Bilbao : čo vidieť a zažiť v najväčšom meste Baskicka?

Guggenheim múzeum

Bilbao : čo vidieť a zažiť v najväčšom meste Baskicka?

Kaixo! Takto vás po baskicky privíta priemyselno-turistické mesto Bilbao! Čo by ste si v Bilbau nemali nechať ujsť? Oplatí sa navštíviť známe Guggenheimovo múzeum? Prečo je symbolom mesta veľké kvetinové šteniatko? Spoznajte Bilbao, mesto mnohých kontrastov, ktoré prešlo obrovskou premenou a určite si zaslúži miesto na vašom cestovateľskom zozname!

Sledujte profil aj na instragame : @zuzi_ontheroad !

1) Guggenheimovo múzeum – navštívte katedrálu umenia

Čím iným začať ako ikonou celého Bilbaa? Múzeum moderného umenia Guggenheim v Bilbau totiž nie je len symbolom mesta a must-see zastávkou pre každého milovníka umenia. Múzeum Guggenheim stojí aj za jeho znovuzrodením.

Guggenheimovo múzeum, Bilbao
Guggenheimovo múzeum, Bilbao

Bilbao a Guggenheim efekt

Počuli ste už niekedy o Guggenheimovom efekte? Na konci 80.rokov minulého storočia, Bilbao rozhodne nepatrilo medzi príťažlivé turistické destinácie. Tomuto pôvodne priemyselnému mestu dominovali opustené fabriky, ošarpané lodenice a infraštruktúry súvisiace s priemyslom.

Všetko sa však zmenilo, keď Bilbao ponúklo pozemky pri rieke Nervión nadácii Solom R. Guggenheim, ktorá hľadala miesto na výstavbu svojho nového múzea. Tento urbanistický projekt sa tak stal prvým míľnikom pri transformácii Bilbaa z priemyselného na turistické mesto. Bilbao tak zažilo svoju renesanciu a začalo sa tešiť z prílevu turistov a investorov. Práve tento pozitívny dopad na mesto Bilbao súvisiaci s výstavbou múzea Guggenheim je známy ako Guggenheim efekt.

Guggenheim múzeum : revolúcia v stavebníctve

Súťaž na projekt múzea Guggenheim v Bilbau vyhral americký architekt Frank Owen Gehry, ktorého tvorba sa vyznačuje zakrivenými líniami a povrchmi. Jeho meno vám možno nebude známe, ale jeden z jeho projektov určite áno. Frank O. Gehry totiž stojí aj za budovou známou ako Tancujúci dom nachádzajúci sa v Prahe.

Výstavba múzea Guggenheim bola mimoriadne inovatívna a to nielen z estetického, ale aj technologického hľadiska. Gehry bol totiž prvým architektom, ktorý začal používať počítačové softvéry, pôvodne vyvinuté pre letecký a automobilový priemysel, ktoré podstatne uľahčili a urýchlili výstavbu múzea. Jedným z najzaujímavejších prvkov Guggenheimovho múzea je jeho plášť, vytvorený z titánových dosiek, ktorých strieborná farba je poznávacím znamením múzea.

Máte radi architektúru a umenie? V tom prípade neváhajte a prečítajte si článok o najpozoruhodnejších múzeach sveta, v ktorom nechýbajú ani tie slovenské!

Guggenheim múzeum, Bilbao
Guggenheim múzeum, Bilbao

Guggenheim múzeum v číslach :
46 000m² : celková plocha, ktorú múzeum a jeho areál zaberá
33 000 : počet titánových dosiek použitých na pokrytie múzea
55 metrov : výška najvyššieho bodu múzea

Vonkajšia expozícia múzea Guggenheim

Ďalšou zvláštnosťou Guggenheimovho múzea je, že niektoré diela z jeho permanentnej kolekcie môžete vidieť ešte pred samotnými bránami múzea. V jeho vonkajšom areáli sa nachádza napríklad Vodopád od dánsko-islandského umelca Olafura Eliassona, či skulptúra od indicko-britského sochára Anisha Kapoora. Najväčšími symbolmi múzea Guggenheim sú však sochy od týchto dvoch autorov : Louise Bourgeois a Jeff Koons.

