Edinburgh – hlavné mesto Škótska a pre mňa jedno z najkrajších miest Európy. Nepochybujem o tom, že svojimi starobylými uličkami, históriou a magickosťou očarí aj vás. Legendami opradené mesto je dokonca rodiskom najslávnejšieho čarodejníka, Harryho Pottera. Poďme teda na to – čo vidieť a nenechať si ujsť v Edinburghu?
Sledujte profil aj na instagrame : @zuzi_ontheroad !
Na čo sa pred cestou do Edinburghu pripraviť?
🧳Cestovný pas : Ešte predtým ako si zakúpite letenky do Edinburghu, nezabudnite na to, že na vstup do krajiny budete potrebovať platný cestovný pas. Občiansky preukaz na vstup do Spojeného kráľovstva od brexitu nestačí.
☂️ Počasie v Edinburghu : Pri ceste do Edinburghu sa nezabudnite pripraviť na premenlivé počasie. Škótska metropola je známa chladným, sychravým počasím a častým dažďom. Majte teda po ruke teplé oblečenie a dáždnik. No nebojte sa, aj v Edinburghu môžete, tak ako my, zažiť krásne slnečné (aj keď chladné) počasie.
🚌 Doprava v Edinburghu : Edinburgh je skvelým miestom na prechádzky a k väčšine zaujímavostí sa dostanete bez problémov pešo. Ak nebývate priamo v centre, alebo sa potrebujete prepraviť na dlhšiu vzdialenosť, využiť môžete autobus, alebo električku – to platí aj na cestu na/z letiska.
👣 Staré a nové mesto : Edinburgh má 2 hlavné časti. Staré mesto, historické srdce Edinburghu, ktorého súčasťou je Edinburský hrad spoločne s legendárnou kráľovskou ulicou Royal Mile a nové mesto, vrátane nákupnej ulice Princes Street, ktoré vzniklo v 18.storočí ako plánované rozširovanie mesta.
Národné zviera Škótska
Vedeli ste, že jeho národným zvieraťom je jednorožec? Toto mýtické zviera reprezentuje nielen čistotu a nevinnosť, ale aj nezdolateľnosť, bojovnosť a nezávislosť – charakteristiky naozaj typické pre Škótsko, krajinu, ktorá sa po stáročia snažila udržať svoju autonómiu a jedinečnosť v rámci Británie.
1) Edinburský hrad : pýcha škótskych kráľov
Edinburský hrad – majestátne sídlo škótskych kráľov, týčiace sa na skale Castle Rock je dnes jedna z najnavštevovanejších pamiatok Škótska. Jeho korene siahajú až do 12.storočia a počas svojej histórie plnil rôzne funkcie. Slúžil nielen ako kráľovská rezidencia, ale aj ako vojenská pevnosť. Dnes je hrad domovom škótskych korunovačných klenotov, ktoré patria k jeho najväčším lákadlám (vstupné od £19,50).
Mnoho návštevníkov Edinburského hradu si takisto nechce nechať ujsť historickú tradíciu One O’clock Gun. Každý deň o 13:00 (okrem nedele, Veľkého piatka a Vianoc) sa z hradného dela ozve výstrel. Ten v minulosti slúžil ako časový signál pre lode v prístave, aby si mohli správne nastaviť hodiny. Táto tradícia pochádza z 19.storočia, no zachovala sa dodnes.

2) Royal Mile : najznámejšia ulica v Edinburghu
Pri potulkách Edinburghu vás vaše kroky povedú skôr či neskôr na Royal Mile – najnavštevovanejšiu ulicu v meste. A niet sa čomu diviť. Okrem fascinujúcej architektúry a bohatého historického kontextu, ponúka Royal Mile aj množstvo obchodov, reštaurácií a tradičných škótskych pubov. Jej atmosféru častokrát dokonale dotvárajú muži v kiltoch, hrajúci na gajdách.
Názov Royal Mile, teda Kráľovská míľa, je odvodený od dĺžky samotnej ulice, tzv. škótskej míle a prechádzka po nej vás zavedie od Edinburského hradu až k zámku Holyrood, oficiálnemu sídlu britského panovníka v Škótsku.

