Čo vidieť a navštíviť v Córdobe ?

Patios de Córdoba

Čo vidieť a navštíviť v Córdobe ?

Pálivé andalúzske slnko, horúci vzduch, kvetiny na každom rohu, plno histórie a množstvo dobrého jedla. Presne takto nás privítala španielska Córdoba. Čo navštíviť a nevynechať si ujsť v meste, ktoré patrí medzi najkrajšie miesta Andalúzie a ktoré bolo svojho času najväčším a najvyspelejším mestom na svete?

Sledujte profil aj na instagrame : @zuzi_ontheroad !

1) Kvetinové nádvoria Patios de Córdoba

Čo sú Patios de Córdoba?

Prehliadku mesta Córdoba začneme na miestach, ktoré sa pre mňa stali jej poznávacím znamením a absolútnou “must see” zastávkou pre každého návštevníka. Reč je o tzv. Patios Cordobeses, čiže Cordobských nádvoriach, ktoré sú plné farieb, kvetov a vôní. Tieto kvetinové nádvoria majú dlhoročnú tradíciu a dokonca aj svoj vlastný festival a verte mi, bola by veľká škoda, keby ste tieto miesta počas návštevy Córdoby vynechali.

Ale pekne po poriadku. Čo sú to vlastne Patios de Córdoba? Patio je otvorený, nezastrešený priestor uprostred domu, ktorý svojimi kamennými stenami chráni obyvateľov pred horúcim slnkom. Córdoba sa totiž nachádza v oblasti, ktorú v letných mesiacoch sužujú horúčavy a teploty nad 40°C (v roku 2021 teploty dosiahli až 47°C). Patio je teda akýmsi útočiskom počas horúcich letných dní. Niet divu, že sa tak z neho časom stalo centrum rodinného a spoločenského života.

Patios de Córdoba
Patio de Córdoba

Patios de Córdoba sú dedičstvom rímskej a islamskej architektúry a typické sú pre ne kvety. Množstvo kvetov! Tými najtypickejšími sú pelargónie, klinčeky, petúnie, fuksie, či hortenzie. Nájdete ich v záhonoch, v kvetináčoch zavesených na stenách, prípadne umiestnené na dlažbe. Táto scenéria býva doplnená rôznymi dekoráciami ako sú fontány, studne, sochy, starý nábytok, alebo náradie.

Patios de Córdoba
Patio de Córdoba

Festival de los Patios Cordobeses : súťaž o najkrajšie nádvorie v Córdobe

Ako si iste viete predstaviť, starostlivosť o tieto nádvoria je časovo a fyzicky náročná. Už len samotné polievanie môže trvať niekoľko hodín. Aby si majitelia túto aktivitu uľahčili, na polievanie používajú dlhú palicu s plechovkou, ktorá im umožní dočiahnuť aj na kvetináče nachádzajúce sa vo veľkej výške. Keďže tieto kvetinové nádvoria sú zväčša súčasťou súkromných domov, sú to práve majitelia, ktorí majú zásluhu na tom, aké krásne ich patio bude. A ktoré je to najkrajšie patio v Córdobe?

Odpoveď na túto otázku každoročne prináša kvetinová súťaž Festival de los Patios cordobeses, ktorej tradícia siaha až do roku 1921. Od roku 2012 je dokonca súčasťou nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO.

Súťaž sa odohráva medzi súkromnými nádvoriami. Za posledné roky sa festivalu každoročne zúčastňujú približne 50 nádvorí. Hodnotenie prebieha v dvoch kategóriách : tradičné patios a moderné patios. Z každej kategórie je vybraných 8 najkrajších nádvorí a tie získajú finančnú odmenu.

Nádvoria sú súčasťou súkromných domov, ktorých majitelia vás do nich veľkoryso pozývajú. Preto sa snažte byť ohľaduplní k okoliu a nebuďte zbytočne hluční. Miestni si prácu ľudí, ktorí sa o patios starajú veľmi vážia. Na ich počesť nájdete v meste aj dva pamätníky. Tým prvým je socha mladej ženy (nachádzajúca sa na Plaza Puerta del Rincón), ktorá typickým spôsobom polieva kvetináče na stene. Druhým pamätníkom je socha starého otca a vnuka (nachádzajúca sa na Calle Martín de Roa), ktorí spoločne vešajú črepník s kvetmi na stenu. Oba tieto pamätníky odzrkadľujú dôležitosť tradície a jej prepojenie medzi minulosťou a budúcnosťou.

