La Paz : Čo vidieť a zažiť v La Paze?

Mirador Killi Killi La Paz

La Paz : Čo vidieť a zažiť v La Paze?

La Paz – jedno z najväčších prekvapení Južnej Ameriky. Politické a administratívne centrum Bolívie obklopené zasneženými vrcholkami vulkánov, plné mystickosti, čarov a bizárov. To je La Paz – mesto, ktoré mi učarovalo na prvý pohľad! Objavte a spoznajte tento skrytý, ešte nie tak turistami skazený, klenot Južnej Ameriky.

Sledujte profil aj na instagrame : @zuzi_ontheroad !

La Paz, hlavné mesto Bolívie?

Možno sa vám to bude zdať ako banálna otázka, no verte mi, ani mne pred príchodom do Bolívie nenapadla iná odpoveď ako áno. Nie je to však pravda. Hoci sa vám budú snažiť mnohí protirečiť a častokrát nájdete túto informáciu aj v knihách a publikáciách, žiadny z lokálnych obyvateľov vám nepovie, že hlavným mestom Bolívie je La Paz. Verte, či nie, napriek tomu, že La Paz je administratívnym centrom Bolívie, kde sa nachádza sídlo vlády a parlamentu, nie je hlavným mestom. Oficiálnym hlavným mestom Bolívie je už od roku 1839 (a naďalej ním zostáva) nie až tak známe, no veľmi pekné mesto Sucre.

Čo vedieť pred návštevou La Pazu?

Nadmorská výška a výšková choroba

So svojou nadmorskou výškou 3625 mnm. patrí La Paz medzi najvyššie položené miesta na sveta. Návštevníci tak musia rátať s možnosťou, že ich môže postihnúť výšková choroba. Tá vzniká vo vysokých nadmorských výškach a prejavuje sa sťaženým dýchaním, únavou, bolesťami hlavy, až nechutenstvom. Neprecenujte preto svoje sily a prostrediu sa radšej pomaly adaptujte. Verte mi, v La Paze vás môže ľahko unaviť aj obyčajná chôdza po rovine.

Bezpečnosť v La Paze

La Paz na nás nepôsobil špeciálne nebezpečne, no ako to už v Južnej Amerike býva, treba sa zdržať jasných pravidiel – strážiť si osobné veci, neupozornovať na seba drahými predmetmi, nepotulovať sa sám po zotmení a vyhnúť sa neoznačeným taxíkom. Domáci nás takisto upozorňovali na falošných policajtov. Zväčša ide o zlodejov, ktorí sa od turistov snažia vymámiť peniaze. Pozor si treba dávať aj na šoférov, či už v meste, alebo na tours a prehliadkach, ktoré si zakúpite u tour operatorov. Vždy si preverte hodnotenie vybranej agentúry a skontrolujte si, či sa zákazníci nesťažovali na podnapitého vodiča . Áno, stáva sa to, obzvlášť pri výletoch na soľnú púšť Uyuni.

Doprava v La Paze

La Paz disponuje excelentnou sieťou lanoviek, ktorá miestnym každodenne uľahčuje život. Absentuje tu však autobusová doprava. Tú nahrádzajú malé autobusy, tzv. colectivos. Táto forma dopravy je u miestnych veľmi populárna, no pre turistov môže byť niekedy výzvou. Zastávky ani harmonogram často nie sú jasne určené a vozidlá bývajú preplnené nielen ľuďmi, ale aj zvieratami.

La Paz a El Alto

Pokiaľ sa do La Pazu chystáte letecky, vystúpite na letisku v meste El Alto. El Alto bolo v minulosti chudobné predmestie La Pazu, no rozvoj infraštruktúry a lacné pozemky spôsobili, že El Alto predčilo La Paz v počte obyvateľov a už niekoľko rokov má status samostatného mesta. El Alto sa týči priamo nad La Pazom a je s ním prepojený vďaka systému lanoviek. Cesta nahor je vďaka panoramatickým výhľadom a vulkánom, ktoré sa v okolí nachádzajú veľkým zážitkom.

