Fuerteventura : kam sa vybrať na výlet a čo vidieť na ostrove Fuerteventura ?

Sprievodca Fuerteventurou

Fuerteventura : kam sa vybrať na výlet a čo vidieť na ostrove Fuerteventura ?

Rozhodli ste sa navštíviť Fuerteventuru, najstarší a zároveň druhý najväčší z Kanárskych ostrovov? Neoľutujete! Ostrov nádherných výhľadov, majákov a krásnych pláží je ideálnym miestom pre športovcov, dobrodruhov, ale aj tých, ktorí si chcú užiť sladké ničnerobenie na pláži. Objavte to najlepšie z Fuerteventury v nasledujúcom článku.

Sledujte profil aj na instagrame : @zuzi_ontheroad !

Oplatí sa navštíviť ostrov Fuerteventura? Pozrite si video z našej cesty a posúďte sami!

10 vecí, ktoré si nenechať ujsť na ostrove Fuerteventura

Fuerteventura! Pre mňa ešte nedávno v podstate neznámy ostrov, dnes už je to ale miesto, ktoré by som bez výčitiek označila rajom na zemi. Nanešťastie, Fuerteventura je veľmi často považovaná za ostrov, na ktorom “nič nie je”. Toto vyjadrenie som pochopila už po pár minútach strávených v aute, na začiatku našej cesty. Na Fuerteventure “naozaj nič nie”. Vnútrozemie tohto ostrova totiž tvoria prevažne rozľahlé pustatiny a sopečná krajina. To však neznamená, že tento ostrov neskrýva iné poklady…práve naopak! Fuerteventura vás prekvapí svojou divokou prírodou, nespútaným oceánom, púštnymi dunami, sopečnými krátermi a plážami, ktoré sú zaradené medzi tie najkrajšie na svete!

Nakoľko sme nechceli stráviť veľa času v aute a neustále sa premiestňovať cez celý ostrov, naše putovanie po Fuerteventure sme si rozdelili na dve časti. Prvé dve noci sme strávili na juhu ostrova, neskôr sme sa premiestnili na jeho sever. Na Fuerteventure sme strávili 4 dni, zážitkov však máme, akoby sme na nej strávili dva týždne. Tak poďme na to, čo sa platí na Fuerteventure vidieť a zažiť?

Mapa Fuerteventury : čo zažiť a vidieť
10 miest, ktoré navštíviť na ostrove Fuerteventura

1) Playa de Cofete : poklad Fuerteventury

Ostrov Fuerteventura sa môže pýšiť najdlhším pobrežím spomedzi všetkých Kanárskych ostrovov a vďaka tomu na nej nájdete desiatky nádherných pláži. Jednou z nich je pláž Cofete, ktorá sa už niekoľkokrát objavila v rebríčku najkrajších pláží nielen Európy, ale aj celého sveta.

Ako sa dostať na pláž Cofete?

Playa de Cofete sa rozprestiera na juhovýchode ostrova Fuerteventura a od zostatku ostrova ju delí pohorie Jandía. Dostať sa na túto odľahlú pláž vám preto chvíľu potrvá. Na pláž pravidelne premáva autobus (autobus 111, z Morro Jable), ktorý je dostatočne prispôsobený na terén.

Tou najpohodlnejšou cestou, ako sa na pláž Cofete dostať je však samozrejme automobil. Viacero ľudí nám výlet na pláž Cofete neodporúčalo, a to kvôli kvalite cesty, ktorá na pláž vedie. Prístupová cesta na Cofete totiž rozhodne nie je luxusnou diaľnicou, dokonca to nie je ani len obyčajná asfaltka. Je to viac menej neudržiavaná, kamenitá a prašná cesta. Aj preto sa niektoré požičovne áut na ostrove rozhodli neposkytovať na tento úsek poistenie (pri prenájme auta si na to dávajte pozor).

Pripravili sme sa teda na najhoršie, no vo finále to nebola až taká katastrofa, na akú nás všetci pripravovali. Je pravda, že cesta je veľmi nekvalitná, no pokiaľ si budete dávať pozor a budete jazdiť pomaly a s obozretnosťou, na pláž sa bez problémov dostanete.

Mirador Cofete
Po ceste na Cofete sa určite zastavte aj na jeho miradore (vyhliadke)!