Vo väčšine z nás vzbudzujú pavúky nepríjemné pocity, strach, alebo totálnu paniku ako v mojom prípade. Napriek tomu, sochy gigantického pavúka od francúzskej sochárky Louise Bourgeois, ktorá stráži Guggenheimovo múzeum v Bilbau, sa netreba báť. Nesie názov Maman a reprezentuje metaforu materstva. Pozornejší divák si totiž môže všimnúť, že tento pavúk stráži svoje vajíčka. Samotná umelkyňa Louise Bourgeois niekoľkokrát prirovnala svoju matku k pavúkovi – bystrému a inteligentnému tvorovi, ktorý je schopný ochrániť svoje potomstvo pred ostatnými škodcami.

Louise Bourgeois Maman, Bilbao
Louise Bourgeois : Maman, Bilbao

Tvorba Jeffa Koonsa je úplne odlišná. Prvýkrát som sa ňou stretla ešte počas môjho štúdia v Paríži a musím priznať, že moja prvotná reakcia nebola veľmi pozitívna. Svojimi gýčovými dielami vyvolal nejedenkrát kontroverzné reakcie. Na druhej strane, nemožno mu neuznať schopnosť práce s rôznymi materiálmi a jednoduchosť, ktorou do oceľových sôch vdychuje ľahkosť a premieňa ich na obyčajné „nafúknuté balóniky“. Presne tento dojem vzbudzuje aj jeho dielo Tulipány, ktoré sa aktuálne nachádza na jednej z terás Guggenheimovho múzea a môžu ho tak obdivovať aj okoloidúci návštevníci.

Jeff Koons Tulipány, Bilbao
Jeff Koons : Tulipány, Bilbao

Symbolom Guggenheimovho múzea a koniec koncov aj celého Bilbaa sa však stalo iné Konnsovo dielo – Puppy, 12 metrová socha šteniatka zložená zo skoro 40 000 kvetov, ktorá vás privíta pri vstupe do múzea.

Jeff Koons Puppy, Bilbao
Jeff Koons : Puppy, Bilbao
Puppy, Bilbao
Spoločne s Puppy

Vnútorná expozícia múzea Guggenheim

Tí, ktorí sa rozhodnú aj pre návštevu múzea rozhodne neoľutujú. Nielen kvôli vystaveným umeleckým dielam, ale aj kvôli múzeu, ktoré je samo o sebe umeleckým dielom. Táto „katedrála umenia“ hostí nielen permanentnú expozíciu, ale aj dočasné výstavy, ktoré sa obmieňajú niekoľkokrát do roka.

Súčasťou permanentnej kolekcie sú diela od umelcov ako Willem de Kooning, Clyfford Stijl, Mark Rothko, Jeff Koons, Antonie Tàpies, či Andy Warhol. Jedným z ikonických diel Guggenheimovho múzea je inštalácia od Richarda Serra The Matter of Time, zložená z viacerých monumentálnych skulptúr, cez ktoré môžu návštevníci prechádzať. Toto dielo bude určite známe čitateľom knihy Počiatok od Dana Browna.

Richard Serra The Matter of Time, Bilbao
Richard Serra : The Matter of Time, Bilbao

Múzeum Guggenheim : praktické informácie

Múzeum Guggenheim je otvorené od utorka do nedele. Zatvorené je v pondelok (výnimkou sú letné mesiace jún, júl a august) a počas väčšiny sviatkov.


Návštevníci múzea môžu požiadať o prehliadku so sprievodcom, alebo si zadarmo stiahnuť audio sprievodcu (cez App Store alebo Obchod Play) v podobe aplikácie Guggenheim Bilbao, ktorá vás prevedie nielen interiérom, ale aj exteriérom múzea. Dostupná je v niekoľkých jazykoch.

Louise Bourgeois Maman, Bilbao
Okolie múzea Guggenheim stojí rozhodne za návštevu aj v noci!