10 najlepších miest a vecí, ktoré musíte v La Paze vidieť a zažiť

1) Historické centrum a hlavné námestia La Pazu

Objavovanie La Pazu začíname v jeho historickom centre, na jednom z dvoch hlavných námestí Plaza Mayor de San Francisco, ktorému dominuje bazilika San Francisco z 18. storočia. Námestie je veľmi rušné a nebudete tu mať núdzu o stánky so street foodom. Okolité ulice sú plné obchodíkov so suvenírmi. Tou najznámejšou z nich je ulica Calle Jose M.Linares.

Plaza Mayor San Francisco La Paz
Hlavné námestie Plaza Mayor de San Francisco v La Paze
Calle Linares La Paz
Calle Jose M.Linares v La Paze

Ďalším dôležitým námestím, približne 10 minút chôdze od katedrály San Francisco, je námestie Plaza Murillo – hlavné centrum politického života celej Bolívie. Okrem hlavnej mestskej katedrály sa tu totiž nachádzajú aj všetky dôležité vládne budovy.

Plaza Murillo La Paz
Plaza Murillo, La Paz

Z námestia Murillo to máte už len kúsok k ulici Calle Jaén, najlepšie zachovanej koloniálnej ulici v meste s niekoľkými múzeami. Nie je to však len jedna z najkrajších, ale aj najmysterióznejších ulíc La Pazu. Podľa legendy sa tu už od koloniálnych čias vyskytovali paranormálne javy, duchovia a stratené duše.

Calle Jaén La Paz
Calle Jaén, La Paz

2) Miestny trh Mercado Rodriguez

Na potulkách po La Paze by ste nemali vynechať ani miestny tradičný trh Mercado Rodriguez, plný čerstvej zeleniny, ovocia, farieb a všetkého, čo miestni obyvatelia potrebujú. Aj preto je pomerne ťažké natrafiť v okolí na nejaký supermarket. Miestni nájdu všetko na miestnom trhu. Mimo iné aj zemiaky, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou celej Južnej Ameriky. Dokopy tu nájdete viac ako 3000 druhov a odrôd, z toho viac ako 300 ponúka práve Bolívia.

Špecifickým druhom, sú tzv. chuños – zemiaky, ktoré vyzerajú ako biele, alebo čierne kamene. Chuños vznikli procesom lyofilizácie, to znamená odparením vody z mrazených zemiakov. Práve vďaka tomuto postupu majú chuños neuveriteľne dlhú životnosť, až viac ako 20 rokov!

Mercado Rodriguez La Paz
Mercado Rodriguez
Zemiaky chunos Bolívia
Zemiaky chuños

3) Stretnutie s cholitas

Kto je cholita?

Odkedy som vedela, že pôjdeme do Bolívie, jednou z vecí, na ktorú som tešila najviac bolo stretnutie s cholitas. Kto je cholita? Cholita je miestna obyvateľka nosiaca tradičné oblečenie, ktoré má niekoľko špecifických prvkov. V minulosti sa týmto ženám hovorilo chola. Toto označenie sa však časom stalo veľmi pejoratívne, dokonca až rasistické, preto sa dnes používa zdrobnenina cholita.

Cholita La Paz
Ak si chcete v meste nejakú Cholitu odfotiť, najskôr sa jej opýtajte, či môžete. Nemajú to totiž veľmi rady.

Čo nosí typická cholita?

Sombrero borsalino
Tým najtypickejším prvkom, vďaka ktorému cholitu rozpoznáte je jej klobúk. Na počudovanie však nepochádza z Južnej Ameriky, ale z Európy, konkrétne z Talianska. Ako sa tento typ klobúka dostal až do Bolívie? Stačila na to jedna nevydarená objednávka talianskeho dizajnéra, ktorý objednal nesprávnu (malú) veľkosť klobúkov. Nechcel však prísť o zisk a preto sa rozhodol poslať tieto malé klobúky na predaj do Bolívie v domnienke, že miestni obyvatelia majú malé hlavy – čo samozrejme nebola pravda. Prvotným zákazníkom sa mali stať muži, no klobúky sa zapáčili aj miestnym ženám. Keď žiadali väčšie veľkosti, dizajnér lišiacky povedal, že takto sa klobúky nosia v Európe. “Európsky” klobúk tak chcela mať každá miestna žena.

