Čo robiť v Ríme : to najlepšie z večného mesta a Vatikánu

Koloseum v Ríme

Čo robiť v Ríme : to najlepšie z večného mesta a Vatikánu

Vedú doňho všetky cesty a je večný – Rím! Objavte, čo všetko ponúka toľko obdivované, hlavné mesto Talianska. Čo robiť a zažiť v Ríme? Čo navštíviť vo Vatikáne? Tie najlepšie tipy z Ríma a Vatikánu nájdete práve tu!

Sledujte profil aj na instagrame : @zuzi_ontheroad !

Čo vidieť a zažiť v Ríme?

Napriek tomu, že sa dnes častokrát hovorí o tom, ako sa vyhnúť turistickým „clichés“, myslím si, že každý chce počas svojej prvej (a možno jedinej) návštevy vidieť i tú klasiku, ktorá robí Rím Rímom. Ktoré miesta a aktivity by ste teda určite nemali nevynechať počas vašej 1. návštevy Ríma?

1) Koloseum a Forum Romanum

Priestor pre gladiátorské bitky a súboje so zvieratami, symbol Ríma a jeden z novodobých 7 divov sveta s kapacitou niekoľko desaťtisíc divákov! Koloseum bolo v Ríme našou prvou zastávkou. Aby ste sa vyhli dlhým radom, vstupenky si určite kúpte online vopred. Online portálov je niekoľko a lístky sú v predaji s presne stanoveným dátumom a časom aj na oficiálnej stránke Kolosea. My sme sa tak do vnútra dostali bez akéhokoľvek čakania. Prístup sme mali na tribúnu a Koloseum sme si mohlo obísť po celom jeho obvode. Prístupná je takisto aj expozícia, ktorá približuje minulosť a architektúru tohto rímskeho skvostu.

Koloseum zvnútra
Koloseum zvnútra
Koloseum v Ríme
Najlepší výhľad na Koloseum budete mať z Forum Romanum

V cene vstupenky je takisto zahrnutý aj vstup do Rímske fóra – Forum Romanum. Ideálnym riešením je nasmerovať si to z Kolosea priamo tam, keďže Forum je od neho vzdialeného len niekoľko desiatok metrov. Forum Romanum bolo centrom verejného diania v dobách antického Ríma a dnes sa jedná o jednu z najnavštevovanejších pamiatok Ríma. Na prehliadku si vymedzte minimálne dve hodiny a rozhodne nevynechajte Palatín, jeden zo siedmych pahorkov, na ktorom bol Rím založený.

Forum Romanum
Forum Romanum v Ríme

Vstupné pre občanov EU od 18 do 25 rokov je iba 2€ a zahŕňa vstup nielen do Kolosea, ale aj do Forum Romanum a na Palatín.

2) Piazza Venezia a pomník Viktora Emanuela II.

Cestou od Kolosea po ulici Via dei Fori Imperiali neprehliadnite Trajánovo fórum a Trajánov stĺp. Táto asi 10 minútová prechádzka vás privedie k námestiu Piazza Venezia a pamätníku Viktora Emanuela II. Tento monumentálny pamätník je venovaný, ako už sám názov prezrádza, Viktorovi Emanuelovi II., kráľovi Sardínie a 1. kráľovi zjednoteného Talianska. Postavený bol na prelome 18. a 19. storočia z bieleho mramoru. Medzi domácimi obyvateľmi nie je veľmi obľúbený a častokrát ho posmešne nazývajú písací stroj, alebo veľká biela torta.

Piazza Venezia
Pomník Viktora Emanuela II. na námestí Piazza Venezia

Nenechajte si ujsť panoramatický výhľad z terasy tohto monument, je zadarmo. Tí, ktorí si chcú Rím vychutnať z ešte vyššej perspektívy, môžu využiť aj presklený výťah na zadnej strane budovy, ktorý vás vyvezie až na jej vrchol.

Piazza Venezia
Výhľad z pomníka Viktora Emanuela II.

