tešia veľkej obľube, o čom svedčí aj fakt, že Amsterdam má vlastné Tulipánové múzeum (Prinsengracht 116, vstupné 5€) a každoročne usporadúva aj Tulipánový festival. Najbližšie sa ho môžete zúčastniť od 21.03.2024 do 12.05.2024. V rovnakom období môžete navštíviť aj prekrásne kvetinové záhrady Keukenhof vzdialené od Amsterdamu približne 40 km. Návštevníkov tu každý rok víta viac ako 7 miliónov kvetov a 800 druhov tulipánov!

Tulipánové múzeum v Amsterdame
Tulipánové múzeum

7) Kvetinový trh Bloemenmarkt

Kvetinový trh Bloemenmarkt je miesto, kde nájdete kvety celoročne. Trh pochádza z roku 1862 a je jediným plávajúcim kvetinovým trhom na svete. Ponúka nielen kvetiny, ale aj semienka rôznych rastlín a kvetov, ale samozrejme aj cibuľky preslávených holandských tulipánov. Turisti si ich s obľubou nosia domov ako spomienku na Amsterdam. Trh sa teší veľkej obľube, aj preto tu dnes nájdete aj klasické turistické suveníry.

Bloemenmarkt
Kvetinový trh Bloemenmarkt

8) Rijksmuseum

Milovníci umenia a histórie si prídu na svoje v národnom Múzeu Rijksmuseum. Jeho rozsiahla zbierka mapuje 800 rokov holandského umenia a histórie – od stredoveku po súčasnosť. Medzi najväčšie poklady múzea patrí nepochybne obraz Nočná hliadka od barokového maliara Rembrandta. Nájdete tu aj umelcove autoportréty a diela ďalších známych holandských autorov. Medzi tých najznámejších patrí Johannes Vermeer s dielom Mliekarka, alebo Frans Hals a jeho dielo Pár v záhrade.

Rijksmuseum však nielen len múzeom umenia. Súčasťou expozície sú napríklad aj modely lodí, domy pre bábiky, brnenia, keramické výrobky, či dokonca odevy. V zbierke múzea nechýbajú ani Šaty Mondrian od módneho dizajnéra Yves Saint Laurenta z roku 1965.

Lístky do múzea si môžete jednoducho kúpiť online (vstupné 22,5€, vstup pre osoby mladšie ako 18 rokov zadarmo!).

Múzeum Rijksmuseum
Národné múzeum Rijksmuseum

Kedysi sa pred budovou Rijksmuseum nachádzal slávny červeno-biely nápis I Amsterdam. Dnes by ste ho tam hľadali márne. Nápis bol súčasťou marketingovej kampane a veľmi rýchlo sa stal symbolom individualizmu a masového turizmu. Práve preto bol spred budovy múzea odstránený.

9) Van Gogh Museum

O Vincentových slnečniciach, alebo jeho odrezanom uchu ste už asi počuli. Ak sa však o ňom chcete dozvedieť niečo viac, v Amsterdame by ste nemali vynechať svetoznáme Van Gogh Museum. Múzeum disponuje najväčšou zbierkou jeho diel na svete. V ikonickej budove nájdete viac ako 200 malieb a 400 kresieb, ktoré mapujú rôzne etapy Vincentovej tvorby a života, či rozsiahlu korešpondenciu s Vincentovým bratom Theom. Kolekcia múzea sa aj naďalej rozrastá a nájdete tu diela nielen od Van Gogha, ale aj diela jeho umeleckých “kolegov” ako napríklad Paul Gauguin, Henri de Toulouse-Lautrec, Maurice Denis, Claude Monet, Édouard Manet, Odilon Redon, Georges Seurat, či Paul Signac.

Ak chcete vidieť najznámejšie Vincentove diela, doporučujem vám zaobstarať si lístok do Van Gogh Museum online (vstupné 22€, vstup pre osoby mladšie ako 18 rokov zadarmo!). Častokrát sa totiž stáva, že lístky sú na najbližšie dni vypredané.

Van Gogh Museum Amsterdam
Návšteva Van Gogh múzea v Amsterdame

Vincent Van Gogh, ikona svetového umenia, ktorého diela patria medzi najslávnejšie a najdrahšie na svete. Jeho umelecká dráha trvala približne jedno desaťročie, no i za toto krátke obdobie sa mu podarilo vytvoriť osobitý štýl, ktorý výrazne ovplyvnil moderné umenie. Prvotné realistické diela a japonské grafiky vystriedal nezameniteľný štýl plný energie a dynamiky, s výraznými farbami a skreslenými formami, dnes známy ako postimpresionizmus. Uznania a slávy sa však Vincent dočkal až po svojej smrti. Počas celého života zápasil s duševným ochorením, kvôli ktorému nakoniec spáchal, vo veku 37 rokov, samovraždu.

