Bogota : čo vidieť a zažiť v Bogote?

Bogota

Bogota : čo vidieť a zažiť v Bogote?

Oplatí sa Bogotu navštíviť? Je naozaj taká nebezpečná ako sa o nej hovorí? Čo vidieť, čo robiť a čo ochutnať v Bogote? Kam sa vybrať z Bogoty na výlet? Poďme spoločne navštíviť hlavné mesto Kolumbie. Vitajte v Bogote!

Sledujte profil aj na instagrame : @zuzi_ontheroad !

Návšteva Bogoty : áno, alebo nie?

Cestujete po Kolumbii a kladiete si otázku, či si urobiť zastávku aj v hlavnom meste – Bogote? Väčšina turistov a backpackerov totiž Bogotu využije iba ako počiatočnú destináciu, prípadne ako prestupnú stanicu na ďalšie putovanie po Kolumbii. Prečo sa cestovatelia Bogote “vyhýbajú”? Môže za to jej povesť.

Bogota je totiž považovaná za jedno z najnebezpečnejších miest sveta a pre mnohých cestovateľov nie je ani dostatočne atraktívna. Mnohí ju dokonca označujú za najškaredšie mesto Kolumbie, či celej Južnej Ameriky. Pre nás bola Bogota prvou zastávkou na našom putovaní po Južnej Amerike a strávili sme tu dokonca až 4 dni. Aká je naša skúsenosť s hlavným mestom Kolumbie?

Bezpečnosť v Bogote : na čo si v Bogote dávať pozor?

Pravdou je, že Bogota je jeden veľký chaos s príšernou dopravou a dávať pozor si tu treba omnoho viac ako kdekoľvek inde. Napriek tomu, aj toto mesto má podľa mňa čo ponúknuť a pokiaľ sa človek riadi viacerými “nepisanými” pravidlami a starým dobrým sedliackym rozumom, pobyt v Bogote si budete môcť užiť bez toho, aby ste mali neustály pocit ohrozenia.

Netúlajte sa po Bogote po zotmení

Pre mňa asi najdôležitejšie pravidlo. Bogota po zotmení naozaj nie je “place to be”. Neraz sme sa stretli s rôznymi príbehmi, či už od párov, alebo sólo cestovateľov, ktorí boli po zotmení okradnutí. Pokiaľ sa aj napriek všetkému chystáte večer, alebo v noci von, nechoďte pešo, ani na minimálne vzdialenosti. Bežným odporúčaním je dokonca mať pri sebe vždy aj nejakú malú hotovosť, ktorú zlodejovi v prípade okradnutia odovzdáte.

Lepší Uber ako taxík

Na úzke centrum Bogoty si cez deň bohate vystačíte pešo – Bogota nemá metro (preto ten dopravný chaos). Ak sa však chystáte niekam na výlet v okolí hlavného mesta a potrebujete sa dostať napríklad na autobusovú stanicu, rozhodne uprednostnite Uber. Napriek tomu, že Uber je v krajine oficiálne nelegálny, ide v Bogote o najbezpečnejšiu formu dopravy, keďže miestne taxíky nemajú veľmi dobrú povesť (to vám potvrdia hlavne miestni). Cez Uber je vaša cesta sledovaná aplikáciou, neváhajte však aj vy sami zdieľať vašu polohu so svojimi blízkymi (dá sa to napríklad aj cez Whatsapp). Uber, alebo taxík, v oboch prípadoch zostaňte obozretní. Uistite sa, že šofér nevybočuje z pôvodnej trasy a nenechajte ho ísť napríklad lesom, pokiaľ môžete zostať na frekventovanej ceste s okoloidúcimi. Ak sa vám niečo nepozdáva, alebo sa necítite bezpečne a komfortne, dajte na svoje pocity a čo najskôr z Ubera/taxíka vystúpte.

„No dar papaya“

No dar papaya je pôvodom kolumbijský výraz, ktorý doslovne znamená Nedať papáju. Áno, reč je naozaj o tropickom ovocí papája, jeho význam je však samozrejme prenesený. Nedať papaju znamená, aby ste nikomu nedali príležitosť na to, aby vás nejakým spôsobom zneužil – tj. nechodiť po noci sám, nechodiť do nebezpečných štvrtí, nenosiť pri sebe cennosti, nevyťahovať mobil na ulici, prípadne v taxíku a v neposlednom rade, priťahovať pozornosť drahými kabelkami, šperkami, či doplnkami. A prečo sa hovorí práve Nedať papáju? Každá papája obsahuje viac ako tisíc semienok, ktoré sú ale ukryté pred svetom – rovnako, akoby mali zostať skryté aj vaše “zraniteľné miesta”.