Čo vidieť na pláži Cofete?

Na pláži nájdete parkovisko, bývalý cintorín a pár domov s jednou reštauráciou. Návštevu pláže Cofete však môžete využiť na nekonečne dlhé plážové prechádzky, ktoré vás privedú napríklad k monolitu Roque del Moro, alebo k ostrovnému výbežku El Islote de la Siete Viudas.

Playa de Cofete
Playa de Cofete

Vidieť pláž Cofete je určite veľkým zážitkom. Nezabudnite však, že ide o divokú pláž, na ktorej treba počítať s veľkými vlnami. Kúpanie sa preto neodporúča. Ak sa i napriek tomu pre kúpanie rozhodnete, určite by ste mali zvýšiť opatrnosť a nevzďaľovať sa od brehu, kvôli tunajším nevyspytateľným morským prúdom.

Playa Cofete
Jedna z najkrajších pláži sveta – Playa de Cofete

Záhadná vila Winter

Tým najzaujímavejším objektom na pláži Cofete je nepochybne Vila Winter, opradená viacerými legendami a konšpiračnými teóriami. Dnes k pláži, a teda aj k samotnej vile, vedie cesta (nekvalitná, ale predsa). V minulosti bolo však toto miesto prístupné jedine na ťavách, alebo pešo, krížom cez pohorie Jandía, ktoré túto pláž oddeľuje od zvyšku ostrova. Preto sa ponúka otázka : kto a prečo dal postaviť vilu na mieste, ktoré je doslovne odrezané od okolitého sveta?

Vila bola postavená nemeckým inžinierom Gustavom Winterom. Za akým účelom? To je už ťažší oriešok. Oficiálna verzia tvrdí, že Winter začal vilu stavať v roku 1946 ako letné, rezidenčné sídlo. Druhá verzia, o niečo zaujímavejšia a rozhodne mysterióznejšia, zasa tvrdí, že vila bola postavená už počas druhej svetovej vojny, a to so súhlasom španielskeho diktátora Franka. Na celej myšlienke sa mal podieľal aj Adolf Hitler a vila mala slúžiť ako tajná základňa pre nacistov.

Casa Winter, Fuerteventura
Casa Winter

Súčasným obyvateľom vily Winter je Pedro Fumero. Ten sa už niekoľko rokov venuje vyšetrovaniu, ktorého cieľom je objasnenie záhad súvisiacich s vilou Winter. Samotný Pedro vás vilou môže previesť a ukázať vám skryté izby, bunker, ale aj “kuchyňu”. Tá nápadne pripomína laboratórium, ktoré malo byť podľa niektorých teorií určené na plastické operácie súvisiace so zmenou identity a napomáhať tak nacistom na úteku pred spravodlivosťou. Ďalšia teória dokonca tvrdí, že vila bola podzemnými tunelmi spojená s podmorskými jaskyňami, kde sa nachádzali ponorky, ktorými sa nacistom podarilo utiecť do zahraničia.

Ak sa chcete o vile Winter dozvedieť viac, môžete si prečítať knihu La casa Winter : La verdadera historia de Gustav Winter y sus planes en Fuerteventura, ktorá je dostupná na oficiálnej stránke vily Winter, v anglickom, nemeckom a španielskom jazyku. Všetky otázky týkajúce sa prehliadky vily je možné adresovať na mailovú adresu : info@casawinter.com.

2) Lagúnová pláž Playa de Sotavento a Costa Calma

Sotavento je pláž, ktorú len tak niekde neuvidíte. Počas prílivu sa totiž mení na čarovnú tyrkysovú lagúnu. Na rozdiel od pláže Cofete, Sotavento nebičujú veľké vlny, aj keď sa tu často vyskytuje silný vietor. Playa de Sotavento je veľmi plytká pláž, mnohokrát vám bude voda v zálive siahať iba pod kolená. Práve tieto podmienky sú však ideálne pre milovníkov windsurfingu, či kitingu.

Sotavento
Lagúnová pláž Sotavento
Playa Sotavento
Výhľad na lagúny pláže Sotavento

Pláž Sotavento sa nachádza neďaleko letoviska Costa Calma, kde sme strávili naše prvé dve noci. Toto miesto sme si vybrali práve vďaka jeho polohe. Sotavento je od letoviska Costa Calma vzdialené iba 10-15 minút autom a na pláž Cofete sa dostanete približne za hodinu. Samotné letovisko má dobrú vybavenosť a nájdete na ňom aj krásnu pláž, na ktorej sme si užívali nádherné východy slnka.