3) Bocca della Verità – Ústa pravdy

Veríte legendám a povestiam? V tom prípade sa určite zastavte aj pri Bocca della Verità, v slovenčine známe ako Ústa pravdy. Táto mramorová maska na stene kostola Santa Maria in Cosmedin je totiž známa ako detektor lži. Legenda hovorí, že pokiaľ do jej úst vložíte ruku a poviete lož, maska vám ruku odhryzne. Bocca delle Verità získala na popularite hlavne po tom, čo sa v roku 1953 objavila vo filme Prázdniny v Ríme s Audrey Hepburn. Vstup je zadarmo.

Pri návšteve Bocca delle Verità nevynechajte ani samotný kostol Santa Maria in Cosmedin, ktorý skrýva pozostatky svätého Valentína, patróna všetkých zamilovaných.

4) Pomarančové záhrady Giardino degli Aranci

Chcete si v Ríme vychutnať romantické záhrady s výhľadom? V tom prípade stavte na Pomarančové záhrady – Giardino degli Aranci, nachádzajúce sa na pahorku Aventine, iba pár minút od Bocca delle Verità. Aleje stromov vás privedú k jednému z najkrajších výhľadov na Rím. Nám zlé počasie nedovolilo vychutnať si západ slnka tak, ako sme si to naplánovali, napriek tomu sme túto zastávku neoľutovali.

Populárnym miestom neďaleko Pomarančových záhrad, je i „tajomstvo za kľúčovou dierkou“ na námestí Piazza dei Cavalieri di Malta. Táto „magická“ kľúčová dierka vám s matematickou presnosťou ponúkne výhľad na Baziliku sv. Petra. My sme túto „atrakciu“ vynechali. Namiesto 30 minútového čakania v rade na tento výhľad sme si užívali výhľad priamo zo záhrad. Vstup je zadarmo.

Neplánovanou (o to lepšou!) zastávkou pre nás boli záhrady Roseto di Roma, na ktoré sme natrafili schádzajúc z pahorku Aventine (hovorila som vám, ísť pešo má svoje výhody). Viac ako 1000 ruží z rôznych kútov sveta! Čistá nádhera, ani som nevedela, kde sa skôr pozerať. Tieto Ružové záhrady sú otvorené počas niekoľkých týždňov v roku (prevažne v máji). Vstup je zadarmo.

Rosato di Roma
Roseto di Roma

5) Fontána di Trevi – najznámejšia rímska fontána

Napriek tomu, že v Ríme je viac ako 1000 fontán, tou najznámejšou je fontána di Trevi. Túto monumentálnu mramorovú krásku navštívia denne tisícky turistov. Zvyknú do nej hodiť mincu a niečo si priať. My sme neboli výnimka! Jedna z legiend hovorí, že pokiaľ do fontány hodíte jednu minca, do Ríma sa ešte určite vrátite. Ak hodíte dve, v Ríme stretnete lásku a pokiaľ hodíte aj tretiu mincu, bude svadba. I vďaka tejto legende sa vo fontáne denne nazbiera približne 2000€.

Fontána Trevi
Fontána di Trevi

Aby ste si Fontánu di Trevi vychutnali v pokoji a celej kráse, privstaňte si. Nakoľko sa fontána nachádza na veľmi malom námestí a ide o jedno z najnavštevovanejších miest Ríma, tlačenici sa vyhnete jedine v skorých ranných hodinách. My sme k fontáne dorazili niečo po 7. hodine ráno (už relatívne neskoro) a vrátili sme a k nej aj v poobedňajších hodinách. Atmosféra bola neporovnateľná. Skorý budíček možno zabolí, ale určite neoľutujete.

Di Trevi Fontána
Najznámejšia fontána Ríma

6) Španielske schody a Piazza di Spagna

Piazza di Spagna (Španielske námestie) je v Ríme obľúbeným miestom na stretávanie sa a jeho dominantou je najslávnejšie schodisko v Ríme : Španielske schody. Španielske schody vás privedú z Piazza di Spagna k francúzskemu kostolu Trinità dei Monti. 135 schodov bolo dokončených v roku 1725 pre uľahčenie prístupu k už spomínanému kostolu, ktorý je zasvätený Svätej Trojici.

Schodisko láka turistov hlavne na jar, teda v čase, kedy je posiate stovkami kvetov. Na námestí sa nachádza i fontána Fontana della Barcaccia, postavená sochárom Pietrom Berninim (otec slávneho Lorenza Berniniho). Fontána s motívom potápajúcej sa lode je spomienkou na povodne z roku 1598.