Buďte opatrní s pouličnými psíkmi

Premnoženie pouličných psíkov nie je problémom iba hlavného mesta Kolumbie. Stretnete sa s ním vo väčšine krajín Južnej Ameriky. Na ulici natrafíte naozaj na desiatky, až stovky psíkov. Väčšinou vám nič nehrozí, no zostaňte opatrní a dávajte si pozor na uhryznutia. Tieto psíky totiž môžu prenášať besnotu. Ako prevenciu proti tomuto ochoreniu môžeme pred cestou absolvovať nepovinné, ale odporúčané očkovanie proti besnote.

Ďalšie odporúčania počas návštevy Bogoty

☔ Okrem bezpečnosti si treba dávať pozor aj na počasie. V Bogote nie je extrémne zima, ale ani extrémne teplo. Poobednajšie hodiny naviac často narušia prehánky, majte preto pre istotu so sebou zbalený pršiplášť.

⛅ Bogota sa nachádza v nadmorskej výške 2640 mnm., to znamená len o niečo menej ako najvyšší vrch Slovenska – Gerlachovský štít. Pozor si preto dávajte nielen na výškovú chorobu, ale aj na slnečné žiarenie. Používajte ochranný krém proti slnku aj keď je zamračené. Nás napriklad spálilo aj počas upršaného dňa – áno, dá sa to.

📬 Ulice v Bogote nie sú označené klasickými názvami, ale iba dvoma slovami (calle – ulica, a/alebo carrera – môžeme preložiť doslovne ako trať) a číslami. Príklad : jedno z najznámejších múzeí Bogoty, Museo Botero, sídli na adrese Calle 11 #4-41.

10 vecí, ktoré vidieť v Bogote

1- Street art a La Candelaria

Možno vás prekvapí, že začíname práve street artom, ale je to práve tento druh umenia, ktorý vdýchol Bogote nový život. Lokálni obyvatelia si uvedomujú jeho turistický potenciál a aj vďaka tomu sa usilujú zlepšiť bezpečnosť v meste. Street art v Bogote má však za sebou komplikovanú históriu a nie vždy bol v meste vítaný.

Street art v Bogote
Street art je neodmysliteľnou súčasť Bogoty

Vnímanie street artu v Bogote ovplyvnili dva hlavné udalosti. Tou prvou bola vražda neplnoletého mladíka menom Diego Felipe Becerra v roku 2011. Nakoľko boli grafity v tom čase nelegálnou činnosťou, Diego sa po prichytení políciou dal na útek. Tento policajný zákrok skončil tým najhorším možným spôsobom – polícia Diega zastrelila. Smrť za maľby na stenách? To vzbudilo obrovskú vlnu protestov, samozrejme nielen zo strany street artovej komunity.

Druhou udalosťou bola prekvapivo návšteva Justina Biebera v roku 2013. Justin bol uchvátený miestnym street artom a sám si chcel v Bogote nejakú maľbu vytvoriť – čo mu bolo nakoniec aj povolené. Viete si predstaviť, akú kontroverziu to vyvolalo? Na jednej strane lokálny mladík, ktorý bol za grafity policiou zastrelený a na druhej, slávny spevák, ktorý bol pri rovnakej činnosti políciou chránený?

Obe udalosti mali ma vývoj street artu v Bogote obrovský vplyv. Dnes už napríklad grafity nie sú nelegálnou činnosťou. Naopak, dnes je street art súčasťou zveľaďovania mesta a niektoré ulice a podniky sa skrášľujú street artom dokonca na objednávku.

Street art v uliciach Bogoty
Street art v uliciach Bogoty
Street art v Bogote
Street artista MR.GAREK

Ak sa chcete o grafitoch a street arte v Bogote dozvedieť viac, odporúčame vám pripojiť sa k jednej z viacerých street art tours, ktoré mesto ponúka. My sme absolvovali Bogota Graffiti Tour.