10) Po stopách Anny Frankovej v Amsterdame

Kto je Anna Franková?

Anna Franková sa narodila v roku 1929 v nemecko-židovskej rodine. Detstvo prežila so svojou staršou sestrou Margot a rodičmi Edithou a Ottom v nemeckom Frankfurte. Nemecko však po nástupe Hitlera opustili a presťahovali sa do Holandska. Diskriminácia židovského obyvateľstva však neobišla ani Holandsko. Na židovské obyvateľstvo boli uvalené viaceré obmedzenia a postupne sa začala aj ich deportácia do koncentračných táborov.

Otto Frank sa preto rozhodol skryť svoju rodinu do priestorov firemného skladu, ktorého vchod bol ukrytý za tajnými dverami za otáčajúcou sa knižnicou. Spolu s ďalšou židovskou rodinou a rodinným priateľom strávili v úkryte neuveriteľných 761 dní. Jediným kontaktom s vonkajším svetom boli štyria Ottovi zamestnanci, ktorí do úkrytu prinášali jedlo a najnutnejšie potreby.

Anna toto životné obdobie, odohrávajúce sa počas druhej svetovej vojny, zachytila vo svojom denníku, ktorý dostala ako darček k svojim 13.narodeninám. Denník je písaný formou listov, ktoré Anna adresuje svojej fiktívnej kamarátke Kitty. Popisuje v ňom nielen spoločenskú situáciu, zaobchádzanie so židmi a život v utajení, ale aj vzťahy so svojou rodinou, či vlastné problémy, ktoré ju ako dospievajúce dievča trápili. Anna verila, že po vojne bude pokračovať v štúdiu a stane sa novinárkou. Nestalo sa tak.

Ukrýt bol po viac ako dvoch rokoch prezradený a väčšina jeho obyvateľov bola deportovaná do koncentračných táborov. Anna zomrela spolu so svojou sestrou na týfus v nemeckom koncentračnom tábore Bergen-Belsen. Jediný, kto prežil bol Annin otec Otto. Ten sa po objavení denníka rozhodol zverejniť ho. Dnes je Denník Anny Frankovej preložený do 70 jazykov a stal sa jedným z najznámejších svedectiev dokumentujúci hrôzy 2. svetovej vojny.

Anna Franková
Portrét Anny Frankovej

Múzeum Anny Frankovej

Prinsengracht 263-267 – miesto, na ktorom sa Anna spolu s jej rodinou schovávala. Múzeum bolo otvorené už v roku 1960, no dodnes v ňom nájdete tajné dvere za knižnicou, ktorými sami prejdete. Na žiadosť Otta Franka zostal dom, rovnako ako skryté miestnosti bez nábytku. Na stenách však nájdete fotografie, ako izby vyzerali počas ich pobytu. Pokiaľ sa pre návštevu Múzea Anny Frankovej rozhodnete, určite si predtým prečítajte jej denník. I vďaka tomu sa budete v múzeu lepšie orientovať.

Múzeum Anny Frankovej patrí k najznámejším miestam Amsterdamu, preto je najlepšie zaobstarať si lístok online, v dostatočnom časovom predstihu. Rada pred návštevou – v múzeu sa nachádza niekoľko strmých poschodí, ktoré nie sú prispôsobené pre osoby s obmedzenou mobilitou.

11) MoCo Museum : múzeum moderného umenia

MoCo Museum (The Modern Contemporary Museum) je nezávislé múzeum, ktorého zbierku tvorí súčasné umenie a mená ako Andy Warhol, Jeff Koons, Mark Rothko, THE KID, Yayoi Kusama, či Banksy. Jednou z najobľúbenejších expozícií múzea MoCo je Studio Irma, ktorá predstavuje konektivizmus, tj. digitálne umenie ako nový umelecký smer. Nájdete tu plno svetiel, bublín, diamantov, kaleidoskopov a hudby!