Cholita si svoj klobúk nijako špeciálne nepripína. Má ho voľne položený na hlave a noseniu klobúku prispôsobuje držanie tela. Vraj aj vďaka tomu cholitas netrpia bolesťami chrbta. Poloha klobúka takisto naznačuje, či je cholita zadaná (v strede hlavy), alebo nezadaná (na boku).

Cholita La Paz
Cholita s tullmas

Tullmas
Cholita schováva pod klobúkom svoje dlhé vrkoče. Hovorí sa, že čím dlhšie vrkoče cholita má, tým je atraktívnejšia. Preto si cholitas do svojich vlasov zapletajú doplnok, tzv. tullmas, ktorý vlasy ešte viac predĺži.

Pollera
Ďalším výrazným prvkom je pre cholitu jej široká sukňapollera. Tá je zložená z viacerých, minimálne však 5 spodničiek a vrchnej ozdobnej sukne.

Manta
Komplet cholity doplňuje väčšinou strapcový pletený svetrík, tzv. manta v štýle macramé. Ako doplnok naň používajú rôzne brošne a bižutériu.

Aguayo
Aguayo má praktické využitie. Je to obdĺžniková veľká farebná šatka, určená na nosenie predmetov, nejakého ťažkého nákladu, alebo detí.

Kostým cholita
V El Alto nájdete množstvo obchodov so slávnostnými šatami a doplnkami pre cholitas. Rovnako ako ja, aj vy sa môžete premeniť na jednu z nich.

4) Cholitas Wrestling Show

Nenosia len pekné šaty a doplnky, ale majú aj vlastnú kategóriu vo wrestlingu. Čítate správne. Cholitas nestretnete iba v uliciach, ale aj priamo v ringu. Cholitas wrestling je jednou z najzvláštnejších turistických aktivít, ktorú nikde inde nezažijete.

Napriek tomu, že wrestling je v Bolívii populárny už od 50. rokov minulého storočia, cholitas wrestling vznikol až po roku 2000 z iniciatívy poukázať na domáce násilie páchané na ženách a na to, že ženy sú schopné brániť sa a robiť čokoľvek, rovnako ako muži.

Sledovať bojujúce cholitas vystrojené v tradičnom odeve môžete každý štvrtok a nedeľu v El Alto. Vstupenky a tour na toto podujatie nájdete na každom rohu. Aj keď ide o pomerne výstrednú zábavu, návšteva ringu bola ozajstným zážitkom.

Cholitas Wrestling Show La Paz
Cholitas Wrestling Show
Cholitas Wrestling Show La Paz
So šampiónkami!

5) Systém lanoviek Mi Teleférico a vyhliadka Killi Killi

V rovnako ako v Medellín, aj v La Paze je mestská doprava unikátom. Jedinečnou formou prepravy sa tu stali lanovky, ktoré nie sú len doplnkom verejnej dopravy, ale jeho hlavným a nosným prvkom. Systém lanoviek Mi Teleférico aktuálne disponuje 10 linkami, v budúcnosti sa však počíta s jeho rozšírením.

Doprava lanovkami je v La Paze praktická, rýchla a lacná. Stačí si zakúpiť kartičku, ktorú si dobíjate a pri každej ceste lanovkou kartu pípnete. Cena lístka začína na 3 bolivianos.

Lanovky La Paz
Výhľad na La Paz
Lanovky La Paz
Mestská doprava v La Paze

Lanovky v La Pazu vyriešili nejeden problém – vysoké náklady na prepravu, dlhé čakanie v kolónach, či spojenie medzi La Pazom a mestom El Alto, kedy lanovky prekonávajú viac ako 500 metrové prevýšenie. Lanovky v La Paze sú však zároveň aj najlepším spôsobom ako si užiť dychberúce výhľady na mesto, keďže La Paz leží v údolí, obklopený horami a vulkánmi.