Najlepšie miesto na potulky street artom je koloniálna štvrť a zároveň srdce celej Bogoty – La Candelaria. La Candelaria je spleťou úzkych uličiek, malých obchodíkov a múzeí. Práve táto štvrť je obľúbeným miestom na ubytovanie pre cestovateľov, ktorí sa rozhodnú Bogotu spoznať.

La Candelaria Bogota
Ulice štvrte La Candelaria

2- Plaza de Bolivar

Súčasťou historického centra La Candelaria je aj najznámejšie námestie Bogoty – Plaza de Bolivar. Práve toto námestie je domovom hneď niekoľkých zaujímavých budov. Tou najstaršou je mestská katedrála Catedral Primada de Colombia. Na námestí ďalej nájdete budovu El Capitolio – sídlo kolumbijského parlamentu a Palacio de Justicia – justičný palác, ktorý bude známy hlavne fanúšikom Netfixového seriálu Narcos.

Plaza de Bolivar
Plaza de Bolivar v Bogote

3- Teatro de Cristóbal Colón

Vedeli ste, ze Kolumbia sa pýši svojimi vlastnými 7 divmi? Jeden z nich sa nachádza práve v Bogote. Je ním nádherne národne divadlo Colón v neoklasicistickom štýle z roku 1892. Záujemcovia môžu divadlo navštíviť v rámci sprievodcovskej prehliadky, alebo si zakúpiť lístky priamo na predstavenie.

Súčasťou 7 divov Kolumbie je okrem divadlo Colón aj : soľná katedrála Zipaquirá (ktorú ešte spoločne navštívime), svätyňa Las Lajas, archeologický park San Agustin, hrad San Felipe de Barajas v Cartagene, archeologické nálezisko Ciudad Perdida a archeologický park Tierradentro.

4- Museo del Oro

Na vašich potulkách po Bogote by ste nemali vynechať ani Múzeum zlata – Museo del Oro. Museo del Oro je totiž považované za najdôležitejšie múzeum zlata na svete a to vďaka najväčšej a najvýznamnejšej zbierke (nielen) zlatníckeho umenia prehispánského sveta.

Kolekciu múzea dnes tvorí viac ako 50 000 exponátov, z ktorých je približne 30 000 zo zlata. Múzeum je spravované kolumbijskou centrálnou bankou a jeho poslaním je uchovávať, skúmať a spravovať archeologické zbierky Kolumbie. Expozícia sa rozprestiera na niekoľkých poschodiach a je rozdelená na rôzne tematické celky. O tom, aké bohatstvo sa v budove múzea nachádza svedčí aj fakt, že vstup do niektorých sál je zabezpečený oceľovými dverami tak, ako v trezore.

Museo del Oro v Bogote
Museo del Oro v Bogote

Najvzácnejší a najobdivovanejší predmet celého múzea? Balsa Muisca – približne 20 centimetrová plť z 24 karátového zlata, na ktorej sa vezú Muiscovia, členovia indiánskeho kmeňa, ktorý v minulosti obýval centrálnu časť Kolumbie, vrátane Bogoty. Tento neveľký artefakt zobrazuje dávny rituál, počas ktorého Muiscovia, na čele s ich vodcom, prinášali obety prírode a božstvám. Ako rituál prebiehal? Vodca, ktorého telo pokrýval zlatý prach, hádzal v sprievode svojho ľudu zlato a smaragdy do stredu lagúny. Všetko sa odohrávalo na hladine lagúny Guatavita, ktorá patrila k tým najposvätnejším miestam tohto kmeňa.

Táto laguna a rituál dokonca stoja aj na počiatku legendy o bájnom El Dorade. Španielski dobyvatelia sa totiž o rituáli dozvedeli a nikdy sa nevzdali nádeje, že miesto plné zlata a smaragdov existuje. Lagúnu Guatavita sa snažilo prebádať viacero odvážlivcov, väčšina z nich však prišla o život. Hovorí sa, že ide o trest od samotných bohov, ktorým bolo bohatstvo obetované. Dnes je lagúna Guatavita chráneným územím a akákoľvek explorácia je zakázaná.