MoCo Museum Amsterdam
MoCo Museum Amsterdam

Špeciálne nie sú len expozície, ale aj samotná budova, v ktorej sa MoCo Museum nachádza. MoCo Museum nájdete v centre Amsterdamu na Museumplein (Námestie múzeí), v historickej vile Alsberg. Vila bola navrhnutá v roku 1904 a do roku 1939 plnila funkciu súkromnej rezidencie. Následne bola obývaná kňazom a neskôr sa stala kanceláriou právnickej firmy. Vo finále sa v roku 2016 stalo z vily Alsberg múzeum. Súčasťou vily aj samotného múzea je MoCo záhrada, v ktorej takisto prebieha outdoorová expozícia.

Nákup lístkov je dostupný online a to za výhodnejšiu cenu ako priamo na mieste. Múzeum MoCo je dokonca možné navštíviť nielen v Amsterdame, ale aj v Barcelone.

Moco Museum v Amsterdame
Vila Alsberg a MoCo Museum Amsterdam

12) STRAAT Museum Amsterdam : múzeum street artu a graffitov

Amsterdam ste už navštívili a váhate, či sa do tohto mesta oplatí vrátiť? Ak ste fanúšikom street artu a graffitov, jeden dôvod by sa tu určite našiel. Je ním len nedávno otvorené múzeum pouličného umenia STRAAT Museum. Múzeum otvorilo svoje brány v októbri 2020 a už v roku 2021 bolo zvolené za najlepšie múzeum v Holandsku.

Budovu múzea zdobí portrét Anny Frankovej s názvom Let me by myself, ktorý vytvoril známy brazílsky street artista Eduardo Kobra. Múzeum sa rozprestiera na ploche 8000m². Nájdete v ňom viac ako 150 malieb od 130 rôznych umelcov. Kompletný zoznam vystavených diel, rovnako ako aj mená autorov nájdete na stránkach múzea.

STRAAT Museum Amsterdam
Eduardo Kobra : Let me by myself, STRAAT Museum Amsterdam

Možno si však položíte otázku, či je street art vystavený vo vnútri ešte stále street artom? Street art expozícií som navštívila niekoľko, no vždy mi chýbal práve pôvodný kontext tohto druhu umenia. V STRAAT Museum má však nič “nevyrušovalo”. Diela totiž dokonale zapadali do prostredia bývalej industriálnej budovy, pre ktoré boli vo finále aj vytvorené.

STRAAT Museum nenájdete priamo v centre mesta, no je ľahko prístupné vodným trajektom F4 (NDSM) z hlavnej stanice Centraal Amsterdam. Trajekt zo stanice odchádza približne každých 15 minút, cesta trvá približne rovnako a je zadarmo.

Lístky do STRAAT Museumdostupné online za 19,50€. Každú sobotu a nedeľu (12:00, 13:30, 15:00) je možné zúčastniť sa aj komentovanej prehliadky. Tá trvá približne hodinu a priblíži vám nielen aktuálnu expozíciu, ale aj to, prečo je tento typ umenia tak výnimočný. Ak sa chcete prehliadky zúčastniť musíte k cene lístka prirátať ešte 10€.

STRAAT Museum Amsterdam
STRAAT Museum Amsterdam
STRAAT Museum Amsterdam
Street art expozícia Amsterdam
STRAAT Museum Amsterdam
Jedna z najväčších street art kolekcií na svete

13) A’DAM Tower : najlepšia vyhliadka v Amsterdame?

Chcete Amsterdam obdivovať z vtáčej perspektívy? V tom prípade nevynechajte vyhliadkovú vežu A’DAM Tower, ktorá vám ponúkne jeden z najkrajších panoramatických výhľadov na Amsterdam. Do výšky 100 metrov vás za doprovodu svetelných a zvukových efektov vyvezie výťah s priehľadným stropom. 20 poschodí za 20 sekúnd a za odmenu 360° výhľad na Amsterdam. Dopriať si k nemu môžete dobré jedlo, či drink v panoramatickej reštaurácii, alebo v miestnom rooftope.

To však nie je všetko! Milovníci adrenalínu si prídu na svoje vďaka najvyššej hojdačke v Európe Over the Hedge, alebo vďaka jazde na horskej dráhe vo virtuálnej realite naprieč Amsterdamom.

Vstupenky na vyhliadku A’DAM Lookout sú dostupné už za 14,50€ (8,50€ pre dieťa od 4 do 12 rokov). Nákup vstupenky online vám ušetrí 2€. Zakúpiť si môžete aj kombinované vstupenky a užiť si tak nielen výhľad, ale aj jazdu na hojdačke a horskej dráhe vo virtuálnej realite. Viac o kombinovaných lístkoch a ich cenách sa dozviete na oficiálnej stránke A’DAM Lookout.

