Levanduľové polia v Španielsku : navštívte mesto Brihuega!

Levanduľové polia v Brihuege

Levanduľové polia v Španielsku : navštívte mesto Brihuega!

Nezameniteľná vôňa, pôvab a fialová farba. Navštívili ste už levanduľové polia? Dnes už za nimi nemusíte chodiť iba do francúzskeho Provensálska, ale nájdete ich vo viacerých kútoch sveta a Európy. Svoje Provensálsko má aj Španielsko a to neďaleko Madridu, v meste Brihuega.

Sledujte profil aj na instagrame : @zuzi_ontheroad !

Levanduľové polia v meste Brihuega

Levanduľa je nielen krásny voňavý kvet, ale aj…

Poznali ju už starovekí Gréci a na popularite nestráca ani dnes, práve naopak. Neveľký fialovo-modrý ker s intenzívnou vôňou sa teší veľkej popularite a stal sa súčasťou nejednej domácnosti, či už vo forme esenciálneho oleja, alebo dekorácie.

Levanduľa
Levaduľové výrobky, Levanduľový festival, Brihuega

Levanduľa však nie je iba rastlina, ktorá pekne vyzerá a krásne vonia. Levanduľa má takisto široké spektrum využitia. Vďaka svojim priaznivým účinkom sa používa vo viacerých odvetviach ako napríklad v kozmetickom a parfumérskom priemysle, alebo v medicíne. Levanduľa má antibakteriálne účinky, pôsobí ako repelent, podporuje schopnosť sústrediť sa, má upokojujúce účinky, pomáha v boji proti úzkosti a nespavosti, pozitívne vplýva na pokožku, pomáha v boji proti ekzému, akné a vráskam, či dokonca zlepšuje kvalitu vlasov.

Kde hľadať levanduľové polia?

Najznámejšie levanduľové polia sa bezpochyby nachádzajú vo francúzskom Provensálsku. Určite to však nie je jediné miesto, kde je možné levanduľové polia navštíviť. Nájdete ich v ďalekej Austrálii, Japonsku, či USA, ale dokonca aj u nás na Slovensku, v susednom Maďarsku, či Španielsku. Práve tie španielske levanduľové polia, neďaleko mesta Brihuega, sa podarilo navštíviť nám.

Levanduľové polia v meste Brihuega
Levanduľové polia z výšky

Brihuega : mesto levanduľových polí

Brihuega – toto neveľké mestečko sa nachádza v západnej časti provincie Guadalajara. Obdivovať v ňom môžete napríklad mestské hradby, alebo arabské jaskyne. Jeho skutočným pokladom sú však levanduľové polia, ktoré sa každoročne obliekajú do fialovej farby a napĺňajú vzduch nezameniteľnou levanduľovou vôňou. Verte, alebo nie, levanduľové polia v Brihuege predstavujú až 10% z celkovej svetovej produkcie levandule.

Obchod Clandestina v Brihuege
Počas návštevy mesta Brihuega sa nezabudnite zastaviť v obchodíku Clandestina.

Najpohodlnejšou alternatívou pre návštevu levanduľových polí je samozrejme auto. Brihuega je od Madridu vzdialená približne 90km. Vstup na polia a neďaleké parkovisko sú zadarmo.

Kedy navštíviť levanduľové polia v Brihuege?

Ako každá rastlina, aj levanduľa má svoju vlastnú sezónu. Najlepší moment na návštevu levanduľových polí v Brihuege je mesiac júl. Vidieť ich však stále môžete aj v auguste. Dlho však s návštevou neotáľajte. Môže sa totiž stať, že úroda bude pozbieraná už v polovici augusta.

Brihuega sa vďaka svojim levanduľovým poliam stáva v letných mesiacoch obľúbenou destináciou nielen pre zvedavcov prichádzajúcich z hlavného mesta. Nie je teda výnimkou, že sa vám môže naskytnúť pohľad na davmi preplnené polia. Každý návštevník si totiž chce “uchmatnúť” tú najkrajšiu spomienku na rozkvitnuté levanduľové polia v podobe fotky.

Levanduľové polia v meste Brihuega
Levanduľové polia v meste Brihuega

Práve toto je jeden z dôvodov, prečo je najlepšie navštíviť levanduľové polia v skorých ranných hodinách. Ak si však chcete vychutnať nezabudnuteľnú romantickú atmosféru, nepremeškajte západ slnka. V tomto prípade však naozaj musíte rátať s omnoho vyšším počtom návštevníkov.

Návšteva levanduľových polí v Brihuege je zadarmo! Ak sa však o poliach chcete dozvedieť viac, môžete si rezervovať prehliadku so sprievodcom. Tieto prehliadky sa uskutočňujú iba v júli, každý piatok, sobotu a nedeľu o 19:00 a 20:30. Cena je 3€/osobu. Prehliadku je nutné rezervovať vopred, prostredníctvom mailu : turismodesensaciones_brihuega@eulen.com . Ďalšie dôležité informácie týkajúce sa prehliadky nájdete TU !

Levanduľové polia
Levanduľové polia, Brihuega

Pri návšteve levanduľových polí nezabúdajte na ohľaduplnosť. Dávajte si pozor, kadiaľ prechádzate. Nielen kvôli množstvu včiel, ale aj preto, aby ste levandule nezničili. Suvenír v podobe voňavej levandule si takisto prineste radšej z trhov ako priamo z polí. Kvety zbytočne netrhajte. Keby to totiž urobil každý návštevník, nebolo by sa na čo chodiť pozerať.

Levanduľový festival v Brihuege

Vďaka poliam, ktoré sa nachádzajú v bezprostrednej blízkosti, sa mesto Brihuega môže pýšiť aj každoročne organizovaným levanduľovým festivalom “Festival de la lavanda”. Pri tejto príležitosti vás privíta do fialových tónov vyzdobené mesto a pouliční predajcovia rôznych levanduľových produktov.

Výzdoba v meste Brihuege
Brihuega počas levanduľového festivalu
Výrobky z levandule
Levanduľový festival, Brihuega

Súčasťou festivalu sú aj koncerty pod holým nebom, pri západe slnka, priamo v srdci levanduľových polí. Ich cena je však pomerne vysoká a stúpa v závislosti od toho, čo všetko vstup zahŕňa. Tieto koncerty majú dokonca aj svoj vlastný “dress code” a to oblečenie bielej farby, ktoré umožňuje najviac vyniknúť rozkvitnutým levanduľovým poliam.

Levanduľový festival v Brihuege je späť! Po niekoľkoročnej pauze spôsobenej pandémiou Covidu-19, si návštevníci mohli vychutnať levanduľový festival v plnej paráde, spoločne s koncertom pod holým nebom. Tento rok sa koncerty uskutočnili 14. a 15. júla 2023. Viac informácii nájdete na oficiálnej stránke festivalu. Program, ani dátum festivalu na rok 2024 ešte neboli zverejnené.

Slnečnicové polia v Brihuege
…a malý bonus! Brihuega nemá iba levanduľové, ale aj slnečnicové polia.

december 2023, Zuzi on the road

One thought on “Levanduľové polia v Španielsku : navštívte mesto Brihuega!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back To Top