Museo del Oro v Bogote
Kolekcia múzea zlata v Bogote

5- Museo Botero

Milovníci umenia si prídu na svoje v múzeu Botero. Múzeum sa nachádza vo štvrti La Candelaria, neďaleko námestia Plaza de Bolivar a privíta vás nielen významnými umeleckými dielami, ale aj krásnym nádvorím.

Museo Botero je domovom umeleckých diel z dielne kolumbijského maliara a sochára Fernanda Botera. Jeho štýl, známy ako boterizmus, je veľmi ľahko rozpoznateľný. Pre jeho diela sú typické objekty a postavy zveličených, často až disproporčných rozmerov. Botero sa inšpiruje aj známymi dielami. Ideálnym príkladom je Boterova Mona Lisa. Návšteva Múzea Botero je zadarmo.

Múzeum Botero
Boterova Mona Lisa
Múzeum Botero v Bogota
Museo Botero Bogota

6- Múzeum smaragdov

Kde nájdete tie najkrajšie a najkvalitnejšie smaragdy? Tipujete správne – v Kolumbii. Hlavným mestom a náleziskom smaragdov je mesto Muzo, vzdialené od Bogoty iba necelých 200 kilometrov. V Bogote sa však nachádza múzeum smaragdov Museo Internacional de la Esmeralda, ktoré vám priblíži nielen to, ako sa smaragdy ťažia, ale nájdete tu aj obdivuhodnú zbierku týchto nádherných zelených minerálov. Múzeum sa nachádza v centre Bogoty, v budove Avianca (Calle 16 # 6-66), na 23. poschodí.

Radi by ste si z Kolumbie priniesli suvenír v podobe smaragdu? O obchodníky a klenotníctva v Bogote rozhodne nebudete mať núdzu. Všímať si treba rez, farbu, jasnosť a karáty. Pri nákupe však nezabúdajte na certifikát pravosti a radšej si overte aj pravosť daného certifikátu. Ak vás totiž na letisku zastavia bez certifikátu (prípadne s falošným certifikátom), môžete sa dostať do nemalých problémov. V Bogote naplno prekvitá čierny trh so smaragdmi. Na vlastné oči sa o tom môžete presvedčiť na námestí Plazoleta del Rosario, kde sa desiatky mužov snažia “vykšeftovať” tú najlepšiu ponuku za (ne)pravé smaragdy.

Múzeum smaragdov
Museo Internacional de la Esmeralda
Museo Internacional de la Esmeralda
Návšteva Múzea smaragdov

7- Cerro de Monserrate

Miesto s perfektným výhľadom na Bogotu? Cerro de Monserrate! Nielenže budete mať celé mesto ako na dlani, ale práve tu si uvedomíte aká je v skutočnosti Bogota obrovská. Vrchol Monserrate sa týči vo výške 3152 mnm. a dostať sa tu môžete až troma spôsobmi :

✔️ Pozemnou lanovkou funicular, ktorá premáva na Monserrate už od roku 1929.
✔️ Klasickou lanovkou teleférico, ktorá bola v Bogote inaugurovaná v roku 1955 a prekoná výšku 820 metrov na vrchol Monserratu za 4 minúty.

Vstupenky na obe lanovky sú voľne kombinovateľné. To znamená, že hore môžete ísť pozemnou lanovkou funicular a dole klasickou lanovkou teleférico (alebo naopak). Lístky sú dostupné priamo na mieste, ale zakúpiť si ich môžete aj online – vyhnete sa tak dlhým radom, ktoré sa pred vstupom tvoria. Otváracie hodiny a cenník sú dostupné na oficiálnej stránke.

✔️ Na vrch Monserrate sa môžete kľukatými chodníkmi dostať aj sami, pešo. Berte však ohľad na to, že Bogota sa nachádza vo vysokej nadmorskej výške a môže vám hroziť výšková choroba. Prispôsobte tomu teda aj tempo výstupu. Ak sa vám výstup bude zdať príliš náročný, môžete sa vyviesť lanovkami a naspäť ísť pešo. Pozor si dávajte aj na počasie. Počas upršaného dňa sa môže na chodníkoch (špeciálne cestou nadol) šmýkať. Na vrchol Monserrate sa vyberte výhradne oficiálnou cestou, ktorá je strážená políciou. Na iných chodníkoch môžete jednoducho zablúdiť, prípadne vám môže hroziť prepadnutie, alebo napadnutie.