Tip…alebo skôr upozornenie. K zákazu konzumácie nápojov a jedla na schodoch sa pridal i zákaz sadania si na schody. Neriskujte zbytočne, za porušenie hrozí pokuta od 160 do 400€.

Piazza di Spagna
Španielske schody na Piazza di Spagna

7) Panteón

Táto pôvodne antická stavba stojí v Ríme už viac ako 2000 rokov. Panteón bol kedysi zasvätený antickým bohom, dnes ho už poznáme ako kresťanský kostol. Jeho dominantou je kupola a okulus (otvor v najvyššom bode kupoly), ktorý je hlavným zdrojom prirodzeného svetla. Panteón je takisto miestom odpočinku viacerých významných osobností. Svoju hrobku tu má napríklad renesančný maliar a architekt Raffael, či už spomínaný kráľ Viktor Emanuel II. Vstup je zadarmo.

Len niekoľko metrov od Panteónu sa nachádza bazilika Santa Maria Sopra Minerva, ktorá ukrýva poklad v podobe sochy Krista Spasiteľa, od sochárskeho génia Michelangela. Pred bazilikou sa takisto nachádza egyptský obelisk, neobvykle postavený ma soche slona, ktorú navrhol Lorenzo Bernini.

8) Piazza Navona a Fontana dei Quattro Fuimi

Rímske námestie Piazza Navona je preslávené svojimi 3 dominantnými fontánami. Fontana del Neptuno, Fontana del Moro a najslávnejšia, nachádzajúca sa uprostred námestia, Fontana dei Quattro Fuimi. Fontana dei Quattro Fuimi, alebo Fontána štyroch riek, symbolizuje štyri kontinenty na základe štyroch riek : Níl – Afrika, Dunaj – Európa, Ganga – Ázia, Rio de la Plata – Amerika. Každá rieka a kontinent má vlastné symboly a tribúty, vďaka ktorým je možné rozpoznať ich. Skúste ich správne priradiť aj vy! Ak ste fanúšikom kníh, alebo filmov Dana Browna, túto fontánu si budete určite pamätať z filmu Anjely a Démoni.

Iba necelých 5 minút pešo od Piazza Navona sa nachádza malebné námestie Campo de‘ Fiori. V minulosti sa tu odohrávali popravy, dnes je to miesto plné kaviarní, reštaurácií a rôznych obchodíkov. Známym sa stalo aj vďaka trhom, kde možno kúpiť čerstvé ryby, ovocie alebo zeleninu.

Fontána 4 riek
Fontana dei Quattro Fuimi

9) Štvrť Trastevere

Trastevere je mestská časť Ríma, ktorá v posledných rokov naberá na popularite. Štvrť vzdialená od ruchu turistov je typická svojimi úzkymi uličkami, kaviarňami, rôznymi obchodíkmi lokálnych umelcov a dobrým jedlom!

Vo štvrti Trastevere by ste si nemali nechať ujsť ani výhľad z pahorku Gianicolo. Rím budete mať pred sebou ako na dlani! Po ceste na vyhliadku nevynechajte ani monumentálnu fontánu Fontana dell’Acqua Paola, ktorú si budete môcť vychutnať bez davu turistov.

10) Anjelský hrad

Pôvodné mauzóleum, postavené cisárom Hadriánom je dnes národným múzeom, ktoré môžete navštíviť. Svoj názov, Castel Sant’Angelo (teda Anjelsky palác), dostal počas vlády pápeža Gregora Veľkého, ktorému sa mal počas morovej epidémie pred hradom zjaviť anjel zasúvajúci meč do puzdra. Pápež si tento výjav vysvetlil ako predzvesť konca morovej epidémie a na znak vďaky dal na vrchole mauzólea postaviť sochu anjela.

Anjelský hrad sa nachádza rovno pri brehu rieky Tiber. Jej okolie vám môže ponúknuť jeden z najkrajších západov slnka v Ríme.