Keď už je reč o výhľadoch, jeden z najkrajších a najpopulárnejších výhľadov na mesto ponúka mirador Killi Killi.

Mirador Killi Killi La Paz
Mirador Killi Killi v La Paze

6) Väzenie San Pedro : najbizarnejšia väznica na svete

Ako funguje väzenie San Pedro?

Priamo v centre mesta, neďaleko námestia San Pedro sa nachádza väzenie nesúce rovnaké meno. Prečo býva označované ako najbizarnejšie väzenie sveta? Väzenie San Pedro sa preslávilo hlavne tým, že si za svojimi múrmi vybudovalo vlastný svet.

Odsúdení si totiž za svoj pobyt mesačne platia. Areál je rozdelený do viacerých častí – od najlacnejších, ktoré sú určené pre najchudobnejších väzňov, až po najluxusnejšie cely, kde nechýba vírivka a sauna. Nakoľko si väzni za svoj pobyt vo väzení platia, musia sa niečím živiť. Čo je najdôležitejším zdrojom príjmu miestnych väzňov? Bude to znieť neuveriteľne, ale je to narkobiznis. Ako nám však povedal náš sprievodca – v Bolívii je vďaka korupcii možné všetko.

Asi už nikoho neprekvapí, že všetku moc majú vo svojich rukách väzni. Objekt je strážený len zvonku. Dozorcovia dohliadajú iba na to, aby sa niekto nedostal von. O to, čo sa deje za múrmi väzenia sa radšej nikto nezaujíma. Väzenie San Pedro však nie je len domovom samotných väzňov. Pokiaľ si to väzni želajú, príbuzní ich môžu kedykoľvek navštíviť, či zostať vo väzení s nimi. Hneď pri väzení sa dokonca nachádza škola, ktorú navštevujú deti väzňov.

Väzenie San Pedro La Paz
Pri fotení a natáčaní väzenia buďte opatrní. Môže sa stať, že polícia, ktorá okolie väznice stráži vás prinúti všetok materiál vymazať.

Návšteva väzenia San Pedro

V nedávnej minulosti bolo dokonca možné väzenie San Pedro ako turista navštíviť – a ako suvenír si odniesť “biele vrecúško”. Po množstve problémov a incidentov, ktoré sa počas týchto návštev odohrali (ako napríklad znásilnenie turistky), boli všetky prehliadky tohto typu zrušené. Aj dnes vás však môžu v meste zastaviť a takúto prehliadku vám ponúknuť. Oblúkom sa jej vyhnite. Nie je totiž až tak ťažké sa do väzenia San Pedro dostať, horšie je z neho odísť.

Ak sa chcete o tejto téme a väzení San Pedro dozvedieť viac, neváhajte a siahnite po knihe Marching Powder od Rustyho Younga, ktorá bola napísaná podľa skutočných udalostí.

7) Mercado de las Brujas : návšteva trhu čarodejníc

Trh čarodejníc a kult Pachamama

Ak by ste sa ma opýtali, čo ma v La Paze prekvapilo a šokovalo najviac, odpoveď by bola jednoznačná – návšteva trhu čarodejníc. Mercado de las Brujas je totiž ozajstný unikát plný kuriozít. Nájdete tu malé kostry zvierat, vysušené plody lamy, hadiu kožu, žaby, rozličné byliny, éterické oleje, či liečivé mastičky… jednoducho všetko! K čomu toto všetko slúži?

Mercado de las Brujas La Paz
Trh čarodejníc v La Paze

Bolívia vo veľkom uctieva princíp “čo dostanem, to vrátim”. Tento kult obety a vďaky božstvu Pachamama, teda Matke Zemi, sa nevytratil ani v moderných časoch. Práve naopak. Dodnes tu každodenne prebiehajú rituály a obety, nielen v kruhoch staršej, ale aj mladšej generácie. Mladí dokonca veria, že si kúzlom môžu privolať lásku.