Monserrate Bogota
Bogota ako na dlani

Monserrate nie je iba vyhľadávanou vyhliadkou, ale aj jedno z najdôležitejších pútnických miest v Kolumbii. Na jeho vrchole sa totiž nachádza Basilica del Senor de Monserrate, zasvätená Padlému Kristovi – El Senor Caido. Počas vašich posledných krokov ku kostolu vás bude sprevádzať Krížová cesta. Monserrate je vnímaný ako najsvätejšie miesto Bogoty a počas víkendu tu narazíte na množstvo lokálnych obyvateľov, ktorí sa prišli pomodliť, poďakovať a zúčastniť omše.

Monserrate Bogota
Monserrate Bogota

8- Bogotá a jedlo : kde sa v Bogote najesť?

Gastro turisti určite nezostanú v Bogote hladní. Tradičné jedlo tu totiž nájdete na každom kroku. Vyskúšať môžete pokrmy ako arepa (placka z kukuričnej múky), buñuelos (guľky z vyprážaného cesta), alebo patacones (placky z vyprážaných zelených banánov).

A ktoré reštaurácie nevynechať?

La Puerta Falsa

La Puerta Falsa – jedna z najtradičnejších reštaurácií funguje v Bogote už od roku 1816. Napriek tomu, že reštaurácia je maličká, určite sa tu zastavte. Špecialitou je tu tzv. chocolate santafereño, lokálny horúci nápoj zložený z horúcej čokolády a…syra. Áno, počujete správne. Syr sa v horúcej čokoláde nechá rozpustiť a takto sa potom čokoláda vypije. Ďalšou špecialitou, ktorú by ste si tu nemali nechať ujsť je tradičná hustá polievka ajiaco, zložená z kuracieho mäsa, viacerých druhov zemiakov, kukurice a smotany. Ako príloha sa k ajiaco servíruje varená ryža a plátok avokáda.

Chocolate santafereño
Chocolate santafereño
Tradičná polievka ajiaco
Tradičná polievka ajiaco

Mercado la Perseverancia

Možno ste na Netflixe zachytili dokument Street Food : Latin America. Jedna z epizód sa odohráva práve na trhu Mercado la Perseverancia v Bogote. Trh je zaradený medzi najlepšie miesta kolumbijskej gastronómie. Ochutnať tu môžete (nielen) legendárne ajiaco! Naviac, ak budete mať šťastie, možno rovnako ako my, stretnete aj jednu z protagonistiek Netflixového dokumentu.

Mercado la Perseverancia
Mercado la Perseverancia
Mercado la Perseverancia
Mary z Netflixového dokumentu Street Food : Latin America

Andrés Carne de Res

Pokiaľ chcete navštívit naozaj ikonickú reštauráciu, toto je ona – Andrés Carne de Res. Reštaurácia, ktorá sa so zapadajúcim slnkom mení na jednu veľkú show. Má niekoľko poschodí, tanečných pódií a rozdelená je na nebo a peklo. Nájdete ju nielen v Bogote, ale aj v Medellíne, Cartagene a Santa Marte. Napriek tomu, že reštaurácia je obrovská, stôl si rezervujte vopred a pripravte sa na omnoho vyššie ceny ako v ostatných tradičných reštauráciách – my sme to však neoľutovali.

9- Mercado Paloquemao

Farebnosť. To je jednoznačne jeden z atribútov, ktorý Kolumbiu vystihuje. Zelená Amazónia, tyrkysový Karibik, ružový horizont zapadajúceho slnka, či žiarivo žltá farba koloniálnych budov. Farebnosť sa ale v Kolumbii nepremieta iba v prírode a architektúre, ale aj na tanieri a to obzvlášť pri návšteve trhu s ovocím. Tým najznámejším je pravdepodobne trh Paloquemao. Práve tu môžete vyskúšať, a za dobré ceny nakúpiť, výborné tropické ovocie, možno aj také, ktoré ste ešte nikdy predtým nevideli a neochutnali.

Kolumbijskou špecialitou sú aj ovocné šťavy, tzv. jugos, ktoré si môžete dať nielen na trhu, ale aj na ulici, či v reštaurácii. Bývajú riedené vodou, alebo mliekom. Veľmi obľúbeným nápojom je šťava z ovocia lulo, ktoré je prezývané malý pomaranč.

