Čo robiť v Kodani : 10 miest, ktoré musíte vidieť!

Nyhavn

Čo robiť v Kodani : 10 miest, ktoré musíte vidieť!

Kodaň! Čo vás pri tomto meste napadne ako prvé? Pravdepodobne to bude ikonická socha Malej morskej víly, alebo známe farebné domčeky z prístavu Nyhavn. Kodaň toho však ponúka omnoho viac. Čo všetko vidieť a zažiť v Kodani za jeden víkend?

Sledujte profil aj na instagrame : @zuzi_ontheroad !

Čo vidieť a zažiť v Kodani?

Najväčšie a hlavné mesto Dánska – to je Kodaň. Toto ecofriendly mesto ležiace na ostrove Sjælland má približne 1 milión obyvateľov a skoro rovnaký počet bicyklov. Kodaň v sebe spája škandinávsky štýl, dánsky design, vysokú životnú úroveň a životný štýl hygge. Možno práve vďaka nemu sa Dánsko radí medzi najšťastnejšie krajiny sveta.

Čo je hygge?
Hygge, alebo recept na šťastný život, je dánsky životný štýl, ktorý spočíva v umení robiť svoj život krajším a príjemnejším vďaka každodenným maličkostiam. Medzi jeho hlavné „ingrediencie“ patrí pohodlie, harmónia, relax, potešenie, pocit domova, puto, vďačnosť, teplo, atmosféra a komfort.

Kodaň rozhodne nie je low-cost destináciu. To sa odráža najmä na cene ubytovania. My sme v Kodani strávili jeden októbrový víkend, čo tak trochu predpovedá, že počasie nebolo najteplejšie a nevyhli sme sa ani dažďu. To však ku Kodani asi tak trochu patrí, takže sme si z toho veľkú hlavu nerobili. Rozhodne jej to neubralo na kráse. Veď posúďte sami – čaká na vás to najlepšie z Kodane!

Dánsko
Ahoj Dánsko, ahoj Kodaň!

1) Socha Malej morskej víly (Den lille Havfrue)

Kto by nepoznal rozprávku o Malej morskej víle? Príbeh morskej panny, ktorá obetovala svoj hlas, aby sa ako človek mohla stretnúť s princom, do ktorého sa zamilovala, je rozprávkovou klasikou. Väčšina z nás však pozná iba verziu s happy endom „…a žili spolu šťastne, až kým nepomreli.“ Verzia známeho dánske spisovateľa a rozprávkára Hansa Christiana Andersena je však o niečo tragickejšia. Láska Malej morskej víly je neopätovaná a ona sama nakoniec opustená zomiera. Práve tento príbeh sa stal motívom pre bronzovú sochu, ktorá je dnes neoddeliteľnou súčasťou Kodane. Jej autorom je dánsko-islandský sochár Edvard Eriksen. Socha bola inaugurovaná v roku 1913, odvtedy sa však už viackrát stala obeťou vandalov.

Naše prvé kroky v Kodani viedli práve na tomto mieste. Už klasicky sme sa chceli vyhnúť veľkým davom a zároveň sme si túto zastávku chceli zaškrtnúť ako prvú, keďže sa nachádza mimo centra. Veľa ľudí je z tejto sochy sklamaných a opisujú ju ako „obyčajnú malú bronzovú sochu“. Nám sa však páčila a určite nás táto zastávka nesklamala.

Malá morská víla
Malá morská víla, symbol Kodane

Mimochodom… viete o tom, že Malá morská víla má v Kodani svoju „dvojičku“? Nebojte sa, ani ja som nevedela a ľutujem, že som sa o tom nedozvedela skôr. Geneticky modifikovanú Malú morskú vílu by som si totiž nenechala újsť. Geneticky modifikovanú? Áno, presne tak. Geneticky modifikovaná malá morská víla sa nachádza iba par minút chôdze od „pravej Malej morskej víly“ a je jednou zo šiestich sôch, ktoré boli vytvorené dánskym umelcom Bjørnom Nørgaardom ako súčasť projektu Geneticky modifikovaný raj. V tomto „raji“ nájdete aj sochu Adama, Evy, Márie Magdalény, Krista a tehotného muža.

2) Obranná pevnosť Kastellet

Cestou od Malej morskej víly do centra Kodane sme si nenechali újsť ani Kastellet. Kedysi tu bol vstup zakázaný, dnes je táto bývalá obranná pevnosť ideálnym miesto na prechádzky. Areál má formu päťcípovej hviezdy a obklopuje ho vodná plocha. Nájdete tu múzeum, delá, veterný mlyn, kostol a typické červené domy, ktoré slúžili ako sklady, alebo ubytovacie priestory pre vojakov.

