Čo vidieť v Zaragoze : 10 dôvodov prečo navštíviť hlavné mesto Aragónska

Zaragoza

Čo vidieť v Zaragoze : 10 dôvodov prečo navštíviť hlavné mesto Aragónska

Hlavné mesto Aragónska, pútnické miesto a rodisko Francisca Goyu. To je Zaragoza! Mesto ležiace na rieke Ebro, medzi Barcelonou a Madridom, prekvapí nejedného návštevníka. Čo Zaragoza ponúka a prečo sa toto “nenápadne” mesto oplatí navštíviť?

Sledujte profil aj na instragame : @zuzi_ontheroad !

Do Zaragozy sa dostanete pomerne rýchlo vlakom, autom alebo autobusom z Madridu, Barcelony, alebo Bilbaa. Oplatí sa však Zaragozu navštíviť? Mesto, o ktorom mi Španieli z môjho okolia tvrdili, že nemá čo ponúknuť, nás milo prekvapilo. Preto ak hľadáte miesto, kde stráviť príjemný víkend, Zaragoza môže byť dobrou alternatívou. Prečo? Tu je našich 10 (a viac) dôvodov, prečo Zaragozu navštíviť a čo v nej vidieť.

1) Basílica de Nuestra Señora del Pilar

Prehliadka baziliky de Nuestra Señora del Pilar (bazilika Panny Márie na stĺpe), ktorá je pýchou nielen hlavného mesta Aragónska, ale aj celého Španielska, nemôže chýbať na zozname žiadneho návštevníka Zaragozy.

Bazilika dostala názov na základe údajného zjavenia Panny Márie svätému Jakubovi v roku 40 nl. Panna Mária mu počas zjavenia darovala stĺp z jaspisu (druh drahého kameňa) a poverila ho stavbou kostola, ktorý jej mal byť zasvätený. Dnes je tento stĺp spoločne so sochou Panny Mária hlavnou pamiatkou tejto baziliky a pre mnohých veriacich aj pútnickým miestom. Veriaci do baziliky chodia, aby sa stĺpu mohli dotknúť, alebo aby ho dokonca pobozkali. Stĺp však nie je viditeľný počas celého roka. Odhalený je iba trikrát za mesiac a to 2., 12. a 20. deň každého mesiaca. Zvyšok času býva stĺp zahalený.

Panna Mária na stĺpe sa takisto stala ochrankyňou Španielska. Jej sviatok pripadá na 12. októbra. Tento deň sa stal v Španielsku štátnym sviatkom a v Zaragoze je toto obdobie spojené s veľkolepými oslavami tzv. Fiestas del Pilar. Obyvatelia usporadúvajú sprievody a na hlavnom námestí môžete obdivovať honosný kvetinový oltár.

Basílica de Nuestra Señora del Pilar v Zaragoze
Basílica de Nuestra Señora del Pilar, Zaragoza

V bazilike El Pilar (vstup zadarmo) nájdete takisto aj maľby španielskeho maliara a grafika Francisca Goyu a v neposlednom rade si nenechajte ujsť výhľad z jednej z veží baziliky : Torre del Pilar. Výťah vás pohodlne vyvezie do prvej časti veže. Pokiaľ sa chcete dostať až na vrchol, musíte zvoliť schody.

Výhľad z baziliky de Nuestra Señora del Pilar v Zaragoze
Výhľad z baziliky El Pilar v Zaragoze
Výhľad z baziliky de Nuestra Señora del Pilar v Zaragoze
Torre del Pilar, Zaragoza

2) Plaza del Pilar

Monumentálne námestie Plaza del Pilar, patrí k tým najväčším peším námestiam v Európe. Niekoľko zdrojov dokonca uvádza, že ide o najväčšie pešie námestie Európy (prípadne EU). Tým najväčším by však malo byť námestie Place Bellecour vo francúzskom Lyone (s rozlohou 62 000 m²). Nič to ale nemení na fakte, že námestie Plaza del Pilar je krásne a tvorí akúsi vstupnú bránu do baziliky El Pilar.

Na námestí Plaza del Pilar sa okrem baziliky nachádzajú aj ďalšie zaujímavosti, ktoré stoja za povšimnutie. Jednou z nich je fontána Fuente de la Hispanidad z roku 1991. Postavená bola na počesť hispanofónneho sveta a jej silueta predstavuje obrysy Latinskej Ameriky. Na námestí nájdete aj obrovský glóbus, turistické centrum, alebo vstup do starej obchodnej pasáže El Pasaje del Comercio y de la Industria, nazývaná aj El pasaje del Ciclón.