10- Soľná katedrála Zipaquirá

Pamätáte si ešte na 7 divov Kolumbie? Tu je ich absolútny víťaz – Catedral del salsoľná katedrála Zipaquirá, ktorá pri voľbe kolumbijských divov získala najviac hlasov.

Táto soľná katedrála sa nachádza približne hodinu od Bogoty, v mestečku Zipaquirá. Z Bogoty sa tu dostanete autobusom zo stanice Transmilenio Portal Norte. Cesta môže byť ale poriadne divoká. Dopravné predpisy sa tu totiž veľmi nedodržujú, predbieha sa hlava nehlava a nie vždy sa stojí na červenú. Lístok sa väčšinou platí až po jazde, výhradne v hotovosti (približne 2€). Po vystúpení z autobusu je katedrála vzdialená ešte približne 10-15 minút pešo.

Katedrála leží približne 200 metrov pod zemou. Aby ste sa k nej dostali, musíte najskôr prejsť dlhým tunelom so 14 soľnými kaplnkami, ktoré predstavujú 14 zastavení krížovej cesty. Samotnej hlavnej katedrále dominuje 120 metrov vysoký kríž, vytesaný do soľnej skaly. Katedrála bola navrhnutá tak, aby privítala až 10 000 návštevníkov a veriacich.

Soľná katedrála Zipaquirá
Hlavná katedrála Zipaquirá
Soľná katedrála Zipaquirá
Soľná katedrála Zipaquirá

Lístok do katedrály si môžete zakúpiť na mieste, alebo online. Vstup je na Kolumbiu pomerne drahý (od 15€), je možné vybrať si spomedzi 3 typov vstupeniek s rôznymi doplnkovými aktivitami (Basic, Standard, Premium). Každá vstupenka zahŕňa vstup do katedrály, audiosprievodcu a vláčik, ktorý vás z katedrály nakoniec vyvezie. Za návštevu a prechádzku stojí aj samotné mesto Zipaquirá.

Navštívte soľnú katedrálu v Poľsku
Chceli by ste sa do soľnej katedrály pozrieť, ale nechcete kvôli tomu cestovať až do Kolumbie? Dobrá správa! Jedna soľná katedrála sa totiž nachádza aj v Európe. Je ňou soľná baňa Wieliczka, ktorá sa nachádza iba 15 kilometrov od Krakova.

Soľná katedrála Zipaquirá
Hra svetiel v soľnej katedrále Zipaquirá

Kam sa vybrať na výlet v okolí Bogoty?

Chystáte sa v Bogote stráviť viac ako len pár dní a chcete spoznať aj jej okolie? Kam sa vybrať v okoli Bogoty na výlet?

Villa de Leyva

Navštívte mestečko Villa de Leyva, ktoré sa nachádza 3 hodiny od Bogoty. Villa de Leyva je čoraz vyhladávanejšou turistickou destináciou, a to vďaka zachovalému koloniálnemu štýlu a architektúre. Mesto priťahuje pozornosť obzvlášť vďaka svojim bielym koloniálnym budovám, dláždeným uliciam a veľkému námestiu Plaza Mayor.

Lagúna Guatavita

Vedeli ste, že bájnu lagúnu Guatavita, ktorá stojí za legendárnym El Doradom, môžete navštíviť? Zúčastniť sa môžete poldňového výletu so sprievodcom, alebo sa vybrať na vlastnú päsť. Určite si však dávajte pozor, nakoľko sa lagúna nachádza v nadmorskej výške 3000 mnm.

Vodopády La Chorrera y Chiflón

Pre tých, ktorí chcú z Bogoty vyraziť na túru – vydajte sa k najvyšším vodopádom v krajine. Opäť sa môžete obrátiť na cestovnú agentúru, alebo vyskúšať túru na vlastnú päsť. Prvou zastávkou býva vodopád El Chiflón, za ktorým sa môžete aj prejsť. Vodopád La Chorrera, najvyšší v krajine, sa nachádza asi hodinu cesty od vodopádu El Chiflón.

december 2022, Zuzi on the road

2 thoughts on “Bogota : čo vidieť a zažiť v Bogote?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back To Top