Letovisko Costa Calma
Letovisko Costa Calma
Costa Calma
Východ slnka na pláži letoviska Costa Calma
Costa Calma Fuerteventura
Costa Calma, Fuerteventura 2021

3) Ajuy : vulkanická pláž a pirátske jaskyne

Mestečko Ajuy, nachádzajúce sa na západnej strane ostrova Fuerteventura tvorí len niekoľko domov a reštauracií. Samo o sebe teda nie je ničím zaujímavé. Jeho dominantou je však vulkanická pláž s čiernym pieskom, nazývaná Playa de los Muertos a jaskyne vyhĺbené v stenách pobrežných útesov Las Cuevas de Ajuy, ktoré sú dokonca tým najstarším skalným útvarom celých Kanárskych ostrovov!

Ajuy
Vulkanická pláž Playa de los Muertos v Ajuy

Pre mňa osobne bolo toto miesto, v pozitívnom slova zmysle, veľkým prekvapením. Plánovali sme tu len krátku zastávku, no Ajuy nás očarilo natoľko, že sa nám ani nechcelo odísť. Naskytne sa vám tu nádherný výhľad na burácajúci Atlantický oceán a preskúmať môžete aj jednu z jaskýň, v ktorej sa v minulosti schovávali piráti. Sama som čakala, kedy v diaľke uvidím prichádzať Čiernu perlu a jej kapitána Jacka Sparrowa. K jaskyni je vybudovaná prístupová cesta a dostať sa do nej vám nezaberie viac ako 15 minút. Nepodceňte však obuv, k jaskyni vedú pomerne strmé schody.

Ajuy jaskyne
Cesta do jaskýň v Ajuy
Jaskyne Ajuy
Jaskyne Ajuy

4) El Barranco de las Peñitas a palmová oáza

El Barranco de las Peñitas je jednou z najzaujímavejších prírodných oblastí Fuerteventury. Nájdete tu veľké skalné bloky, ostro kontrastujúce s okolitou krajinou, ktoré boli vytvorené pred viac ako 100 miliónmi rokov. Napriek svojej špecifickosti je táto oblasť pre turistov viac menej neznáma. My sme na toto miesto natrafili iba vďaka odporúčaniam National Geographic.

Spoznať toto miesto môžete vďaka jednoduchej, približne trojkilometrovej túre, ktorá začína v dedinke Vega del Río Palmas, neďaleko reštaurácie Casa de la Naturaleza. Trasa je dobre označená, orientovať sa teda budete veľmi ľahko. Okrem zaujímavej krajiny, uvidíte počas vašej cesty aj jednu z mála priehrad, ktoré sa na Kanárskych ostrovoch nachádzajú. Ďalšou zaujímavosťou na tejto trase je pustovňa (príbytok pustovníka) La Ermita de Malpaso. Legenda hovorí, že práve v tejto oblasti sa zjavila Panna Mária. Aj preto je dnes patrónkou ostrova Fuerteventura Virgen de la Peña. Záver trasy vám zasa ponúkne výhľad na malú palmovú oázu. Oblasť je zaujímavá aj pre milovníkov dobrodružstva, je totiž ideálnym miestom na horolezectvo.

Barranco de las Peñitas
Barranco de las Peñitas a palmová oáza

5) Betancuria : najstaršie mesto Kanárskych ostrovov

Na Fuerteventure sa nachádza aj ďalšie “naj”. Mestečko Betancuria je totiž najstaršie mesto celých Kanárskych ostrovov. Založená bola v roku 1404 a keďže bola v tom čase prvou osadou na ostrovoch, stala sa sídlom rôznych vládnych a správnych inštitúcií, a nakoniec aj samotným hlavným mestom ostrova Fuerteventura (dnes je hlavným mestom mesto Puerto del Rosario).

Mesto Betancuria
Betancuria

Názov Betancuria je odvodený od zakladateľa mesta, Juana de Bethencourta. Mesto sa rozprestiera na západe ostrova a je obklopené pohoriami. Vnútrozemná poloha mesta nie je náhodná. Bethencourt si vybral toto údolie, aby malo mesto čo najväčšiu ochranu pred pirátmi.