3) St. Gilles Katedrála : duchovné srdce Edinburghu
Jednou zo zaujímavostí Royal Mile je aj katedrála St. Gilles, duchovné srdce mesta. Katedrála bola založená v 12. storočí a pôvodne slúžila ako chrám katolíckej farskej cirkvi. Po reformácii v 16. storočí sa stala protestantským chrámom a dodnes patrí k presbyteriánskej cirkvi. S históriou katedrály súvisí aj bronzová socha náboženského reformátora, Johna Knoxa, stojaca v blízkosti chrámu.
Druhá budova na Royal Mile, ktorú by som vám rada dala do pozornosti, je bývalý hlavný farský kostol Tron Kirk. Dnes je z kostola príjemný market, s rôznymi dizajnérskymi produktami a výrobkami. Ide o naozaj zaujímavé miesto, ktoré spája čaro minulosti a prítomnosti.
4) The Real Mary King’s Close : Edinburgh a jeho podzemie
Edinburgh je mesto opradené tajomstvom a legendami. Dôkazom toho je aj The Real Mary King’s Close, spleť podzemných uličiek a domov nachádzajúcich sa pod Royal Mile, priamo v srdci starého mesta. The Real Mary King’s Close bola kedysi rušnou časťou Edinburghu, so stovkami ľudí žijúcich v stiesnených priestoroch. Jednou z obyvateliek bola aj Mary King, bohatá obchodníčka žijúca v 17.storočí, podľa ktorej bolo táto štvrť nazvaná.
Život v The Real Mary King’s Close nebol jednoduchý. Uličky boli preplnené, husto obývané a často nehygienické. Obyvatelia vyhadzovali odpady z okien priamo na ulicu. Tieto podmienky značne prispeli k šíreniu chorôb. Situácia sa zhoršila v roku 1645, kedy Edinburgh zasiahla obrovská morová epidémia. Podľa legiend, niektoré domy dokonca zapečatili s ľuďmi vo vnútri, aby sa zabránilo šíreniu choroby. Práve z tohto obdobia pochádza väčšina strašidelných a tajuplných povesti, ktoré sa k The Real Mary King’s Close viažu.
Po morovej epidémii začala oblasť postupne upadať a v 18. storočí bola z veľkej časti zastavaná novými budovami, čím sa The Real Mary King’s Close dostala pod zem a na dlhé roky bola zabudnutá. Dnes je The Real Mary King’s Close v rámci prehliadok prístupná pre verejnosť (vstupné od £22,50). Prehliadky sú vedené sprievodcami v historických kostýmoch a zahŕňajú príbehy o životoch ľudí, ktorí tu žili, ako aj o strašidelných príhodách, ktoré sa s týmto miestom spájajú.
5) The Scotch Whiskey Experience : spoznajte svet škótskej whisky
Nepijem kávu, ale v Kolumbii som ju degustovala. Nepijem whiskey, ale hádajte čo? Presne tak! Ani v Škótsku som nemohla nevyskúšať nápoj, ktorý je s touto krajinou neodmysliteľne spätý. A nedegustovali sme hocikde, ale na mieste, ktoré skrýva najväčšiu zbierku škótskej whiskey na svete. The Scotch Whiskey Experience je múzeum, ktoré disponuje kolekciou 3384 fliaš whiskey s nevyčísliteľnú hodnotu.
Návšteva The Scotch Whiskey Experience priamo v historickom centre Edinburghu poteší skutočného nadšenca whiskey, ale aj takého laika ako som ja. Z môjho pohľadu je prehliadka spracovaná naozaj špičkovo a naplno vám umožní spoznať svet škótskej whisky. Je interaktívna a vizuálne atraktívna. Dozviete sa detaily o procese výroby škótskej, o jej rôznych druhoch, o tom, aké ingredienciu sú typické pre rôzne regióny, ale aj informácie o tom, ako škótsku správne degustovať, nakoľko vrcholom prehliadky je práve degustácia.
Vstupné do The Scotch Whiskey Experience je pomerne vysoké (vstupné od £23), ale zahrňuje nielen prehliadku, ale aj samotnú degustáciu. Na jej konci dokonca dostanete darček – typický pohárik na škótsku. Cena lístka závisí od výberu prehliadky : The Silver Tour, The Gold Tour, The Platinum Tour. Tie sa navzájom líšia svojou dĺžkou a množstvom degustácii.