Múzeum Guggenheim nie je jediné múzeum, ktoré sa v Bilbau oplatí navštíviť. Múzeum výtvarného a sochárskeho umenia, El Museo de Bellas Artes de Bilbao, vás prevedie európskym umením a dielami umelcov zvučných mien ako Cranach, El Greco, Ribera, Goya, Gauguin, Sorolla, či Tapiès. El Museo de Bellas Artes sa nachádza neďaleko múzea Guggenheim, je otvorené každý deň a vstupné je 7€ pre dospelú osobu (zadarmo pre osoby mladšie ako 25 rokov).

2) Vyskúšajte pinchos na trhu Mercado de la Ribera

Ak ste už niekedy navštívili Španielsko, určite ste vyskúšali typické jednohubky, tzv. tapas. V Baskicku na ne natrafíte takisto, volajú sa však pinchos (po španielsky), alebo pintxos (po baskicky). Na rozdiel od tapas sú pinchos (alebo by mali byť) o niečo menšie a tie, ktoré majú viacero vrstiev bývajú prepichnuté špáradlom. Súčasťou každého správneho pinchos by mal byť chlieb, alebo kvalitná bageta.

Koľko druhov pinchos existuje? Desiatky, či dokonca stovky! Kombinácii chutí a nápadov sa rozhodne medze nekladú. Niekedy je naozaj veľmi ťažké vybrať si, preto si určite doprajte aj typické španielske chodenie z baru do baru a vyskúšajte ich čo najviac. Mesto Bilbao je na to ako stvorené.

Jedna zo zastávok, ktorú by ste počas vašej „gastro tour“ v Bilbau nemali vynechať, je trh Mercado de la Ribera. Nájdete tam viacero barov so širokou ponukou pinchos, ktoré si môžete vychutnať nielen v interiéri, ale aj na terase s výhľadom na rieku Nervión. Trh hostí takisto desiatky lokálnych dodávateľov s kvalitnými potravinami a surovinami. Zaujímavá je aj samotná budova tohto trhoviska. Ide totiž o najväčší krytý trh v Európe, s rozlohou 10 000m².

Mercado de la Ribera Bilbao
Pintxos, Mercado de la Ribera, Bilbao

3) Navštívte lanovku Artxanda a užite si jeden z najkrajších výhľadov na Bilbao

Mobilita v Bilbau nebola vždy jednoduchým orieškom. Nakoľko sa mesto nachádza na hornatom povrchu, niektoré jeho mestské časti mali problém s prekonaním výškových rozdielov. Aj preto je dnes súčasťou Bilbaa 45 výťahov a 20 eskalátorov, ktoré obyvateľom mesta uľahčujú každodenný život.

Najznámejším predstaviteľom tejto vertikálnej mobility je pozemná lanovka Artxanda, ktorej prvá jazda sa uskutočnila už v roku 1915. Už vtedy uľahčovala výstup na asi najznámejšiu vyhliadku na mesto Bilbao – Mirador de Artxanda. Práve tu sa budete cítiť, akoby ste mali celé Bilbao na dlani.

Lanovka Artxanda premáva približne každých 15 minút (cesta trvá asi 3 minúty). Cena jedného lístka je 2,5€, spiatočný lístok stojí 4,3€. K Miradoru de Artxanda sa dá samozrejme dostať aj zadarmo – pešo, alebo autom.

Mirador de Artxanda Bilbao
Mirador de Artxanda

Ak budete mať dostatok času, zúčastniť sa môžete aj prehliadky so sprievodcom, počas ktorej sa dozviete detaily o tomto dopravnom prostriedku a o jeho význame pre samotné mesto Bilbao. Prehliadka, ktorá trvá hodinu a pol, je dostupná v španielčine, francúzštine a angličtine a to celkom zadarmo. Stačí vyplniť formulár a rezervovať si tak miesto na oficiálnej stránke lanovky Funicular de Artxanda.