Anjelský hrad
Anjelský hrad a rieka Tiber

11) Galéria Borghese

Ak som v Ríme bola niečím nadšená, tak to bola určite Galéria Borghese. Galéria Borghese je súkromnou galériou umenia, kde nájdete maľby a sochárske diela umelcov ako : Lorenzo Bernini, Antonio Canova, Caravaggio, či Raffael. Mojím favoritom je už od čias štúdia Dejín umenia jednoznačne Bernini a vidieť jeho diela Apolón a Dafné a Únos Proserpíny bolo splnenie malého sna. Absolútna dokonalosť detailov akoby premieňala tieto sochy na skutočné ľudské bytosti. Milovníci umenia, Galériu Borghese si v Ríme jednoducho nemôžete nechať ujsť. Lístky je nutné rezervovať dostatočne včas, pretože počet vstupov je limitovaný a tým pádom bývajú častokrát týždne dopredu vypredané. Lístok si môžete zakúpiť online na oficiálnej stránke Galérie Borghese. Vstupné je 15€. Rovnako ako v prípade Kolosea, aj tu stojí vstup pre osoby vo veku 18-25 rokov iba 4€ (pre osoby mladšie ako 18 rokov je vstup zadarmo, ale vyžaduje sa rezervácia).

Galéria Borghese
Bernini : Apolón a Dafné, Galéria Borghese

Galéria Borghese je súčasťou záhrad Villa Borghese, kde sa mimo iné nachádza aj Národná galéria moderného umenia, či Národné etruské múzeum. Vstupov do záhrad Villa Borghese je niekoľko. Jedným z nich sú záhrady Pincio, neďaleko známeho námestia Piazza del Popolo.

Záhrady Borghese
Záhrady Borghese

12) Čo vidieť vo Vatikáne : to najlepšie z najmenšieho štátu sveta

Námestie svätého Petra

Počas našej návštevy Ríma sme si samozrejme nenechali ujsť ani najmenší štát sveta, centrum rímsko-katolíckeho života a sídlo pápeža : Vatikán. Tak ako počas ostatných dní, aj v deň návštevy Vatikánu sme si privstali a bolo to naozaj to najlepšie rozhodnutie. Do Vatikánu sme dorazili pred 8. hodinou ráno a hneď sme si to namierili na monumentálne námestie svätého Petra (Piazza San Pietro).

Vatikán
Námestie svätého Petra a bazilika svätého Petra

Dominantou námestia svätého Petra je kolonáda vytvorená už mnohokrát spomínaným Berninim. Je tvorená z dvoch polkruhov a predstavuje otvorené náručie, vítajúce prichádzajúcich veriacich, ktorých sa tu vojde až 400 000. Súčasťou námestia je aj egyptský obelisk a Berniniho fontány.

Berniniho kolonáda
Berniniho kolonáda na námestí svätého Petra

Ak sa pri prechádzke po námestí svätého Petra budete pozorne pozerať na zem, možno na dlažbe nájdete aj jeden červený kameň. Tento kameň označuje miesto, kde bol v roku 1981 spáchaný atentát na vtedajšieho pápeža Jána Pavla II.

Bazilika svätého Petra

Námestie svätého Petra tvorí takisto akúsi vstupnú bránu do baziliky svätého Petra. Táto renesančne-baroková stavba je jednou z najväčších svätýň na svete a symbol rímsko-katolíckej cirkvi. Podľa legendy bola bazilika svätého Petra postavená na mieste, kde bol hlavou dole ukrižovaný svätý Peter. Vstup do baziliky je zadarmo, musíte však prejsť bezpečnostnou kontrolou. Tá vám zaberie iba pár sekúnd, ale rad na ňu sa môže ťahať okolo celého námestia (preto sa oplatí prísť skoro ráno).

Interiér baziliky je viac než dychberúci! Už od vstupnej haly vidíte pod kupolou dominujúci bronzový baldachýn, vytvorený, ako inak, Berninim. Baldachýn je vysoký 29 metrov a slúži ako prístrešok pre pápežský oltár.

Baldachýn
Berniniho baldachýn v bazilike svätého Petra

Jedno z najznámejších diel, ktoré sa v bazilike svätého Petra nachádza je Pieta od Michelangela, zobrazujúca Pannu Máriu, ktorá v rukách drží umučeného Ježiša.