6) Grassmarket a príbeh napoly obesenej Maggie Dickson
Tajomné uličky Edinburghu vás nepochybne zavedú aj na historické námestie Grassmarket, miestom plné barov, reštaurácií a trhov. Jeho minulosť však skrýva omnoho temnejšie stránky. Práve Grassmarket bol totiž miestom verejných popráv a stal sa tak svedkom vskutku neuveriteľných udalostí.
Asi najznámejším príbehom Grassmarketu je príbeh Maggie Dickson, ktorá bola na námestí popravená v 18.storočí. Teda…skoro popravená. Príbehy o príčine jej popravy sa rôznia. Jeden hovorí, že Maggie bola obesená kvôli zatajenému tehotenstvo, druhý, že svoje novorodené bábätko opustila a ďalší naznačuje, že sa ho chcela zbaviť.. V čom sa však príbehy zhodujú je fakt, že Maggie bola za svoje konanie právoplatne odsúdená a popravená.
Poprava bola verejná a uskutočnila sa práve na námestí Grassmarket. Po obesení bola Maggie vyhlásená za mŕtvu a jej telo malo byť prevezené na miesto posledného odpočinku. Cestu však prerušilo klopanie a búchanie vychádzajúce zvnútra drevenej rakvy. Maggie svoju popravu prežila a keďže nemohla byť dvakrát odsúdená za rovnaký zločin, zostala na slobode, ktorú si užívala ešte dlhých 40 rokov. Pre miestnych sa stala malou celebritou a dostala prezývku “napoly obesená” Maggie. Jej príbeh na námestí Grassmarket dodnes pripomína bar, ktorý nesie jej meno – Maggie Dickson’s Pub.
7) Princes Street Gardens : najkrajšie záhrady Edinburghu
Princes Street Gardens, nádherné verejné záhrady priamo v centre Edinburghu, sa nachádzajú medzi jednou z hlavných tepien Princes Street a dominantou mesta Edinburghským hradom. Rozprestierajú sa na mieste bývalého jazera Nor‘ Loch, ktorý bolo v 19. storočí vysušené. Princes Street Gardens sú obľúbeným miestom na prechádzky, piknik a oddych. Asi najznámejším monumentom v záhradách je elegantná, bohato zdobená fontána Ross Fountain. Práve okolie Ross Fountain ponúka jedinečné výhľady na Edinburghský hrad, ktorý sa majestátne vypína na skale nad záhradami.


V areáli Princes Street Gardens sa hrdo vypína aj 61 metrov vysoká gotická veža, venovaná slávnemu škótskemu spisovateľovi, Sirovi Walterovi Scottovi. Pamätník Scott Monument je ako vyhliadka na mesto dokonca prístupný verejnosti (vstupné £8).

8) Škótska národná galéria v Edinburghu
Milovníci umenia si tu nepochybne prídu na svoje. Škótska národná galéria sa nachádza v srdci mesta a ponúka zbierku škótskeho, ale aj svetového umenia. Nájdete tu diela majstrov ako sú Raffael, Rembrandt, Vermeer, Velázquez, Rubens, Van Gogh, Turner, Van Gogh, Monet, Mondrian a mnoho ďalších. A viete, čo je najlepšie? Vstup do galérie je úplne zadarmo!

9) Škótske národné múzeum v Edinburghu
Pokiaľ sa chcete dozvedieť viac o škótskej histórii a kultúre, Škótske národné múzeum je tým správnym miestom. Múzeum ponúka fascinujúce expozície, od prehistorických artefaktov až po moderné technológie. Výstava múzea je naozaj obrovská a rozprestiera sa na niekoľkých poschodiach. Návštevníkov nepochybne zaujme aj samotná budova múzea, vrátane veľkej, niekoľkoposchodovej galérie. A dobrá správa pre cestovateľské peňaženky – rovnako ako návšteva Národnej galérie, aj vstup do Národného múzea je zadarmo.

10) Greyfriars Bobby : Edinburský symbol vernosti a priateľstva
Pri prechádzke starobylými ulicami Edinburghu sa určite zastavte pri malej soche na rohu ulice Candlemaker Row. Je venovaná psíkovi Greyfriars Bobby, ktorého príbeh sa stal legendou. Bobby bol malý skye teriér, ktorý žil v 19. storočí a po smrti svojho pána Johna Graya mu preukázal nevídanú oddanosť. John Gray bol nočný strážnik a Bobby ho nasledoval všade, kam šiel. Keď John zomrel, Bobby strávil nasledujúcich 14 rokov – až do svojej smrti, strážením jeho hrobu.
Príbeh o Bobbyho oddanosti a priateľstve sa rýchlo rozšíril medzi miestnymi obyvateľmi a o Bobbyho sa po Johnovej smrti začali starať. Jeden z mestských úradníkov dokonca zaplatil za Bobbyho licenciu, aby ho ochránil pred odchytením. Dnes je Bobbyho socha symbolom nesmrteľného priateľstva medzi psom a jeho pánom a stala sa obľúbeným miestom pre návštevníkov Edinburghu. Mnohí návštevníci veria, že dotknúť sa Bobbyho nosa im prinesie šťastie. Miestni obyvatelia to však nemajú radi, pretože to sochu poškodzuje. Socha Greyfriars Bobbyho stojí neďaleko cintorína Greyfriars Kirkyard, ktorý je zároveň miesto, kde nájdete hrob a pamätníka Bobbyho a jeho pána.