4) Prejdite sa uličkami historického centra Casco Viejo

Casco Viejo, historické centrum Bilbaa, je jednou z najrušnejších častí mesta. Je tvorená 7 ulicami a práve preto sa táto mestská časť zvykne nazývať Siete Calles. Casco Viejo je spleťou kľukatých uličiek, v ktorých návštevníci nájdu desiatky obchodíkov, barov, reštaurácií a viacero historických pamiatok.

Za návštevu určite stojí mestská katedrála Catedral de Santiago a kostol Iglesia de San Antón. Tí, ktorí by sa o Baskicku chceli dozvedieť viac, by si nemali nechať ujsť návštevu Baskického (archeologicko-etnograficko-historického) múzea Euskal Museoa / Museo Vasco, nachádzajúceho sa na malebnom námestí Plaza Miguel de Unamuno. Najznámejším námestím starého mesta je bezpochyby neoklasicistické námestie Plaza Nueva, s typickými arkádami a obdĺžnikovým tvarom. Neprehliadnuteľná je aj budova divadla Teatro Arriaga, ktorého výstavba bola inšpirovaná parížskou operou Palais Garnier.

Catedral de Santiago, Bilbao
Catedral de Santiago, Bilbao
Casco Viejo, Bilbao
Plaza Miguel de Unamuno a Baskického múzeum

5) Výlet loďou : spoznajte Bilbao z inej perspektívy

Chcete spoznať nedávnu minulosť Bilbaa? V tom prípade vám odporúčam nasadnúť na loď a doslovne sa do nej preplaviť. Táto aktivita vám umožní spoznať Bilbao z inej perspektívy a predstaviť si, ako asi toto mesto vyzeralo v dobe, kedy na nábreží rieky Nervión nestálo Guggenheimovo múzeum. Vyhliadkova loď vás totiž prevedie nielen srdcom Bilbaa, ale aj jeho priemyselnými časťami, ktoré však nemusia byť pre turistov až tak atraktívne.

Vybrať si môžete z viacerých ponúk. My konkrétne sme využili služby spoločnosti Bilboats, ktorá ponúka dva okruhy :

✔  60 minútový okruh (14€/dospelý, 10€/deti od 5 do 10 rokov, seniori nad 65 rokov),
✔  120 minútový okruh, ktorý vás dovezie až k moru a mostu Puente de Vizcaya (20€/dospelý, 14€/deti od 5 do 10 rokov, seniori nad 65 rokov).

Počas plavby uvidíte aj najznámejšie mosty Bilbaa ako napríklad Zubizuri, Puente de la Salve s ikonickou červenou farbou, ale aj prvý most na svete na visutej gondole Puente de VizcayaBiskajský most. Aj z tohto dôvodu sa Biskajský most nachádza na zozname svetového dedičstva UNESCO. Most tohto typu, tzv. gondolový most, slúži k preprave osôb, vecí a zvierat cez vodnú hladinu na miestach, kde nie je (z rôznych bezpečnostných dôvodov) možné vybudovať pevný most. Biskajský most bol postavený v roku 1893, Albertom Palaciom (žiak Gustava Eiffela) a jeho prevádzka bola prerušená iba jediný raz, a to počas španielskej občianskej vojny. Most je 160 metrov dlhý, 45 metrov vysoký a kapacita jeho gondoly je 6 automobilov a 200 pasažierov.

6) Zažite tú pravú futbalovú atmosféru na štadióne San Mamés

Aj milovníci futbalu si v Bilbau prídu na svoje. Bilbao je totiž domovom španielskeho futbalového klubu Athletic Club, ktorý patrí medzi zakladajúcich členov najvyššej španielskej futbalovej súťaže – La Liga. Návštevníci si môžu užiť nefalšovanú futbalovú atmosféru na štadióne štadióne San Mamés počas jedného zo zápasov klubu, alebo navštíviť jeho múzeum, ktoré je otvorené od utorka do nedele. Cena vstupu s audiosprievodcom : 15€ (dieťa : 5€), prehliadka so sprievodcom : 22€ (dieťa : 8€).

december 2023, Zuzi on the road

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back To Top