Patios de Córdoba
Pamätník mladej ženy polievajúcej kvety, Córdoba
Patios de Córdoba
Starý otec a vnuk, ktorí spoločne vešajú črepník s kvetmi, Córdoba

Ako a kedy navštíviť Patios de Córdoba?

Prvou možnosťou je navštíviť Patios de Córdoba práve v období festivalu. Ten sa obvykle uskutočňuje v máji. Otvorené bývajú súťažné, ale aj niektoré nesúťažné nádvoria. Patios sú prístupné širokej verejnosti zadarmo a to počas vopred stanovených otváracích hodín (11:00-14:00, 18:00-22:00, v posledný deň festivalu budú patios otvorené iba do 20:30). Rezervácia nie je potrebná.

Aby ste si prehliadku nádvorí uľahčili, môžete využiť interaktívnu mapu, ktorá vám ponúkne päť trás po rôznych mestských štvrtiach, spolu s adresami sprístupnených patios.

V roku 2023 sa Festival de los Patios Cordobeses uskutoční v dňoch od 02.05.2024 do 12.05.2024.

Patios de Córdoba
Patio de Córdoba

Zmeškali ste konkurz? Nezúfajte! Niektoré z nádvorí sú totiž otvorené počas celého roka. Turistické centrum Córdoba ponúka zoznam nádvorí a pamiatok, ktoré možno v Córdobe navštíviť, spolu s informáciami týkajúcimi sa otváracích hodín, rezervácií a vstupného.

Takisto je možné rezervovať si platené sprievodcovské prehliadky (cena dvojhodinovej prehliadky s výkladom je približne 15€/osoba), alebo si vybrať prehliadku piatimi najemblematickejšími nádvoriami Ruta de Patios vo štvrti San Basilio. To bol práve náš prípad. Táto prehliadka je spoplatnená (6€/osoba, deti do 12 rokov zadarmo) a trvá približne 45-50 minút (otváracie hodiny sa menia v závislosti od mesiaca v roku). K dispozícii dostanete mapku s patios, ktoré sú súčasťou prehliadky. Na nádvoriach na vás už budú čakať samotní majitelia, pripravení odpovedať na vaše zvedavé otázky.

Súčasťou prehliadky sú nasledujúce patios :
San Basilio 14 / Martin de Roa 7 / Duartas 2 / La Barrera 1 / Postrera 28

Patios de Córdoba
Patio de Córdoba

2) La Mezquita : mešita, či katedrála ?

Tou najznámejšou pamiatkou, ktorá sa v Córdobe nachádza je mešita-katedrála La Mezquita. Túto pamiatku v roku 2019 navštívilo rekordných 1,95 milióna návštevníkov.

La Mezquita je jediná mešita, ktorá sa zachovala zo španielskeho stredoveku a dokonca patrí k tým najväčším na svete. Dnes však plní výhradne funkciu katedrály a jej oficiálny názov je katedrála Nanebovzatia Panny Márie. Od roku 1984 je súčasťou svetového dedičstva UNESCO.

La Mezquita
La Mezquita, interiér

Stavba La Mezquity bola zahájená v roku 785 na pozostatkoch baziliky sv. Vincenta. V nasledujúcich desaťročiach sa mešita neustále rozširovala a v roku 987 sa jej plocha dokonca zdvojnásobila. V neskoršom období bola Córdoba vystavená zmenám, ktoré sa samozrejme podpísali aj na vzhľade tejto stavby. Po dobytí mesta Ferdinandom III. v roku 1236, bola mešita pretvorená na kresťanský chrám. V neskoršom období sa jej súčasťou stala gotická chrámová loď, či pomerančovníkové nádvorie Patios de Naranjos.

Hlavným poznávacím znakom tejto stavby sú červeno-biele stĺpy z mramoru a jaspisu, ktoré v návštevníkoch budia pocit nekonečna – jeden zo základných pilierov islamskej viery.