Plaza del Pilar v Zaragoze
Plaza del Pilar, Zaragoza

Súčasťou námestia je aj socha už spomínaného Francisca Goyu. Socha však na námestí nestojí osamotene. Je súčasťou pamätníka s názov El Monumento a Goya, ktorý je tvorený ďalšími 4 sochami : 2 mužské postavy, tzv. majos a 2 ženské postavy tzv. majas. Toto pomenovanie sa v španielčine používa na označenie pekného, sympatického muža alebo ženy a v minulosti sa tak nazývala časť madridského obyvateľstva. Pre Goyu sa práve tieto postavy stali inšpiráciou a zvečnil ich vo viacerých svojich dielach. K tým najznámejším určite patria : Oblečená maja (La maja vestida) a Nahá maja (La maja desnuda). Obe maľby dnes môžete obdivovať v madridskom múzeu Museo del Prado.

Majos na námestí Pilar v Zaragoze
Majos na námestí El Pilar v Zaragoze
Majas na námestí Pilar v Zaragoze
Majas na námestí El Pilar v Zaragoze

3) Catedral del Salvador en su Epifanía

Zaragoza nemá iba baziliku, ale aj katedrálu. A nie hocijakú. V minulosti slúžila ako mešita, dnes je z nej katolícka katedrála a sídlo zaragozskej arcidiecézy. La Catedral del Salvador en su Epifanía, zjednodušene nazývaná aj la Seo, predstavuje spojenie viacerých umeleckých slohov (románsky, gotický, mudéjar, renesančný, barokový). Jej jedinečnosť však spočíva hlavne v jednom z nich : mudéjar. Práve vďaka nemu získala katedrála miesto na zozname svetového dedičstva UNESCO. Vonkajšia fasáda katedrály la Seo je totiž ideálnym príkladom mudéjarskej architektúry v Aragónsku.

Vstupné do katedrály je 8€ (vstupné zahŕňa aj návštevu Torre del Pilar) otvorená je od pondelka do nedele.

Fasáda katedrály Seo v Zaragoze
Fasáda katedrály Seo, Zaragoza

Čo je mudéjar?
Výraz mudéjar v minulosti označoval moslima žijúceho na kresťanskom území. Dnes tento pojem predstavuje umelecký štýl, ktorý vznikol spojením islamskej a kresťanskej architektúry na Pyrenejskom polostrove. Typický je však hlavne pre španielsku architektúru 11. až 16. storočia. Najväčší rozmach dosiahol mudéjar v Aragónsku a to v meste Teruel a Zaragoza. Čo je pre mudéjar typické? Mudéjar využíva rôzne materiály : pálenú tehlu, drevo, sadru a keramiku. Výzdoba zahŕňa geometrické tvary, rastlinné formy, kaligrafiu (ozdobné písmo), klenby, štukatúru, reliéfy a oblúky rôznych tvarov.

4) Palacio de la Aljafería

Pri štýle mudéjar ešte chvíľu zostaneme. Presunieme sa však do paláca Aljafería, ktorý je nielen ďalším krásnym príkladom tohto štýlu, ale aj ideálnou ukážkou toho, ako jedna budova môže zmeniť svoj vzhľad a funkciou v priebehu storočí.

Palacio de la Aljafería v Zaragoze
Palacio de la Aljafería

História paláca Aljafería sa začala písať počas nadvlády Maurov v 11.storočí. Islamský vplyv si každý návštevník všimne okamžite pri vstupe do paláca. Obluky, klenby, nádvorie so záhradami, rastlinné ornamenty… a samozrejme, ako sídlo islamského panovníka mal palác aj vlastnú modlitebňu, ktorá bola orientovaná smerom k najväčšej svätyni islamského sveta : k Mekke. Palác však prešiel viacerými premenami a to hlavne počas vlády katolíckych kráľov. Počas prehliadky sa budete môcť napríklad prejsť ich trónnymi sálami a obdivovať bohato zdobené stropy.