Kastellet
Areál pevnosti Kastellet
Kastellet
Výhľad nad kostol svätého Albána z pevnosti Kastellet

V tesnej blízkosti tejto pevnosti nájdete aj kostol svätého Albána, ktorý je jediným anglikánskym kostolom nachádzajúcim sa v Dánsku. Ide o typický príklad viktoriánskej gotickej architektúry. Nás pri jeho prehliadke príjemne prekvapil personál, ktorý sa nás pri vstupe pýtal, odkiaľ sme, aby nám mohli poskytnúť informácie o kostole v našom rodnom jazyku. Pri otázke som sa len pousmiala a pripravovala som sa na to, že si zoberiem popis v angličtine, alebo francúzštine. O to väčšie bolo moje prekvapenie, keď sa po mojej odpovedi pani usmiala, odpovedala : „Slovakia? Oh yes, of course!“ a podala mi popis v slovenčine.

Kostol sv. Albána
Kostol svätého Albána

3) Amalienborg a Rosenborg Slot : po stopách dánskej kráľovskej rodiny

Po Kastellete sme si to už namierili do centra Kodane a vydali sme sa po stopách dánskej kráľovskej rodiny, ktorá patrí k tým najstarším v Európe. Krajine aktuálne vládne kráľ Frederik X., ktorý nastúpil na trón v roku 2024.

Jednou z najdôležitejší kráľovských budov v Kodani je Amalienborg, oficiálne sídlo dánskej kráľovskej rodiny. Celý jeho komplex tvoria 4 rokokové paláce a námestie, ktorému dominuje jazdecká socha kráľa Frederika V. Časť paláca Amalienborg je takisto prístupná návštevníkom, vstupné je 120 DDK. Na námestí si tiež môžete pozrieť striedanie stráži, ktoré sa uskutočňuje každý deň na pravé poludnie.

Amalienborg
Amalienborg a socha kráľa Frederika V.

Ďalšou významnou kráľovskou budovou v Kodani je renesančný zámok Rosenborg Slot, v ktorom sú uložené dánske korunovačné klenoty a šperky. Rovnako ako Amalienborg, aj Rosenborg Slot je prístupný verejnosti. Cena vstupenky je 130 DDK. Súčasťou Rosenborg Slotu sú aj kráľovské záhrady Kongens Have, ideálne na prechádzku aj v trochu chladnejšom počasí, aké privítalo práve nás. Kongens Have sú zároveň najstarším a najnavštevovanejším parkom v Kodani. Vstup je zadarmo.

Rosenborg
Rosenborg Slot

4) Prístav Nyhavn

Kedy sa už dostaneme k tomu najpopulárnejšiemu miestu, ktoré nájdete skoro na každej pohľadnici z Kodane? Teraz! Prístav Nyhavn je jedno z najfarebnejších miest Kodane a to vďaka meštianskym domom, ktoré lemujú jeho brehy. Tým najstarším je dom číslo 9, v dome číslo 20 zasa žil a tvoril Hans Christian Andersen. Pomerne rušnú atmosféru tohto miesta si môžete vychutnať z terasy niektorej kaviarne alebo reštaurácie, ktoré sa brehu kanálu Nyhavn nachádzajú.

Prístav Nyhavn
Prístav Nyhavn
Nyhavn
Nyhavn

Práve tam sme aj my ochutnali typické dánske obložené chlebíčky Smørrebrød. Smørrebrød, v preklade „chlieb s maslom“, je v podstate dánske národné jedlo. Základom Smørrebrødu je tmavý žitný chlieb a maslo. Zvyšok je už len na vašej fantázii. Tradičnými prísadami týchto dánskych obložených chlebíkov sú ryby, morské plody, mäso, syr alebo zelenina, ochutené rôznymi omáčkami.

Smorrebrod
Smørrebrød

5) Plavba po Kodani

Keď už sme pri prístavoch a vode, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou Kodane, určite pri spoznávaní mesta nevynechajte ani plavbu loďkou. Priznám sa, najskôr som si myslela, že pôjde o celkom nudnú aktivitu, ale opak bol pravdou.