Burke a Hare : najznámejší sérioví vrahovia Edinburghu
Na cintoríne Greyfriars Kirkyard ešte chvíľku zostaneme, no tentokrát vám rozpoviem trošku iný príbeh. Písal sa rok 1823 a Británia zaznamenala dramatický pokles počtu mŕtvych tiel, ktoré by lekárske a anatomické školy mohli využívať na vedecké a pitevné účely. Samozrejmosťou sa tak stalo vykrádanie mŕtvych tiel z hrobov za finančnú odmenu. Dodnes môžete na cintoríne Greyfriars Kirkyard vidieť omrežované hroby, ktoré mali zosnulé telá chrániť. Výnimkou na cintorínoch neboli ani strážne veže. Netrvalo dlho a vykrádanie hrobov prerástlo do tzv. “anatomickej vraždy” – vraždy spáchanej s úmyslom poskytnúť pozostatky na lekársky výskum a získať tak vysokú finančnú odmenu.
A tu prichádzajú na scénu Burke a Hare, sérioví vrahovia, ktorí mali v Edinburghu na svedomí najmenej 16 obetí. Tento biznis im vyniesol na tú dobu nevídané bohatstvo. Idylka však netrvala veľmi dlho. Zločiny dvojice vyšli najavo. William Hare sa síce trestu vyhol, no William Burke bol za vraždy odsúdený a obesený. Jeho telo bolo následne symbolicky využité na lekárske účely. Burkeho kostra je dokonca dodnes zachovaná ako učebná pomôcka a je možné si ju pozrieť v anatomickom múzeu Univerzity v Edinburghu.
11) Calton Hill : najlepšie miesto na západ slnka v Edinburghu
Asi ťažko by ste hľadali ikonickejší výhľad na Edinburgh ako je ten z Calton Hill. Práve tento vyvýšený kopček ponúka bezkonkurenčné výhľady na panorámu Edinburghu vrátane ikonických pamiatok ako je Edinburský hrad, Staré mesto, či Arthur’s Seat. Calton Hill je dokonca jedným z najlepších miest v Edinburghu na sledovanie západu slnka. Pripravte sa však na to, že rovnaký nápad bude mať niekoľko desiatok ďalších návštevníkov, ktorí si chcú, rovnako ako vy, užiť toto nebeské divadlo.
Calton Hill je rovnako domovom niekoľkých dôležitých stavieb, medzi ktoré patrí napríklad Mestské observatórium, Škótsky národný pamätník (venovaný vojakom a námorníkom, ktorí zahynuli v napoleonských vojnách), pamätník škótskeho filozofa Dugalda Stewarta, či pamätník admirála Nelsona.


12) Arthur’s Seat, výhľad na celý Edinburgh
Keď už sme pri výhľadoch, za zmienku nepochybne stojí aj Arthur’s Seat, jedno z najobľúbenejších miest na turistiku a rekreáciu v Edinburghu – rovnako ideálne na západ slnka. Výstup na Arthur’s Seat trvá 30 až 60 minút, v závislosti od zvolenej trasy, fyzickej kondície a množstva zastávok a fotiek, ktoré počas výstupu urobíte 🙂📸 . Arthur’s Seat je obľúbený medzi turistami, ale aj miestnymi obyvateľmi, ktorí sem chodia na prechádzky, pikniky alebo športové aktivity.


One day : Arthur’s Seat ako filmové miesto
Ikonické miesto Edinburghu, Arthur’s Seat, si našlo cestu aj do sveta filmu. Odohráva sa tu niekoľko scén z filmu One Day (2011) s Anne Hathaway a Jimom Sturgessom, ktorý rozpráva ľúbostný príbeh Emmy a Dextera. Príbeh lásky zažil svoje znovuzrodenie v roku 2024, kedy Netflix natočil rovnomenný seriál One Day (2024). V seriálovej adaptácii, ktorá sa stala hitom, si Emmu zahrala Ambika Mod a Dextera Leo Woodall. Napriek obrovskému úspechu seriálu, ja osobne zostávam v tíme filmu! A čo vy?
13) Návšteva Dean Village – únik z veľkomesta
Len pár minút chôdze od rušného centra mesta sa nachádza jeden zo skrytých diamantov Edinburghu, očarujúca oáza pokoja s názvom Dean Village. Táto mlynárska osada z 12.storočia na brehu rieky Water of Leith je jedným z najmalebnejších miest a najpokojnejších miest celého Edinburghu. Očarí vás malebnými kamennými domami, úzkymi uličkami a kľukatými mostami, ktoré vás prenesú späť do minulosti – ideálne miesto na romantickú prechádzku.