Základom každého rituálu je sulluplod lamy, ktorá (vraj) musí zomrieť prirodzenou smrťou. Počas rituálu môžete žiadať o rôzne veci – lásku, zdravie, šťastie, úspech, či peniaze. Na ilustráciu a vyobrazenie vašich túžob slúžia amulety vyrobené z cukru.

Mercado de las Brujas La Paz
Sullu – plody lamy, ktoré miestni využívajú na obetné rituály
Mercado de las Brujas La Paz
Amulety na vyjadrenie túžob pri rituáloch

Ľudská obeta pre Matku Zem – mýtus, alebo realita?

Jeden z najznámejších rituálov je obetný rituál pre Pachamamu. Ako prebieha? Predstavte si nasledujúcu situáciu. Kúpili ste si pozemok, na ktorom si chcete postaviť dom. Za pozemok ste riadne zaplatili a z právneho hľadiska je váš. Zaplatili ste však za pôdu a ochranu aj Pachamame – Matke Zemi? Pravdepodobne nie. Práve preto miestni uskutočňujú tento obetný rituál, počas ktorého Matke Zemi obetujú plod lamy. Plod zakopú na svojom pozemku ešte predtým, ako sa začne s výstavbou. Miestni dodnes veria, že pokiaľ by tento rituál neuskutočnili, Pachamama si príde vybrať svoju obeť sama – formou nejakej nehody, alebo nešťastia, ktoré rodinu postihne.

Pre veľké stavby a budovy je však potrebná väčšia obeta, ako len lama. A tu sa dostávame k naozaj šialeným historkám. Miestni šamani vraj v minulosti lanárili bezdomovcov a opilcov na “poslednú večeru” do tzv. Sloních cintorínov – opustených, špinavých a spustnutých budov, kde tieto obete “utopili” v alkohole a následne zaživa zakopali do základov stavieb, aby sa tak stali dostatočnou obetou pre Pachamamu. Šialené, ja viem! Ťažko povedať, či ide len o mýtus, alebo skutočnosť. Dokonca sa to vraj stále deje ešte aj dnes… Pravdou je, že sa niekoľkokrát pod stavbami budov našli ľudské pozostatky a známe sú aj prípady tých, ktorí údajne túto formu obety prežili.

O sloních cintorínoch vznikol v roku 2008 film s rovnomenným názvom El cementerio de los elefantes, mapujúci osud muža, ktorý v jednom z týchto “cintorínov” trávi svoje posledné dni a chvíle.

8) Cholets : nový typ andskej architektúry

Čo sú cholets a ako vznikli?

Na ďalšie objavovanie sa presunieme do mesta El Alto, kde vznikol nový typ andskej architektúry, tzv. cholets. Cholets sú niekoľko poschodové budovy, ktoré sú symbolom novej, bohatej triedy. Títo obyvatelia prišli do El Alto ako obchodníci a podarilo sa im tu rozbehnúť podnikanie a biznis. Práve vďaka tomu si mohli dovoliť postaviť drahé budovy cholets, ktoré dnes v El Alto vytvárajú nielen sociálny, ale aj architektonický kontrast.

Označenie cholet vzniklo spojením dvoch slov : chalet (veľký dom) a chola (domorodá žena), pojem, ktorý už poznáte vďaka vyššie spomínaným cholitam. Za vznikom tohto typu architektúry stojí architekt – samouk, Freddy Mamani.

Ako taký cholet vyzerá?

Každý cholet je jedinečný, no všetky majú spoločné prvky : pestré a výrazné farby, asymetriu, geometrické tvary, monumentálnosť a veľa skla. Ich jedinečnosť spočíva v zdroji inšpirácie. Napríklad tento cholet, vyobrazený na fotke, v sebe nesie jasné prvky odkazujúce na čínsku kultúru. Prečo?