Pre Betancuriu sú typické biele domčeky, úzke uličky a kostol Santa Maria de Betancuria. Aj vďaka nim patrí Betancuria do zoznamu najkrajších miest Španielska, tzv. Los Pueblos Más Bonitos de España.

Betancuria
Betancuria a jeho dominanta – kostol Santa Maria de Betancuria

6) Výstup na kráter Calderón Hondo

Sever Fuerteventury je ako stvorený na pešiu turistiku. Nachádza sa tu totiž spleť siedmych dobre zachovaných sopečných kužeľov, známych ako sopky Bayuyo. Vznikli v rovnakom čase, vytvorili sa v jednej línii a umožnili tak ostrovu Fuerteventura rozrásť sa smerom na sever. Nedosahujú síce veľké rozmery, čo sa výšky týka (do 300 metrov), ale ponúknu vám nádherná výhľady na okolitú krajinu a pri dobrom počasí aj na susedný ostrov Lanzarote.

Jedným z týchto kráterov, ktorý je často označovaný za ten najkrajší, je kráter Calderón Hondo s výškou 278 metrov a hĺbkou 80 metrov. Dostať sa na jeho vrchol vôbec nie je ťažká záležitosť. Trasa sa začína v mestečku Lajares a je veľmi dobre označená. Stačí nasledovať kamenný chodník.

Calderón Hondo
Cestou na kráter Calderón Hondo

Táto 5 kilometrová túra nie je náročná. Stúpanie je iba mierne, strmé je až pri samotnom výstupe na kráter, ide však iba o niekoľko metrov. Kráter si môžete prejsť aj po celom jeho obvode (pri silnom vetre si však dávajte pozor).

Calderón Hondo
Calderón Hondo
Calderón Hondo
Na vrchole krátera Calderón Hondo

Počas túry možno (tak ako my) narazíte aj na tamojšie veveričky, ardillas morunas, ktoré boli na Fuerteventuru dovlečené zo severu Afriky v 60. rokoch minulého storočia. Úspešne sa začali rozmnožovať a keďže na ostrove nemajú žiadneho prirodzeného nepriateľa, dnes sa ich populácia na ostrove počíta v tisíckach. Je zakázané kŕmiť ich, pretože ich uhryznutie môže spôsobiť infekciu a ohroziť tak zdravie človeka.

Ardilla moruna
Kanárska veverička ardilla moruna

7) Rybárske mestečko El Cotillo

Fuerteventura je takisto rajom pre surferov. Miest, kde sa dá surfovať, alebo sa surfovať naučiť je na ostrove hneď niekoľko. Jedným z nich je rybárske mestečko El Cotillo na severozápade ostrova. Toto miesto je ideálne pre milovníkov pekných pláží, ktorých je v okolí mestečka hneď niekoľko. Samotné mesto je vhodnou lokalitou na oddych, kde návštevníci nájdu viacero reštauracií, barov a kaviarní. Počas našej návštevy sa v meste dosť veľa stavalo, dá sa teda očakávať, že mestečko sa bude ďalej rozvíjať a rozrastať.

El Cotillo
Výhľad na mestečko El Cotillo

8) Popcornová pláž na Fuerteventure : hit Instagramu

Pláž, ktorej kamene vyzerajú ako pukance? Tak presne takúto pláž nájdete na ostrove Fuerteventura. Toto miesto sa stalo virálnym a na Instagrame sa teší veľkej obľube. Stovky ľudí prichádzajú na Popcorn beach za fotkou a práve preto sme sa tomuto miestu chceli najskôr vyhnúť. Naši kamaráti, ktorí s nami na Fuerteventure trávili pár dní nás však presvedčili, aby sme si tu predsa len urobili krátku zastávku. A viete čo? Neľutujem. Pláž je síce malá, ale užili sme si ju našťastie sami a dokonca počas západu slnka, čo jej nepochybne dodalo čaro. Navyše sa vám z pláže naskytne aj pekný výhľad na ostrov Lanzarote.