14) Edinburgh : mesto, kde sa narodil Harry Potter
Kto by nepoznal čarovný svet Harryho Pottera, svetový fenomén, ktorý si získal srdcia malých aj veľkých? Hoci Edinburgh nebol súčasťou žiadneho natáčania ságy filmov o Harrym Potterovi, jeho príbeh sa zrodil práve tu, v domove autorky J.K.Rowling. Fanúšikovia Harryho Pottera, ste pripravení? Prichystajte si prútiky a naštartujte svoje metly – začíname magickú cestu po stopách Harry Pottera v Edinburghu.
Edinburgh po stopách Harryho Potter
Prehliadku začíname v kaviarni The Elephant House, ktorú samotná kaviareň označila za rodisko Harryho Pottera. Práve tu totiž sedávala J.K.Rowling a písala, vtedy ešte prvé príbehy z čarovného sveta Rokfortu. Z kaviarne sa vyberieme na nákupy rovno do Šikmej uličky. V skutočnosti však navštívime malebnú ulicu Victoria Street, priamo v srdci Edinburghu. Napriek tomu, že J.K.Rowling vyvrátila domnienku o tom, že by Victoria Street bola inšpiráciou pre Šikmú uličku, fanúšikovia Harryho Pottera (a nielen oni) ju pre jej magickú atmosféru a farebné obchody radi navštevujú.




Prehliadka pokračuje na cintoríne Greyfriars Kirkyard. Pozornému návštevníkovi neujde fakt, že sa tu nachádzajú hroby s menami, ktoré inšpirovali mená niektorých postáv v príbehu o slávnom čarodejníkovi – Robert Potter (inšpirácia pre rodinu Potterovcov), William McGonagall (inšpirácia pre meno profesorky Minervy McGonagall), či Elizabeth Moodie (inšpirácia pre meno Divookého Moodyho). Najznámejšou hrobkou je však nepochybne hrobka nesúca meno Thomas Riddell, ktorého všetci Pottermaniaci poznajú ako “ten-koho-netreba-menovať” AKA Tom Riddle / Lord Voldemort!

Zabudnúť nemôžeme ani na hotel The Balmoral, päťhviezdičkový hotel, kde J.K.Rowling dokončovala posledný diel ságy – Harry Potter a dary smrti. Dokonca si sami môžete vyskúšať pohodlie tejto izby a ubytovať sa priamo v J.K.Rowling Suite. Záver našej prehliadky zostane spätý s J.K.Rowling, ktorú budete mať “na dosah ruky”. Len kúsok od Royal Mile, pred Edinburgh City Chambers, totiž na kamennej dlažbe nájdete odtlačky rúk slávnej autorky.

Spojitosť s Harry Potterom samozrejme využili aj miestne obchody. Ak si chcete z Edinburghu priniesť nejaký suvenír, odporúčam vám obchodík Museum Context, kde okrem tematických produktov nájdete aj rôzne fotospoty. Jeden sa nachádza na Victoria Street a druhý na Cockburn Street. Posledným odporúčaním v spojitosti s Harry Potterom bude taverna Magic Potions – bar, kde si muklovia môžu podľa návodu namiešať svoj vlastný elixír.

15) Najkrajšie fotospoty Edinburghu
Edinburgh je pre mňa jedným z najkrajších miest v Európe. Skrýva veľa zákutí a výhľadov. Aj vďaka tomu je známy svojou výnimočnou fotogenickosťou, ktorá priťahuje fotografov z celého sveta. Kde nájdete tie najkrajšie fotospoty v Edinburghu?
→ The Vennel, výhľad na Edinburský hrad
→ Západ slnka na Carlton Hill
→ Ulica Hawthornbank Lane a most Bell’s Brae Bridge v Dean Village
→ Ross Fountain v Princes Street Gardens s výhľadom na Edinburský hrad
→ Farebná Victoria Street spoločne s Victoria Terrace
→ Schodisko Warriston Close známe z filmu One Day
→Most Waverley Bridge spájajúci staré a nové mesto
→ St. Anthony’s Chapel Ruins cestou na Arthur’s Seat a samotný Arthur’s Seat

január 2025, Zuzi on the road