Plavbu sme začali v prístave Nyhavn so spoločnosťou Nettobådene. Vstupné je približne 50 DKK a platiť je možné bez problémov kartou. Lode vychádzajú z prístavu v približne 15 až 20 minútovom intervale. Kapacita lodí je celkom veľká, takže sa nemusíte obávať dlhého čakania. V prípade nepriaznivého počasia lode disponujú oknami, ktoré sa dajú zavrieť a cestou vás bude sprevádzať audio sprievodca v niekoľkých jazykoch. Plavba trvá približne hodinu. Umožní vám spoznať Kodaň z úplne inej perspektívy, navštíviť rôzne mestské štvrte a vidieť budete napríklad aj skvost modernej architechtúry Det Kongelige Bibliotek (Kráľovská knižnica), prezývaná Čierny diamant.

Plavba po Kodani
Daniel pripravený na plavbu po Kodani

O spoločnosti ponúkajúce plavbu loďkou po kodanských kanáloch nebudete mať v Kodani núdzu. V meste je viacero nástupných miest, takže sa nemusíte viazať iba na kanál Nyhavn. Využiť môžete dokonca aj služby mestskej hromadnej dopravy, takzvaného vodného autobusu Harbour Bus, s ktorým sa prevezie po Kodani za cenu obyčajného lístka na autobus.

6) Nákupy na ulici Strøget

Naše objavovanie Kodane bude ďalej pokračovať pešo. Smerujeme totiž k najdlhšej obchodnej ulici Kodane – Strøget. Ako v každom veľkomeste, aj tu nájdete tie najvychytenejšie obchody svetových značiek, ale i bežné, obľúbené reťazce pre smrteľníkov. Samozrejme, nechýba ani Lego Store, s najznámejšou stavebnicou na svete Lego, ktorá pochádza práve z Dánska.

Jednou z našich zastávok na ulici Strøget bol aj obchodný dom ILLUM, ktorý nám poslúžil nielen ako útočisko počas lejaka, ale aj ako ideálne miesto na obdivovanie dánskej architektúry z jeho rooftopu. ILLUM je domovom viacerých značiek a pokochať sa v ňom môžete nielen oblečením, ale aj dizajnérskymi kúskami v škandinávskom štýle.

Ulica Stroget
Výhľad z rooftopu obchodného domu ILLUM

7) Radničné námestie (Rådhuspladsen)

Kodanská hlavná tepna Strøget vás privedie až na radničné námestie Rådhuspladsen, ktoré je jedným z najrušnejších miest hlavného mesta. Práve tu sa uskutočňujú tie najväčšie zhromaždenia a demonštrácie. Ozdobou námestia je radnica Københavns Rådhus s dominantou vežou s výškou 105 metrov.

Kodanská radnica
Radničné námestie

V blízkosti radnice natrafíte aj sochu Hansa Christiana Andersena, ktorý je neoddeliteľnou súčasťou Dánska. V meste Odense, vzdialeného od Kodane približne 170 km, sa nachádza jeho rodný dom a múzeum. Jeho zbierku rozprávok nájdete v každom kníhkupectve. My sme si jednu zadovážili ako suvenír na našu prvú (nie snáď poslednú) cestu do Dánska.

Socha Andersena
Socha Hansa Christiana Andersena

8) Zábavný park Tivoli

Od Andersenovej sochy sme to mali už len na skok k legendárnemu parku Tivoli. Do parku sme prišli asi hodinu pred zotmením, nakoľko sme si chceli užiť jeho atmosféru aj počas dňa, ešte predtým ako sa rozsvietia všetky svetlá. A verte mi… nie je ich málo!

Tivoli je jeden z najstarších zábavných parkov na svete. Jeho brány sa po prvýkrát otvorili v roku 1843. Park však nezaháľa a odvtedy sa neustále rozrastá a inovuje, aby svojim návštevníkom mohol ponúknuť vždy niečo nové. Súčasťou parku sú kvetinové záhrady, reštaurácie a množstvo atrakcii. Každý si príde na svoje. My sme si ako správni kolotočiari pochutili na cukrovej vate a párku v rožku, ktorý je v Kodani veľmi populárny (nežartujem).

Park Tivoli
Park Tivoli
Záhrady Tivoli
Záhrady Tivoli

Pozor na plánovanie návštevy tohto parku. Tivoli totiž nie je otvorený celoročne. Dôvodom je príprava a výzdoba parku na rôzne tematické sezóny ako napríklad Halloween (tú sme stihli my), alebo Vianoce. Na oficiálnej stránke parku však môžete konzultovať obdobia, počas ktorých je park možné navštíviť.