Popcorn Beach Fuerteventura
Popcorn Beach Fuerteventura

Ako sa však pukance na túto pláž dostali? Samozrejme, nejde o ozajstné kukuričné pukance. V skutočnosti sú tieto biele kamienky mŕtve koraly, ktoré more vyplavilo na pevninu. Časom sa rozpadli a obrúsili do tvaru, ktorý nám dnes pripomína túto obľúbenú “filmovú pochúťku”.

9) Piesočné duny v prírodnom parku Corralejo

Na východnej strane ostrova, južne od mesta Corralejo pokrýva pobrežie jemný, biely piesok. Vytvára tak 2,5 km široké a skoro 11 km dlhé piesočné duny, ktoré sú dnes súčasťou chráneného územia, známe ako Parque Natural Dunas de Corralejo. Tento dunový komplex je spoločne s plážami, ktoré duny obklopujú, neodmysliteľnou zastávkou pre každého návštevníka Fuerteventury.

Dunas Fuerteventura
Piesočné duny Corralejo
Duny Fuerteventura
Prírodný park Corralejo
Corralejo
Pláže a duny Corralejo

Pre tých, ktorí si chcú užiť trochu adrenalínu, doporučujem absolvovať výlet v buggy autíčkach. My sme ten náš absolvovali s Dune Buggy Excursion. Táto Buggy tour, ktorá trvá približne 3 hodiny, zahŕňa návštevu piesočných dún Corralejo, terénnu jazdu vulkanickou oblasťou Villaverde – Parque Holandés a adrenalínovú zastávku, po ktorej sa (verte mi) zapráši! Jedno autíčko má miesto pred 2 ľudí, aspoň jeden z dvojice však musí mať vodičský preukaz. Na Buggy tour si určite neberte biele oblečenie a drahé veci. Naopak, nezabudnite si okuliare a nejakú šatku, alebo nákrčník, ktorými si môžete zakryť nos a ústa a ochrániť sa tak pred prašnými cestami, ktorými budete prechádzať.

Buggy Tour Fuerteventura
Buggy na Fuerteventure
BuggY Fuerteventura
Buggy jazda vulkanickou oblasťou

10) Výlet na sopečný ostrov Isla de Lobos

To, čo sme počas nášho výletu nestihli a rozhodne je to dôvod, prečo by som sa na Fuerteventuru vybrala znova, je ostrov Isla de Lobos. Tento neobývaný ostrov je plný tyrkysových lagún a zátok, ktorých krása kontrastuje s tmavou sopečnou pôdou. Ostrov ponúka mnoho turistických chodníkov a cyklotrás (ako aj celá Fuerteventura).

Isla de Lobos je viditeľný z mesta Corralejo, od ktorého je vzdialený iba niekoľko kilometrov. Dostupný je trajektom za približne 15 minút. Cena spiatočného lístka je približne 20€ na osobu.

Chcete navštíviť ostrov Lanzarote? Pokiaľ si chcete dopriať návštevu ďalšieho Kanárskeho ostrova, Lanzarote je na to ako stvorené. Na ostrov Lanzarote sa totiž trajektom z Fuerteventury dostanete za približne 20 minút. Cena lístka závisí od počtu osôb a od toho, či so sebou veziete aj auto. Ak sa o Lanzarote chcete dozvedieť viac, kliknite na článok tu : Lanzarote : čo vidieť a zažiť na ostrove Lanzarote?

Fuerteventura aj jej typické produkty

Čo na Fuerteventure vyskúšať, alebo čo si priniesť ako suvenír?

👉 Kozí syr majorero : natrafíte na ne všade. Na horách, na skalných upätiach, alebo aj jednoducho v strede cesty – kozy. Sú naozaj všade a preto niet divu, že tým najtypickejším produktom ostrova Fuerteventura je (skvelý!) kozí syr. Určite si nenechajte ujsť príležitosť ochutnať túto skvelú, tradičnú pochúťku. Natrafíte na ňu v podstate v každej reštaurácii. Navštíviť môžete dokonca aj múzeum syra Museo del queso majorero.

Mirador Fuerteventura
Na kozy natrafíte aj na jednom z najznámejších miradorov Fuerteventury – Mirador Astronómico de Sicasumbre

👉 Soľ : počas vášho pobytu na Fuerteventure môžete navštíviť aj soľné múzeum Salinas del Carmen, kde sa dozviete všetko o histórii tohto produktu, ako aj o procese výroby z veľkých odparovacích kadí, ktoré sa na ostrove nachádzajú. Súčasťou múzea je samozrejme aj obchod so soľou. Pravú kanársku soľ si tak môžete priniesť domov ako originálny darček.