Palacio de la Aljafería v Zaragoze
Palacio de la Aljafería a jeho záhrady
Palacio de la Aljafería v Zaragoze
Palacio de la Aljafería v Zaragoze
Palacio de la Aljafería v Zaragoze
Palacio de la Aljafería, Zaragoza
Palacio de la Aljafería
Palacio de la Aljafería, Zaragoza

V súčasnosti je palác sídlom aragónskeho parlamentu. Napriek tomu je prístupný aj verejnosti. Vstup je však možný na základe online rezervácie. Vstupné je 5€, pre študentov 1€. Prehliadka je zadarmo každú prvú nedeľu v mesiace a prvý pondelok v mesiaci. Rovnako ako katedrála la Seo, aj palác Aljafería sa stal súčasťou svetového dedičstva UNESCO.

5) Puente de Piedra

Puenta del Piedra (kamenný most) je najznámejším mostom v Zaragoze, určite aj vďaka svojej polohe. Nachádza sa v tesnej blízkosti baziliky El Pilar a ponúka na ňu ideálny výhľad. Určite si nenechajte ujsť prechádzku nielen po tomto moste, ale aj pozdĺž rieky Ebro, cez ktorú tento kamenný most vedie.

Výhľad na Puente de piedra v Zaragoze
Výhľad na Puente de piedra v Zaragoze

La Puenta del Piedra sa často nazýva aj most levov a to vďaka 4 ikonickým sochám levov, ktoré sa nachádzajú na jeho začiatku a konci. Mimochodom, práve lev sa stal symbolom mesta Zaragoza. Nájdete ho napríklad na vlajke a v znaku mesta, ale aj ako súčasť znaku futbalového klubu Real Zaragoza.

Puente de piedra v Zaragoze
Puente de piedra, Zaragoza

6) Museo Goya

Francisco Goya, ako aragónsky rodák, je neoddeliteľnou súčasťou Zaragozy. Hovorili sme o ňom už v spojitosti s jeho freskami v bazilike El Pilar a nevynechali sme ani jeho pamätník na hlavnom námestí. Ak sa však chcete o tomto španielskom umelcovi dozvedieť viac, v Zaragoze môžete navštíviť aj Museo Goya.

Francisco Goya sa narodil v Zaragoze v roku 1746. Jednou z najväčších inšpiráciou mu bol nemenej známy španielsky maliar Diego Velázquez. Vďaka svojmu talentu sa Goya dostal na kráľovský dvor a stal sa dvorným maliarom. Nevyhýbal sa však ani ambicióznejšim témam, akými boli napríklad hrôzy Španielskej vojny.

Múzeum Goya tvorí viacero častí. Jedna z nich vás prevedie tvorbou jeho predchodcov, ďalšia evolúciou umenia od Goyovej smrti po súčasnosť. Čo sa týka samotnej tvorby Francisca Goyu, v múzeu na vás čakajú nielen jeho maľby, ale aj veľká séria grafík, ktorá tvorí dominantnú časť permanentnej expozície tohto múzea. Rozdelená je do viacerých cyklov : Los Caprichos (Rozmary), Los desastres de la guerra (Hrôzy vojny), La tauromaquia (Umenie býčích zápasov), Los toros de Burdeos (Býci z Bordeaux) a Los disparates (Nezmysly).

Vstupné do múzea Goye je 8€, zadarmo každú prvú stredu v mesiaci. Navštíviť ho môžete každý deň okrem pondelka.

7) Rímske pamiatky v Zaragoze

História Zaragozy siaha až do rímskej ríše a práve preto nie je náhoda, že jej meno je odvodené od mena jedného z rímskych cisárov. Latinský názov Caesaraugusta mesto prijalo na počesť cisára Augusta (latinsky : Caesar Augustus). Jeho socha sa dnes nachádza priamo pri ruinách rímskych hradieb Murallas romanas.

Rímskych pamiatok je však v Zaragoze omnoho viac. Obdivovať môžete napríklad Rímske divadlo Teatro romano, ktoré bolo vybudované práve cisárom Augustom v 1. storočí nl. a ktorého kapacita bola až 6000 divákov. Zaujímavosťou je, že divadlo zostalo neobjavené až do konca minulého storočia. K ďalším pamiatkam patrí Rímske fórum, ktorého ruiny sú prístupné vďaka múzeu Museo del Foro, či Rímske kúpele, o ktorých sa dozviete viac v múzeu Museo de las Termas Públicas de Caesaraugusta.