Ak sa na fotografiu pozriete dôkladnejšie, zistíte, že dolné poschodie vám prezradí, akému druhu obchodu a podnikania sa rodina venuje – predaj ohňostrojov. To naznačuje úzke obchodné vzťahy tejto rodiny s Čínou. Tým, že sa rodina pri budovaní svojho cholet inšpirovala čínskymi prvkami ukázala, že sa chce poďakovať za všetko, čo im táto krajina vďaka obchodovaniu priniesla. Spomínate si ešte? Princíp poďakovanie “čo dostanem, to vrátim” je v Bolívii veľmi silný.

Cholet El Alto
Cholet inšpirovaný čínskou kultúrou

Štruktúra choletu

Ďalším dôležitým prvkom choletu je jeho štruktúra. Cholet by mal totiž zjednocovať až 4 svety :

1. Svet, v ktorom žijeme (najvyššie poschodie) : tam, kde žijú rodinní príslušníci.
2. Svet, kde oslavujeme (medziposchodie) : pre miestnych sú oslavy súčasťou náboženstva. Práve vtedy a v týchto určených priestoroch totiž ďakujú svojim predkom a zostávajú v spojení so spirituálnym svetom.
3. Svet, ktorý nás živí (prízemie) : náš obchod a živobytie.

Reč bola ale o 4 svetoch. Posledný, štvrtý svet, je svet spirituálny. Je to ten svet, ktorý síce fyzicky nevidíme, ale je tam “pod zemou”, aby nám zabezpečil ochranu a spojenie medzi pozemským a duchovným svetom. Ako tento svet a ochrana vzniká? Obetou lamy pre Pachamamu – Matku Zem, ktorú sme si spomínali už pri trhu čarodejníc.

Cholet El Alto
Cholet : príklad novej andskej architektúry

Návšteva choletu

Pokiaľ chcete v La Paze vidieť niečo naozaj zaujímavé a nezvyčajné, návšteva cholets by určite nemala chýbať na zozname vašich aktivít. Kým môjho Daniela skolila choroba, ja som absolvovala prehliadku s Red Cap Walking tour. Sprievodca si mňa a ešte ďalšiu dievčinu vyzdvihol v La Paze, odkiaľ sme sa všetci spoločne vyviezli lanovkami do El Alto, kde sme začali prehliadku. Jej súčasťou je aj návšteva interiéru jedneho z cholet. Pre verejnosť sú prístupné výhradne časti a priestory určené na oslavy – ktokoľvek si ich dokonca môže prenajať, či už na svadbu, oslavu, alebo inú významnú udalosť. Byť pozvaní a zažiť oslavu v jednom z cholet je pre miestnych dokonca veľkou poctou.

Na úctu a poďakovanie sa nezabúda ani pri pití. Priestory, v ktorých prebiehajú oslavy sú typické tým, že na ich podlahách je viacero odtokov – takých, aké mávame bežne v sprche. Prečo je tomu tak? Za všetko, čo dostaneme sa musíme poďakovať. Preto aj každý jeden alholický “pohárik” sprevádza malý rituál. Ešte predtým, ako svoj drink vypijete, trošku z neho vylejete na zem, ako inak, pre Pachamamu. Odtoky a pravidelné utieranie podlahy tak zabraňujú vlkej a klzkej podlahe.

Interiér cholet
Návšteva choletu v El Alto
Interiér cholet v El Alto
Interiér choletu

9) Múzeum koky

Síce maličké, ale veľmi zaujímavé múzeum koky na vás čaká na už spomínanej ulici Linares. Múzeum je nabité informáciami a o koke sa tu dozviete naozaj všetko – ako sa pestuje, ako sa zbiera, aké sú jej účinky, ako sa používala v minulosti, či ako je to s konzumáciou koky dnes. Pre tých, ktorí budú brázdiť Južnou Amerikou ako my, bude takisto poučná časť o tom, ako je to so situáciou koky v každej krajine Južnej Ameriky a špeciálne to, kde a v akej forme je dnes koka legálna. Súčasťou návštevy je aj ochutnávka cukríkov z koky, ktoré pomáhajú bojovať proti výškovej chorobe.