Ako sa k A’DAM Tower dostanete? Vodný trajektom F3 (Buiksloterweg) z hlavnej stanice Centraal Amsterdam. Cesta trajektom je zadarmo a zaberie vám iba dve minúty.

A'dam Tower Amsterdam
Výhľad na A’dam Tower Amsterdam

14) Svetelný festival v Amsterdame

Chystáte sa do Amsterdamu vo vianočnom období? V tom prípade vás neočaria len vianočné dekorácie, ale aj svetelný festival Amsterdam Light Festival, ktorý sa v Amsterdame pravidelne uskutočňuje už od roku 2012.

Amsterdam Light Festival vznikol na podporu svetelného umenia a jeho využitia vo verejnom priestore, kde môže zapôsobiť na široké publikum. V uliciach a mestských kanáloch nájdete počas festivalu svetelné inštalácie vytvorené špeciálne pre túto príležitosť umelcami z celého sveta. Kompletný zoznam diel, ktoré boli súčasťou festivalu od jeho začiatku nájdete na oficiálnej stránke udalosti.

Každý ročník má osobitú tematiku. Minuloročná 12. edícia, ktorá sa uskutočnila na prelome rokov 2023 a 2024, niesla názov Technológia a AI. Tohtočná edícia sa uskutoční v dňoch 28.11.2024 až 19.01.2025. Festival si môžete užiť z dvoch perspektív – z pešej trasy, alebo z loďky, ktorá vás prevedie amsterdamskými kanálmi.

Ku každej zimnej návšteve Amsterdamu patrí aj návšteva klziska! Tých je v zimných mesiacoch v Amsterdame otvorených hneď niekoľko! Ak budete mať veľké šťastie, možno sa vám podarí korčuľovať aj po samotných kanáloch Amsterdamu. Tie z času na čas zamrznú, no celkovo sa jedná skôr o výnimočný jav. Na to, aby totiž kanály zamrzli musí teplota výrazne klesnúť pod 0°C počas minimálne 4 po sebe nasledujúcich dní.

15) Vyskúšajte holandské syry!

Čo by to bolo za návštevu Amsterdamu bez ochutnávky holandských syrov? Na uliciach natrafíte na množstvo obchodov, kde môžete syry vyskúšať a chutné produkty si tam aj rovno kúpiť. Najobľúbenejším syrom v Holandsku je gouda. Nájdete ju v klasickej verzii, ale aj s rôznymi príchuťami. Či už s tými klasickejšími ako sú cesnak, či bylinky, ale aj s tými nezvyčajnejšími ako med, pesto a dokonca aj levanduľa (mimochodom, vyskúšali sme a sú výborné!). Na milovníkov syrov čaká v Amsterdame aj syrové múzeum Amsterdam Cheese Museum (Prinsengracht 112, vstupné zadarmo).

Holandské syry
Holandské syry Henri Willig

Čo ďalšie vidieť a zažiť v Amsterdame?

🍺 Heineken Experience : Návšteva Heinekenu v priestoroch bývalého pivovaru, s možnosťou degustácie na konci prehliadky.

🖌️ Rembrandt House Museum : Dom a ateliér barokového umelca Rembrandta. Na Rembrandta, resp. na jeho sochu narazíte aj na námestí Rembrandtplein. Súčasťou námestia boli v minulosti aj sochy predstavujúce Rembrandtove najznámejšie dielo Nočná hliadka.

🎨 Stedelijk Museum : Múzeum moderného a súčasného umenia.

🖼️ Hermitage Museum : Satelitné múzeum umeleckohistorického múzea Ermitáž v ruskom Petrohrade.

💡 NEMO : Najväčšie múzeum vedy a techniky v Holandsku.

💎 Diamant Museum Amsterdam : Diamantové múzeum, ktoré vám odhalí všetky detaily o tomto prírodnom mineráli, rovnako ako aj o výrobe a predaji šperkov z neho.

🌈 Homomonument : Prvý pamätník svojho druhu na svete, na pamiatku všetkých, ktorí boli prenasledovaní a zabití na základe ich sexuálnej orientácie.

🌳 Vondelpark : Populárny verejný mestský park.

🌺 Hortus Botanicus Amsterdam : Jedna z najstarších botanických záhrad na svete.

Amsterdam Arena : Štadión futbalového klubu Ajax Amsterdam.

január 2024, Zuzi on the road

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back To Top