Teatro romano v Zaragoze
Teatro Romano, Zaragoza

8) Oddych v parku José Antonio Labordeta

Park José Antonio Labordeta, v minulosti nazývaný Parque de Primo de Rivera alebo Parque Grande, je v Zaragoze tým pravým miestom na prechádzku, piknik, posedenie pri kávičke, alebo jazdu na bicykli, ktorý si tam môžete rýchlo a jednoducho prenajať. Súčasťou parku je botanická záhrada, dlhé aleje a fontány. Ten najkrajší výhľad na park (konkrétne na avenidu San Sebastián), sa vám naskytne z vyhliadky neďaleko sochy Alfonsa I. Aragónskeho, zvaného Bojovník.

Park José Antonio Labordeta v Zaragoze
Park José Antonio Labordeta, Zaragoza

9) Tapas vo štvrti El Tubo

Po dlhej prechádzke po Zaragoze ste vyhladli a hľadáte to správne miesto, kde si vychutnať ten pravý španielsky spôsob života? V tom prípade si nenechajte ujsť El Tubo. Štvrť El Tubo sa nachádza v srdci historického centra a tvorí ju spleť viacerých úzkych uličiek, ktoré v nejednom z nás vzbudia dojem skutočného bludiska.

Nájdete tu tradičné španielske pochúťky a vybrať si budete môcť z veľkého množstva tapas barov a reštaurácii. Jednou z nich je aj Casa Lac, ktorá patrí k najstarším reštauráciam v Európe. Tú najlepšiu atmosféru zažijete v El Tubo vo večerných hodinách, kedy táto štvrť naozaj ožíva.

10) Festival Asalto a street art v Zaragoze

Ako ste si už určite stihli všimnúť, Zaragoza je mestom mnohých tvárí a viditeľne sa v nej mieša minulosť a prítomnosť. Svedčí o tom i fakt, že práve v Zaragoze sa už od roku 2005 uskutočňuje medzinárodný festival mestského umenia s názvom Asalto : Festival Internacional de Arte Urbano. Ide o najstarší festival tohto druhu umenia v Španielsku, ktorý každoročne hostí nielen domácich, ale i zahraničných umelcov.

Ich zámerom je skúmať a objavovať mestský priestor prostredníctvom umeleckých aktivít a premeniť ho na priateľské a farebné umelecké dielo. Chodec je tak ako divák priamo vtiahnutý do centra diania a procesu tvorby.

Počas festivalu Asalto prebiehajú v Zaragoze rôzne predstavenia, workshopy, prezentácie digitálnych remesiel a samozrejme, aktivity spojené s tvorbou pouličného umenia. Aj vďaka festivalu Asalto môžete v Zaragoza obdivovať množstvo týchto diel. Nezúfajte však, ak Zaragozu navštívite mimo festivalu. Ulice mesta ponúkajú množstvo street artových diel, ktoré môžete vidieť celoročne.

Informácie týkajúce sa novej edície nájdete na oficiálnej stránke festivalu Asalto.

Street art v Zaragoze
Okudart, Street art, Zaragoza
Street art v Zaragoze
Captain Borderline, Street art, Zaragoza
Street art v Zaragoze
Sabek, Street art, Zaragoza

Ďalšie zaujímavosti Zaragozy

Museo de Zaragoza : Zaragoza je domovom viacerých múzeí. Chýbať samozrejme nemôže mestské múzeum Museo de Zaragoza, v ktorom sa dozviete všetko o histórii Zaragozy.

Mercado Central : pri prechádzke Zaragozou nevynechajte Mercado Central – trh, ktorý zaujme nielen čerstvými potravinami, ale aj svojou architektúrou.

La lonja : budova la lonja je jedným z najlepších príkladov renesančnej architektúry. Vďaka hospodárskym aktivitám, ktoré v nej v minulosti prebiehali, je zároveň považovaná za jednu z najdôležitejších budov 16. storočia v Aragónsku. Dnes slúži ako výstavná sieň.

Škola origami : za umením skladania papiera – origami, nemusíte cestovať až do Japonska. Školu a múzeum origami nájdete priamo v Zaragoze. EMOZ (Escuela – Museo de Origami de Zaragoza) ponúka workshopy a expozície rôznych autorov.

Areál Expo 2008 : v roku 2008 pritiahla Zaragoza pozornosť celého sveta vďaka Svetovej výstave. Tejto medzinárodnej výstavy priemyslu a kultúry sa zúčastnilo 104 krajín a viac ako 5 miliónov návštevníkov. Dnes je areál Expo 2008 viac menej prázdny. V jeho budovách našlo svoje sídlo viacero firiem a dokonca aj najväčšie riečne akvárium v Európe : Acuario de Zaragoza.

december 2023, Zuzi on the road

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back To Top