La Mezquita
La Mezquita, interiér

Ďalej vás okúzlia znamenité mozaiky, vyzdobené kupoly, rytiny textov z koránu, prvky mudejarskej kultúry, či monumentálne oltáre. La Mezquita je skutočným spojením dvoch náboženstiev. Na jednej strane natrafíte na mihráb, oblúkový výklenok určený na modlenie, na druhej strane na vás zase čakajú kresťanské kaplnky.

La Mezquita
Mihráb, La Mezquita, Córdoba

Súčasťou katedrály je aj veža – zvonica, ktorá bola pôvodne minaretom. Jej výška 54 metrov z nej robí najvyššiu budovu v Córdobe.

Navštíviť môžete nielen interiér katedrály, ale aj jej zvonicu. Lístky sú dostupné online. Cena lístka do katedrály je 13€ (otvorená je každý deň), výstup na vežu vás vyjde 3€.

3) Alcázar de los Reyes Cristianos : sídlo kresťanských panovníkov

Pri návšteve Córdoby, by ste nemali vynechať ani Alcázar de los Reyes Cristianos, pevnosť, ktorá niekoľko rokov slúžila ako sídlo katolíckych panovníkov – Ferdinanda II. a Izabely I. Kastílskej. Postavená bola v 14.storočí a to na pozostatkoch maurskej pevnosti. V interiéri alcázaru môžete navštíviť napríklad Mozaikovú sálu, recepčnú sálu, či nádvoria Patio de las Mujeres a Patio Morisco.

Zaujímavosťou je, že práve tu žiadal Krištof Kolumbus kráľovnú Izabelu I. Kastílsku o financie na uskutočnenie svojej objaviteľskej cesty do Indie, ktorá, ako už všetci dobre vieme, skončila objavením Ameriky.

Najzaujímavejšou časťou alcazáru boli pre mňa jeho záhrady, ktoré patria medzi najkrajšie časti celého komplexu. Obkolesené sú 4 vežami (Torre de la Paloma, Torre del Homenaje, Torre de los Leones a Torre de la Inquisición), ktoré definujú štvorcový pôdorys záhrad. Záhrady sú štruktúrované do 3 úrovni : horné, stredné a dolné záhrady. Na ploche 55 000m2 nájdete rôzne druhy rastlín, vrátane pomarančovníkov, cyprusov a živých plotov, ktoré sú obklopené rybníkmi, fontánami a sochami. Jedna z nich dokonca zobrazuje audienciu Krištofa Kolumbusa u Ferdinanda a Izabely.

Alcázar de los Reyes Cristianos je otvorený každý deň, okrem pondelka. Vstupné je 5€. Študenti môžu pevnosť navštíviť za polovičnú cenu a pre deti do 13 rokov je vstup zadarmo. Vstup do alcázaru je nutné rezervovať vopred online.

Alcázar de los Reyes Cristianos
Alcázar de los Reyes Cristianos a jeho záhrady, Córdoba

4) Mestská štvrť Judería a kvetinová ulica

Výraznú stopu zanechala v meste Córdoba aj židovská komunita. Židovská štvrť Judería patrí medzi najkrajšie a najnavštevovanejšie štvrte Córdoby. Judería je spleťou úzkych uličiek, bielych domov a obchodíkov posypaných kvetmi. Jej súčasťou je aj najznámejšia ulica Córdoby Calleja de las Flores, ktorá je často zaraďovaná medzi najmalebnejšie ulice Španielska. Zakončená je malým námestím s fontánou a typickým výhľadom na zvonicu mestskej katedrály, ktorý nájdete na väčšine pohľadníc z Córdoby.

Súčasťou štvrte Judería je aj synagóga pochádzajúca zo 14. storočia, či múzeum Casa de Sefarad, zasvätené dejinám a kultúre Židov žijúcich v Córdobe.

Judería
Židovská štvrť Judería, Córdoba
Judería
Calleja de las Flores, Córdoba
Calleja de las Flores
Calleja de las Flores s výhľadom na zvonicu mestskej katedrály, Córdoba

5) Mestský komplex Medina Azahara

Približne 10 km západne od Córdoby, na úpätí pohoria Sierra Morena, nájdete jednu z najdôležitejších archeologických lokalít Španielska – zrúcaninu mestského komplexu Medina Azahara.