Tivoli park
Halloweenska výzdoba v parku Tivoli

Lístky sú dostupné online, nekupujete ich však na konkrétny dátum, ale na určitú sezónu. Dávajte si však pozor na výber dňa. Park totiž rozlišuje bežné dni v týždni a víkend. Za víkendovú vstupenku zaplatíte o niečo viac.

Dni v týždniCena lístka pre dospeléhoCena lístka pre dieťa*
pondelok-piatok155 DKK70 DKK
sobota-nedeľa165 DKK 70 DKK
dvojdňový lístok240 DKK 105 DKK
Cenník Park Tivoli : posledný update december 2023
*od 3 do 7 rokov

Vstupenka vám zabezpečí vstup do parku, za jednotlivé atrakcie sa však platí samostatne. Využiť môžete takisto aj rôzne „packages“ ponuky, ktoré zahŕňajú neobmedzený vstup na atrakcie a ďalšie rozličné aktivity v parku. Cena lístka je samozrejme v tomto prípade niekoľkonásobne vyššia.

9) Výhľad na Kodaň z kostola Vor Frelsers Kirke

Už ste zažili Kodaň pešo, na bicykli, alebo na lodi. Čo tak pozrieť sa na Kodaň z vtáčej perspektívy? Ideálnym miesto je veža barokového kostola Vor Frelsers Kirke (Kostol nášho spasiteľa). Vstup do samotného kostola je zdarma. Vstupné do veže je 69 DKK (deti do 4 rokov zadarmo, dieťa od 5 do 14 rokov 20DKK, študenti a dôchodcovia 53DKK) a kedysi sa platilo priamo na mieste. Dnes je nutné lístok rezervovať dopredu a to cez portál Billetto. Pred návštevou si na webe preverte (hlavne kvôli počasiu), či je v daný deň veža otvorená.

Kostolná veža má pre vás pripravených 400 schodov a za odmenu výhľad na celú Kodaň. Posledných 150 schodov tvorí vonkajšiu špirálu, ktorá vedie až na samý vrchol kostola. Tým, ktorí sa boja výšok by som už výstup špirálou neodporúčala. Schody sa totiž postupne zužujú, čo môže mnohým spôsobiť závrat.

kostol Vor Frelsers Kirke
Výhľad na Kodaň z kostola Vor Frelsers Kirke
Vor Frelsers Kirke
Kodaň z vtáčej perspektívy

Vor Frelsers Kirke však nie je jedinou vyhliadkou, ktorú Kodaň ponúka. Ďalšími sú napríklad :

Christiansborg Palác (Christiansborg Slot) : Christiansborg je bývalý kráľovský palác, dnes sídlo dánskeho parlamentu. Veža Christiansborgu je otvorená každý deň okrem pondelka a vstup je zadarmo.
Radnica (Københavns Rådhus) : Veža kodanskej radnice s 300 schodmi je otvorená denne, okrem nedele. Vstupné je 45 DKK.
Okrúhla veža (Rundetaarn) : Astronomické observatórium v centre Kodane, dnes aj vyhliadkové miesto je otvorené každý deň. Vstupné je 40 DKK.

10) Slobodné mesto Christiania

Christiania bola jedným z tých miest, na ktoré som sa v Kodani veľmi tešila. Alternatívna štvrť a streetart na každom kroku. Aspoň tak som si Christianiu predstavovala ja. Ale čo to tá Christiania vlastne je?

V mestskej časti Kodane Christianshavn začal v šesťdesiatych rokoch minulého storočia vznikať slobodný mesto Christiania. Do opustených budov bývalých vojenských kasárni sa nasťahovali noví „hippies“ obyvatelia, s jednoduchým cieľom – žiť slobodne.

Ako samosprávne územie bola Christiania vyhlásená v roku 1971, dánskym novinárom Jacobom Ludvigsenom. V Christianii tak začali platiť vlastné zákony, ako napríklad predaj drog, stavanie budov a obydlí bez povolenie, alebo zákaz nosenia zbraní. Napriek tomu, že predaj drog je v Christianii už niekoľko rokov zakázaný, tunajší obyvatelia si z toho ťažkú hlavu nerobia a na hlavnej nákupnej ulici Pusher Street nebudete mať núdzu o mini stánky s marihuanou, alebo hašišom.