👉 Aloe vera : pestovanie aloe vera je ďalšou doménou Fuerteventury. Plantáží a predajní je na ostrove niekoľko. Vybrať si môžete z množstva produktov, ktoré sa z aloe vera vyrábajú. Táto rastlina sa vďaka svojim blahodarným účinkom pre telo považuje za malý zázrak.

január 2025, Zuzi on the road

12 thoughts on “Fuerteventura : kam sa vybrať na výlet a čo vidieť na ostrove Fuerteventura ?

    1. Ahoj! Ďakujem veľmi pekne 🙂
      Samozrejme! Bývali sme v hoteli Bahia Calma Beach. Boli to skôr také mini apartmány. 5min pešo od pláže, pár minút autom od pláže Sotavento a približne hodinu od pláže Cofete 🙂 Potraviny aj reštaurácie boli hneď v okolí hotela.

  1. Ahoj, můžu se zeptat, kde jste si půjčili auto? A autem jste dojeli až k vile Winter? Moc děkuji za super článek a odpověď. Hezký den.

    1. Ahoj Nikola 😊 veľmi pekne ďakujem za správu a komentár! Čo sa auta týka, požičiavali sme online cez https://www.cicar.com/EN . Určite by som však dnes porovnala ceny s konkurenciou. Na Fuerteventure sme boli totiž počas covidu, keď turistov skoro nebolo a tomu zodpovedali aj tarify. K vile Winter sa dostanete priamo autom – cesta však nie je udržiavaná a je taká ako celá trasa na pláž Cofete – nie veľmi dobrá (takže treba dávať pozor). Bez problémov sa ale k vile dostanete aj pešo z pláže. Prajem Vám krásny pobyt a dajte vedieť ako sa Vám na Fuerteventure páčilo 😊

  2. Čauko.
    Vďaka za článok. Príjemné čítanie a dobrá pomôcka pre orientáciu pri návšteve, pre mňa, neznámej destinácie.
    Dúfam, že sa nám podarí koncom januára navštíviť ostrov.
    Napíšem potom naše dojmy.
    Pozdravujem. Jano😊

    1. Ahoj 😊 veľmi pekne ďakujem! Pevne dúfam, že sa vám Fuerteventuru podarí navštíviť a už teraz sa veľmi teším na vaše zážitky a dojmy! 😊 Krásny deň 🙂

  3. ahoj Zuzi,
    Vdaka za clanok. Ktory z ostrovov by si odporucila na 4 dni? Je mozne si zobrat na trajekt medzi ostrovmi /Lanzarote a Fuerteventura/ auto z pozicovne alebo to pozicovne zakazuju vo svojich podmienkach?
    Dakujem.

    1. Ahoj Marina 😊 Ďakujem za správu! Odporučila by som asi obidva. My sme boli na Fuerteventure 4 dni a na Lanzarote 3 dni a videli sme toho pomerne dosť. Na Fueteventuru sa oplatí ísť na viac dní kvôli tomu, že vzdialenosti medzi miestami sú dlhšie (hlavne, ak chcete vidieť aj juh, aj sever). Lanzarote má zasa tú výhodu, že je všetko veľmi blízko a za deň sa dá toho stihnúť naozaj veľa – na blogu je článok aj o Lanzarote 🙂 Čo sa týka auta, tak to nie je problém – aspoň teda keď sme boli my, tak nebol. Mali sme to totiž rovnako. Auto sme vyzdvihli na Fuerteventure a zobrali ho potom na Lanzarote, kde sme ho aj vrátili. Bolo to pre nás praktickejšie 🙂

    1. Ahoj Erika 😊 na Fuerteventure sme boli v marci a bolo celkom sviežo, ale dalo sa to, dokonca sme sa v jednom momente aj kúpali. Kanárske ostrovy sú vo všeobecnosti známe ako ostrovy večnej jari, dúfam teda, že budete mať príjemné počasie 😊 každopádne sa pripravte na vietor, Fuerteventura je veľmi veterná.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back To Top