Na prehliadku baziliky si určite vyhraďte dostatočne veľa času, nielen niekoľko minút.

Kupola baziliky svätého Petra

Prístupná je takisto aj kupola baziliky, vstup je však spoplatnený. Dlho som sa snažila nájsť možnosť zakúpiť lístky cez internet, no vstupenky sú v predaji jedine na mieste. K dispozícii sú dve možnosti. Prvou je lístok za 10€, s ktorým sa do približne polovice vyveziete výťahom. Zostatok v podobe 320 schodov však už musíte prejsť sami pešo. Druhou variantou je lístok za 8€ bez výťahu a teda na vás čaká dokopy 511 schodov. Pri výstupe si dávajte pozor. Priechody sú často stiesnené a niektoré schody sú veľmi vysoké. Na konci sa vám však naskytne (aj napriek dažďu) nádherný výhľad nielen na Vatikán, ale celý Rím!

Kupola Vatikán
Výhľad z kupoly baziliky svätého Petra

Vatikánske múzea a Sixtínska kaplnka

Po námestí svätého Petra, Bazilike svätého Petra a výstupe na jej kupolu sme si to namierili do Vatikánskych múzeí a Sixtínskej kaplnky (Sixtínska kaplnka je prístupná iba so vstupom do Vatikánskych múzeí). Posledných 5 minút chôdze k múzeám sme prechádzali okolo ľudí čakajúcich v rade na kúpu lístka. Takže pripomínam, že kúpa vstupeniek online, v dostatočnom predstihu vás skutočne oslobodí od hodín čakania.

Vatikánske múzeá patria medzi najväčšie komplexy umeleckých zbierok na svete. Nájdete v nich etruské, egyptské, stredoveké, či renesančné umenie. Súčasťou Vatikánskych múzeí je i legendárna Sixtínska kaplnka. Známa je nielen freskami od Michelangela (určite poznáte Stvorenie Adama, alebo Posledný súd), ale aj ako miesto konania konkláve, čiže voľby nového pápeža.

Žiaľ, pre mňa boli múzeá a kaplnka najväčším sklamaním. Nie však z historického, alebo umeleckého hľadiska, ale z organizačného. Vo vnútri múzeí sme boli doslova natlačení a pohybovať sme sa mohli len malými krokmi, takže o vychutnaní si nejakého umeleckého diela, nemôže byť ani reč. Ešte horšie na tom bola Sixtínska kaplnka. Vstupu predchádzala asi 30 minútová tlačenica a vo vnútri na nás čakala ďalšia masa turistov. Organizačne teda určite vyhráva Galéria Borghese. Počet vstupeniek je síce denne limitovaný, ale aspoň si návštevu galérie môžete naozaj vychutnať.

Vatikánske múzea
Bramantove schodisko, Vatikánske múzea

Čo robiť v Ríme : bonus!

Fakt, že by sme sa chceli do Ríma vrátiť vám asi napovie, že sa nám tam páčilo. Z historického, či umeleckého hľadiska je Rím (nielen) európskym unikátom, o tom nie je pochýb. Napriek tomu, Rím ako mesto, moje osobné očakávania neprekonal. Myslím však, že v mojom prípade zohralo veľkú úlohu počasie a čistota mesta (a možno aj zápal okostice, ktorým som vtedy trpela…). Mesto sme si nemohli vychutnať tak, ako sme si plánovali, nezažili sme tú jeho pravú atmosféru a možno aj preto by som sa tam raz chcela vrátiť a upraviť si mienku.

Vďaka starostlivému plánovaniu sme v Ríme mali možnosť vidieť a zažiť veľa vecí, určite sme však nestihli všetko, čo toto mesto ponúka. Na to by nám pravdepodobne nestačil ani mesiac. Ak by sme sa do Ríma mohli opäť vrátiť, určite by na našom zozname nechýbala Cestiova Pyramída, prechádzka po najstaršej ceste sveta Via Appia, rímske katakomby a už konečne aj ten drink, alebo gelato na slnkom vyhriatej terase niekde uprostred Ríma. Takže žiadne zbohom, ale… Arrivederci Roma!

december 2023, Zuzi on the road

One thought on “Čo robiť v Ríme : to najlepšie z večného mesta a Vatikánu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back To Top