Christiania
Christiania
Christiania
Streetart v slobodnom meste Christiania

Dnes má Christiania približne tisíc obyvateľov a stala sa vyhľadávanou turistickou atrakciou. Mnohým možno, tak ako mne, pripomenie slávnu časť slovinskej Ľubľany Metelkova. Návšteva Christianie je určite zaujímavou skúsenosťou, i keď asi nie pre každého. Môže totiž šokovať. Christiania je doslova iný svet, čo vám pripomenie aj nápis, ktorý uvidíte opúšťajúc toto slobodné mesto : You are now entering the EU.

Osobne som od tohto miesta čakala niečo omnoho viac „kultúrnejšie“ a viac na štýl komunitného života, kde si všetci pomáhajú, ako to je často vykresľované v dokumentoch, ktoré o Christianii a jej histórii píšu. Nás však v nedeľu dopoludnia v Christianii čakalo iba niekoľko obyvateľov pod parou a dílerov drog… Napriek tomu, že táto komunita organizuje veľmi často rôzne koncerty a podujatia, večer by som sa do Christianie asi nevybrala, obzvlášť nie sama.

Christiania
You are now entering the EU, Christiania

Ak sa areál Christianie rozhodnete navštíviť, vyhnite sa fotografovaniu (pokiaľ nejde vyslovene o fotky streetartu). Obyvatelia sú na to dosť hákliví. Neverili by ste, ale hlavne tí díleri drog… Vyhnete sa tak možným konfliktom.

Christiania
Christiania

Bonus : z Kodane do Švédska za pár minút

Pokiaľ máte možnosť zdržať sa v Kodani o niečo dlhšie ako len jeden víkend, neváhajte a spravte si výlet aj do jej okolia. Veľmi populárnou alternatívou je aj návšteva švédskeho mesta Malmö, vzdialeného od Kodane iba 35 minút vlakom.

Výlet do Kodane : praktické rady

Dánska koruna : Nezabúdajte, že napriek tomu, že je Dánsko členskou krajinou EÚ, jeho menou nie je euro, ale dánska koruna. Niektoré obchody a reštaurácie akceptujú eurá, výdavok však samozrejme dostanete v domácej mene. My sme si pár eur vymenili, ale platbe v hotovosti sme snažili vyhýbať. Uprednostili sme platbu kartou, keďže nemáme vysoké poplatky za platby v zahraničí. Nakoľko kurz môže dosť kolísať, všetky poplatky a ceny sú v článku uvedené v dánskych korunách.

Doprava z letiska : Z letiska sa do Kodane dostanete veľmi jednoducho metrom. Jeho linka M2 vás dovezie do centra za približne 15 minút. Na prepravu z letiska budete potrebovať trojzónový lístok.

Mestská hromadná doprava : Ako dopravu môžete v Kodani využiť autobus, metro, alebo vodný autobus. Typickým a veľmi populárnym dopravným prostriedkom je aj bicykel, ktorý si môžete v centre mesta jednoducho prenajať.

január 2024, Zuzi on the road

5 thoughts on “Čo robiť v Kodani : 10 miest, ktoré musíte vidieť!

  1. Chcem sa ozaj poďakovať za tento článok. Trávime veľkonočné sviatky v Dansku (a Svedsku), a v Kodani sme šli presne podľa poradia v tomto článku. Dokonca s dvoma deťmi a jednym babom v kočíku- sme sa všade dostali. Jasne, neboli sme “vo všetkých bodoch” v tomto zozname, no pridržiavali sme sa ho a stihli toho v jeden deň naozaj vela. Jeden deň sme si ešte nechali na plavku po Kodani plus zábavný park Tivoli (kvôli deťom, časovo …).
    Dakujem 😘

    1. Dobry den Stanka,
      Velmi pekne dakujem za taky pekny komentar! 🙂 Velmi ma tesi, ze ste si Kodan uzili! A musim povedat – klobuk dole, ze ste toho tolko stihli aj s detickam! Dufam, ze ste si odniesli iba tie najkrajsie spomienky. Este raz dakujem a pozdravujem celu rodinku! 🙂

    2. Dobrý deň. Budeme v Kodani iba 1 deň. Čo odporúčate vidieť zo zoznamu 10 naj ???
      sme 2 dospelí.
      Ďakujem veľmi pekne
      S úctou M.

      1. Dobrý deň Matej! Odporučila by som sochu Malej morskej víly (pre mňa naozaj nebola sklamaním), okolie Kastelletu, určite Nyhavn, plavbu loďou a prechádzku po centre (okolie ulice Strøget). Užite si Kodaň! 😊

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back To Top