Coca Múzeum La Paz
Múzeum koky v La Paze

10) Fiesta del Gran Poder : najväčšie oslavy roka

Poznáte to, najlepšie akcie sú neplánované akcie. Presne toto platilo pre nás v prípade príchodu do La Pazu. Hneď pri príchode na nás totiž čakalo obrovské prekvapenie. Veľkolepé oslavy Fiesta del Gran Poder, o ktorých sme nemali ani len tušenia.

To, čo nastalo v uliciach La Pazu nám vyrazilo dych. Náboženský sviatok Fiesta del Gran Poder je najväčším sviatkom roka, ktorý je dokonca od roku 2019 súčasťou nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO. Počas Fiesta del Gran Poder vychádza do ulíc La Pazu doslova celé mesto. Na jednej z hlavných promenádach tancuje viac ako 30 000 tanečníkov. Sviatok sa oslavuje každoročne v poslednú májovú, alebo prvú júnovú sobotu a trvá celý deň, od skorého rána, do neskorej noci. Aby ste sa nemuseli predierať davom a mali na celú túto parádu ten najlepší výhľad, odporúčam vám napr. rooftop Ichuri Coffee – Restaurant. Oslavy si môžete pozrieť aj live, v niekoľkohodinových televíznych priamych prenosoch.

Oslavy Gran Poder La Paz
Oslavy Gran Poder v plnom prúde
Oslavy Gran Poder La Paz
Fiesta del Gran Poder, La Paz

Čo podniknúť v okolí La Pazu?

Návšteva mesačného údolia Valle de la Luna

Iba pár kilometrov za mestom La Paz sa nachádza Mesačné údolieValle de la Luna, miesto ako z inej planéty. Pre Mesačné údolie je typická púštna krajina, pokrytá rôznymi geologickými útvarmi, ktoré boli vytvorené eróziou. Kto iný mohol túto oblasť pomenovať, ak nie Neil Armstrong, prvý človek kráčajúci po povrchu Mesiaca? Zóna je rozdelená na 2 okruhy. Menší okruh, 15 minútový a dlhší, 45 minútový okruh.

Zjazd po ceste Yungas, najnebezpečnejšej ceste sveta

Najnebezpečnejšiu cestu sveta nájdete v Bolívii. Skoro 70 kilometrový úsek spája mesto La Paz a Coroico, v oblasti Yungas. Svoju prezývku cesta nedostala náhodou. Nie je to tak dávno, čo cestou denne prechádzali desiatky autobusov plné ľudí a ťažkého nákladu a to v oboch smeroch, napriek tomu, že šírka cesty miestami dosahuje len 3 metre a okraje lemujú zrazy hlboké stovky metrov. Ročne na ceste zahynulo 200 až 300 ľudí. Dnes sa cesta využíva minimálne. Nahradila ju totiž nová cesta, spĺňajúca bezpečnostné štandardy. Povesť cesty Yungas však neustále priťahuje milovníkov adrenalínu a dobrodružstva a stala sa vyhľadávanou destináciou hlavne pre zjazdových cyklistov. Organizovaný zjazd po “Ceste smrti” v súčasnosti zaisťuje niekoľko miestnych cestoviek priamo v La Paze. Súčasťou tejto aktivity je zaistenie bicykla, všetkého potrebného vybavenia a dopravy.

Výstup na horu Chacaltaya

Výstup až do nebies? Pokorte horu Chacaltaya neďaleko La Pazu, ktorá bola kedysi najvyššie položeným lyžiarskym strediskom na svete. Dnes láka dobrodružstva chtivých turistov, ktorí chcú prekonať samých seba. Vrchol hory Chacaltaya (5421m) totiž leží vyššie ako samotný base camp Everestu. Autobus vás privezie priamo pod jej vrchol, samotný výstup s prevýšením približne 200 mnm. je už na vás. Možno sa to nezdá ako veľká vzdialenosť, no v nadmorskej výške 5000 metrov netreba nič nechať na náhodu. Pred výstupom si doprajte dostatočne veľa času na aklimatizáciu a návštevu podniknite radšej so skúseným sprievodcom.

október 2023, Zuzi on the road

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back To Top