Mesto bolo postavené v rokoch 936 až 940 ako symbol moci vtedajšieho vládcu (Abd ar-Rahmán III.) a stalo sa hlavným mestom oblasti Al-Andalus, tj. oblasti Pyrenejského polostrova (a teda i Španielska), ktorá bolo v stredoveku ovládaná moslimami. Mesto Medina Azahara stálo iba 70 rokov. Zničené bolo v roku 1010 severoafrickými Berbermi. Napriek svojej krátkej existencii bolo mesto pompézne. Tvoril ho monumentálny palác, niekoľko záhrad, kúpele, rezidenčné domy, či mešita. Názov mesta by sme mohli doslovne preložiť ako “žiariace mesto” a to komplex Medina Azahara aj naozaj bol.

Medina Azahara
Komplex Medina Azahara, Córdoba

Napriek tomu, že dnes tu nájdete len pozostatky kedysi bohatého mesta, z každej strany na vás bude dýchať jeho vtedajšia sláva. Komplex bol čiastočne zrekonštruovaný, práce však naďalej pokračujú. V súčasnosti je vykopaných iba 10% z jeho celkovej plochy! I to svedčí o jeho veľkoleposti.

Od roku 2018 je Medina Azahara zaradená na zoznam svetového dedičstva UNESCO. Aj vďaka tomu priťahuje každoročne viac a viac návštevníkov. Komplex je otvorený celoročne, každý deň, okrem pondelkov a sviatkov. Vstup pre obyvateľov EÚ je zadarmo.

Ako sa k dostať ku komplexu Medina Azahara ?

K lokalite sa môžete dostať autom. To však musíte zaparkovať pri neďalekom múzeu (ktoré môžete takisto navštíviť) a pokračovať autobusom. Ten premáva každých 10-15 minút a odvezie vás až k bráne samotného komplexu.
Ďalšou možnosťou je doprava autobusom priamo z Córdoby.
Rovnako je možné rezervovať si dvojhodinovú prehliadku so sprievodcom. Spoločne s prehliadkou je možné objednať aj autobusovú dopravu z Córdoby.

Medina Azahara
Komplex Medina Azahara, Córdoba

Aké ďalšie zaujímavosti možno navštíviť a zažiť v Córdobe?

💭 Pozostatky rímskeho chrámu Templo Romano.
💭 Rímsky most Puente Romano.
💭Veža Torre de la Calahorra, ktorá v sebe skrýva múzeum Museo Vivo de Al-Andalus, ponúkajúce ukážku spolunažívania kresťanskej, židovskej a moslimskej kultúry v stredoveku.
💭 Emblematické námestie Plaza de la Corredera.
💭 Bývalé aristokratické sídlo Palacio de Viana so svojimi krásnymi záhradami a nádvoriami.
💭 Múzeum výtvarného umenia Museo de Bellas Artes.
💭 Kráľovská botanická záhrada.
💭 Arabské kúpele.
💭 Flamenco show.

Čo ochutnať v Córdobe?

Samozrejme, že náš výlet v Córdobe mal aj svoju gastronomickú zastávku, počas ktorej sme vyskúšali chutné miestne jedlá. Náš obed sa začal predjedlom berenjenas con miel (smažený baklažán s medom) a pokračoval tradičnou studenou polievkou salmorejo cordobés. Hlavnou prísadou tejto krémovej polievky sú paradajky, chlieb, olivový olej a ocot. Servírovaná býva so šunkou a vajíčkom. Následne sme vyskúšali jedlo flamenquín cordobés, pozostávajúce z kúskov šunky jamón serrano a bravčového karé, ktoré sú obalené v strúhanke a následne vyprážané v oleji. Na záver sme vyskúšali syrové krokety, ktoré síce nie sú córdobskou špecialitou, ale sú tradičné pre španielsku kuchyňu vo všeobecnosti.

Patio de la Judería restaurant
Berenjenas con miel (smažený baklažán s medom) a studená polievka salmorejo cordobés
Patio de la Judería restaurant
Croquetas de queso (syrové krokety) a flamenquín cordobés

Náš córdobský obed sme si vychutnali v reštaurácii Patio de la Judería s vlastným nádvorím, ktorá ponúka nielen dobré jedlo, ale aj večerné flamenco predstavenie ZADARMO! Predstavenie začína o 20:45, miesto na večeru je odporúčané rezervovať vopred.

Patio de la Judería restaurant

december 2023, Zuzi on the road

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back To Top